W przyszłym roku konkurs na ogólnopolski radiowy multipleks cyfrowy. "Niechęć nadawców komercyjnych to nic nowego"
Zakończyły się konsultacje projektów ogłoszeń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o możliwości uzyskania koncesji na nadawanie programu w ogólnopolskim multipleksie cyfrowym DAB+. Nadawcy komercyjni nadal są zdania, że DAB+ to przestrzały system i są przeciwni stawianiu na radio cyfrowe. - Niechęć nadawców komercyjnych to nic nowego, tego należało się spodziewać - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, szef KRRiT.
Dołącz do dyskusji: W przyszłym roku konkurs na ogólnopolski radiowy multipleks cyfrowy. "Niechęć nadawców komercyjnych to nic nowego"
Wszystko zależy od zagęszczenia sieci. Na pewno DAB+ nie będzie działał dobrze, jeżeli ktoś przyjdzie na pomysł budowy sieci DAB+ na wzór sieci UKF. W Czechach, Danii, Holandii, Niemczech i Norwegii opanowano sieć dobrze a nawet bardzo dobrze. Eksperci twierdzą, że dla DAB+ będzie trzeba uruchomić ponad 50 nadajników więcej niż dla sieci ogólnopolskiej w paśmie UKF.
PR 1, PR 2, PR 3, PR 24 i Audytorium 17 utrzymują ok 330 nadajników. Jeżeli uda się pokryć całą Polskę sygnałem DAB+ używając wyłącznie 110 nadajników, to jest to oszczędność na skalę 1/3.
RMF FM, Radio Zet, Radio Maryja, Radio Plus + rozgłośnie diecezjalne, ESKA, RMF MAXXX, Meloradio i TOK FM razem wykorzystują obecnie ponad 480 nadajników, jeżeli wystarczy 110 na cały kraj, to oznacza to oszczędność o 370 nadajników.