SDP: patologia i manipulacje w mediach publicznych, ustawa medialna powinna je odpolitycznić
Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ocenił, że media publiczne nie wypełniają obecnie swojej misji ani obowiązków, a przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy medialnej jest pierwszym krokiem na drodze od ich naprawy.
- Media publiczne w ciągu ostatnich lat osiągnęły stan patologii charakteryzujący się między innymi jednostronnością polityczną i brakiem pluralizmu, co prowadziło do manipulacji i przedstawiania nieprawdziwego obrazu Polski - ocenia zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl. Organizacja przypomina, że taką diagnozę przedstawiła już w kwietniu ub.r. na swoim zjeździe.
W środę i czwartek parlament uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji wygaszającą mandaty obecnych zarządów i rad nadzorczych państwowych firm medialnych oraz stanowiącą, że nowe kierownictwa wyznaczy minister skarbu państwa. - Ustawa może być traktowana jedynie jako pierwsze posunięcie na drodze do budowy mediów, które będą tworzyć przestrzeń dla debaty publicznej w sposób rzetelny i pluralistyczny - zaznacza zarząd SDP. - Oczekujemy, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie przygotowana i uchwalona nowa ustawa medialna. Spodziewamy się też, że w pracach nad ustawą wezmą udział organizacje obywatelskie i środowiska zawodowo związane z mediami. Oczekujemy, że ostateczny kształt ustroju mediów publicznych uniezależni je od wpływów partii politycznych zapewniając warunki dla pełnienia przez nie rzetelnie misji informacyjnej i kulturotwórczej - wylicza.
Posłanka PiS Barbara Bubula, pracująca w zespole zajmującym się reformą mediów publicznych, zapowiedziała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że projekt nowej ustawy medialnej jest już gotowy, a w najbliższych tygodniach zaczną się jego konsultacje społeczne.
Wprowadzana nowelizacja, która będzie obowiązywać tylko do 30 czerwca br., została skrytykowana m.in. przez Europejską Unię Nadawców i Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich. W oświadczeniu odnosi się do tego SDP. - Jesteśmy głęboko zdziwieni, że poważne instytucje europejskie kształtują swoją opinię na temat zmian w mediach publicznych w Polsce bez znajomości podstawowych faktów - stwierdza.
Tydzień temu zarząd głównym SDP wysłał do swoich oddziałów regionalnych prośbę o wskazanie kandydatów do objęcia funkcji dyrektorskich w oddziałach regionalnych Telewizji Polskiej i rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia.
Dołącz do dyskusji: SDP: patologia i manipulacje w mediach publicznych, ustawa medialna powinna je odpolitycznić
Jestem głęboko zdziwiony, że SDP się wydaje, że poważne instytucje europejskie nie znają podstawowych faktów. Czy nad SDP ktoś jeszcze panuje, czy też może stamtąd wypłynąć każda bzdura?