SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Postępowanie UOKiK ws. przejęcia Eurozetu przez Agorę "na ostatnim etapie"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od kilkunastu miesięcy prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie przejęcia Eurozetu przez Agorę. - Postępowanie dotyczące Agory i Eurozetu jest na ostatnim etapie po wskazaniu przez UOKiK zastrzeżeń co do tej transakcji - wyjaśnia nam Małgorzata Cieloch, rzeczniczka urzędu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już czternasty miesiąc ocenia transakcję przejęcia Eurozetu przez Agorę. Z opinii wydanej przez prezesa Tomasza Chróstnego w listopadzie br., ma chodzić o możliwość uzyskania przez Agorę przewagi konkurencyjnej na lokalnym i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej oraz w zakresie rozpowszechniania programów radiowych.

UOKiK podał, że po przejęciu Eurozetu Agora miałaby ponad 40 proc. częstotliwości radiowych w Poznaniu, Opolu i aglomeracji śląskiej, a konkurencyjni nadawcy dysponowaliby dużo niższymi udziałami.

Prezes Agory Bartosz Hojka komentował tę opinię dla Wirtualnemedia.pl stwierdzając: - Mamy poczucie, że prawo antymonopolowe zostało w tym stanowisku UOKiK zastosowane z dużą dozą twórczej ekstrawagancji.

UOKiK: Sprawa na ostatnim etapie

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, w środę rano w programie „Money. To się liczy” powiedział, że wydanie decyzji w sprawie Eurozetu i Agory to "kwestia kilku tygodni".

Spytaliśmy urząd czy w takim razie jest szansa, że postępowanie zostanie zakończone do końca stycznia br. oraz czy - wedle zapowiedzi prezesa Orlenu Daniela Obajtka - inna istotna transakcja na rynku medialnym tj. przejęcie Polska Press Grupy ma szansę ziścić się także do końca stycznia 2021 roku.

- Obie sprawy są w toku. Postępowanie dotyczące Agory i Eurozetu jest na ostatnim etapie po wskazaniu przez UOKiK zastrzeżeń co do tej transakcji. Postępowanie w sprawie Orlenu i Polska Presse to etap wstępny, wniosek wpłynął kilka dni temu - przekazała nam Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa UOKiK.

Jak dodaje, w obu przypadkach urząd prowadzi działania w ramach przewidzianych przez ustawę. - Nie wypowiadamy się na temat terminów, bo są one uzależnione od wielu czynników, min.  współpracy z przedsiębiorcami zgłaszającymi koncentracje - podkreśla w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.

Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze przekazała nam, że zgodnie z zapowiedzią spółka przesłała odpowiedzi na wątpliwości prezesa UOKiK i czeka na decyzję w sprawie zakupu przez Agorę pozostałych udziałów Eurozet. - Nie wiemy, kiedy taka decyzja zapadnie - zaznacza.

Potrzebna zgoda UOKiK na przejęcie Polska Press Grupy przez Orlen

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w środę rano w programie „Money. To się liczy” zwrócił uwagę, że Orlen jest już właścicielem spółki Ruch kolportującej prasę.
- Mamy przede wszystkim powiązania wertykalne między dystrybucją prasy a wydawaniem prasy. Musimy zbadać, jaki jest udział i zweryfikować, czy tego typu koncentracja nie będzie szkodliwa z punktu widzenia konkurencji - opisał.

Zapewnił, że dyskusje polityków wokół kupna Polska Press przez firmę Skarbu Państwa nie wpływają na działania UOKiK-u. - Nie skupiamy się na emocjach, nie bierzemy pod uwagę otoczki politycznej, tylko i wyłącznie wpływ gospodarczy. To ten element jest podstawą wydania decyzji - podkreślił Chróstny.

Według nieoficjalnych informacji Orlen za Polska Press zapłaci ok. 120 mln zł. Dlaczego koncern paliwowy przejmuje to wydawnictwo? - Dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy Orlen, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN Orlen do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej - uzasadnił Daniel Obajtek.

Agencja Publicon wspólnie z Instytutem Badawczym IPC zbadali, jak oceniane jest przejęcie przez Orlen gazet regionalnych należących dotychczas do Grupy Polska Press. 42,2 proc. ankietowanych uznało, że to dobrze, a przeciwnego zdania było 27,8 proc. badanych.

Dołącz do dyskusji: Postępowanie UOKiK ws. przejęcia Eurozetu przez Agorę "na ostatnim etapie"

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomeko
Nie dla Agory Eurozet!!!
0 0
odpowiedź
User
Marekk
Agora ma w swoim portfolium kilka sieci radiowych i moim zdaniem nie powinna przejmować Eurozetu. To jest zbyt duża koncentracja mediów w jednych rękach.
0 0
odpowiedź
User
Analityk
Agora ma w swoim portfolium kilka sieci radiowych i moim zdaniem nie powinna przejmować Eurozetu. To jest zbyt duża koncentracja mediów w jednych rękach.
myśle że opinia Marka przeważy, to jest miażdzaca argumentacja!,,
Rmf sam ma 30%, Zet 12%, a cala Agora 7%, golym okiem widac ze 20% jest bardziej skoncetrowane niz 30%)))
0 0
odpowiedź