SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Parawaning znany wśród internautów, co piąty chce zakazu (infografika)

O parawaningu, czyli zjawisku występującym nad Bałtykiem, polegającym na rozstawianiu we wczesnych godzinach porannych kilku parawanów na plaży i powrocie do zajętego przez siebie miejsca dopiero po jakimś czasie (np. po zjedzeniu śniadania), słyszała zdecydowana większość internautów (68,8 proc.). Co czwarty uważa, że powinno się karać za jego stosowanie, a co piąty chce jego zakazu - wynika z badania SW Research.

fot. WM fot. WM

Najczęściej o parawaningu słyszały osoby posiadające wykształcenie wyższe (76,7 proc.), w wieku 25-49 lat, zamieszkujące duże i największe miasta w Polsce (powyżej 50 tys. mieszkańców) oraz deklarujące dochód w gospodarstwie domowym na poziomie 3–5 tys. zł (77,9 proc.).

O parawaningu częściej słyszały kobiety (70,9 proc.) niż mężczyźni (66,6 proc.). Rzadziej niż co czwarty internauta (25,5 proc.) nie zetknął się ze zjawiskiem parawaningu. Częściej o parawaningu nie słyszeli mężczyźni (27,7 proc.), osoby w wieku powyżej 50 lat (29,1 proc.), posiadające wykształcenie poniżej średniego (41,6 proc.),  mieszkańcy miast do 50 tys. mieszkańców (28,1 proc.) o dochodzie nie przekraczającym 1 tys. zł (27,9 proc.). Mniej niż 6 proc. badanych nie potrafiło w momencie badania udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Co internauci sądzą o parawaningu? Niemal co trzeci respondent (32 proc.) uważa, że to zjawisko jest odbiciem polskiej mentalności – połączenia sprytu i przebiegłości, które z reguły jest odbierane negatywnie, oraz że parawaning powinien być zakazany (28,2 proc.). Blisko co czwarta badana osoba (25,4 proc.) twierdzi, że poranne zajmowanie sobie miejsca na plaży nie jest fair w stosunku do innych plażowiczów, a dla 16 proc. badanych parawaning nie jest nowym zjawiskiem, ponieważ ludzie od zawsze grodzili się od innych plażowiczów parawanami.

Częściej niż co szósty respondent (15,7 proc.) tłumaczy parawaning własnym komfortem, a częściej niż co dziesiąty (11,3 proc.) - zapewnieniem sobie prywatności w miejscu publicznym.

W opinii 14,4 proc. internautów poranne wygrodzenie własnego kawałka plaży to działanie zgodne z popularnym zwrotem "kto pierwszy ten lepszy", które pozwala na zajecie najlepszego miejsca na plaży. Prawie co dziesiąta badana osoba (11,2 proc.) jest zdania, że parawany stosowane są jako ochrona przed słońcem i wiatrem, wobec czego każdy może ich używać tyle, ile potrzebuje. Co istotne, podobna grupa osób (10,5 proc.) uważa, że problem zjawiska parawaningu jest wyolbrzymiony, ponieważ rozkładanie ręczników w celu rezerwacji leżaka jest stosowane od lat w zagranicznych kurortach.

Różnice w odbiorze parawaningu pomiędzy płciami najbardziej widoczne są przy stwierdzeniach dotyczących zagrożenia dla korzystania z publicznych plaż (9,7 proc. wszystkich wskazań kobiet, 16,3 proc. wszystkich wskazań mężczyzn), odgradzania się od innych plażowiczów (13,8 proc. kobiet, 17,6 proc. mężczyzn), zakazu parawaningu (30,4 proc. - kobiety, 26 proc. - mężczyźni). Kobiety częściej zwracają uwagę na sprawiedliwe zachowania względem innych plażowiczów (28,6 proc., mężczyźni – 22,1 proc.), mężczyźni na prawo pierwszeństwa przy zajęciu najlepszego miejsca na plaży (15,4 proc., kobiety - 13,5 proc.). Osoby młode częściej wykazują większą tolerancję parawaningu w przypadku oceniania go jako ochrony przed niechcianymi spojrzeniami innych osób (15,2 proc. wskazań wśród osób w wieku do 24 lat; 8,8 proc. wskazań osób w wieku powyżej 50 lat).

Jaka jest, zdaniem internautów, recepta na panujący nad Bałtykiem parawaning? Częściej niż co trzeci badany (34,1 proc.) uważa, że jest nią edukowanie społeczeństwa – i dlatego przed wejściem na plażę powinny być ustawione znaki informujące o zasadach panujących w danym miejscu. Z kolei co czwarty (25,4 proc.) respondent uważa, że służby porządkowe powinny karać osoby, które podejmują się parawaningu, a niemal co piąty (23,2 proc.) chce, aby zakazać parawaningu.

Wniesienia opłat za wydzielone przez parawany miejsca na publicznych plażach chce 19,8 proc. internautów. Co siódma badana osoba uważa, że plażowicze powinni zwracać uwagę ludziom uprawiającym parawaning (14,2 proc.). Z drugiej strony, dla prawie co czwartego internauty (23,8 proc.) parawaning jest pomocnym narzędziem w plażowaniu z małymi dziećmi, ponieważ daje zabezpieczenie przed ucieczką dzieci w głąb plaży. Takie stanowisko względem parawaningu deklarują wszyscy respondenci, niezależnie od wieku.

Pojawiają się także inne pozytywne opinie dotyczące parawaningu: 14 proc. respondentów uważa, że gdyby nadmorskie plaże publiczne były większe (w stosunku do liczby plażowiczów), głosów krytykujących parawaning byłoby zdecydowanie mniej. A ponieważ nowych plaż nad polskim morzem nie przybywa, 13,8 proc. internautów ocenia zjawisko parawaningu jako dobre rozwiązanie na zagwarantowanie sobie odrobiny prywatności na plaży.

Temat parawaningu obudził w internautach (głównie mężczyznach) pomysł na biznes: co dziesiąta badana osoba (9,9 proc.) uważa, że gdyby przed wejściami na plażę ustawić stoiska z wynajmem parawanów, byłby to dobry interes.

Częściej karania za parawaning oczekują osoby powyżej 50 lat (32,8 proc. wskazań; dla porównania osoby w wieku do 24 lat – 21,5 proc.). Oczekują także odgórnego zakazu stosowania parawaningu (26,1 proc., respondenci do 24 lat – 14,6 proc.). Z kolei osoby młode (do ukończenia 24 lat) są najliczniejszą grupą, która docenia prywatność, jaką mogą na publicznej plaży uzyskać dzięki parawanom (16,3 proc. wskazań, 9,4 proc. wskazań wśród osób w wieku powyżej 50 lat).

Dla niemal co czwartego internauty (23,6 proc.) parawaning jest zastępczym tematem w mediach. Częściej takie stanowisko deklarowali mężczyźni, osoby w wieku powyżej 50 lat oraz mieszkańcy największych miast w Polsce.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research w dniach 17-18 sierpnia 2015 r. wśród użytkowników panelu on-line SW Panel. Analizą objęto grupę 401 internautów w wieku 15-86 lat. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, tak aby odpowiadała strukturze Polaków w wieku 15-86 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Dołącz do dyskusji: Parawaning znany wśród internautów, co piąty chce zakazu (infografika)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomik
Nie opalam się latem nad morzem ale uważam, że każda polska plaża podobnie jak molo powinna być publiczna i dostępna dla wszystkich turystów bez parawanów i nieodpłatnie.
0 0
odpowiedź
User
Player
w ramach sprzeciwu dla zjawiska parawaningu powstala mini gra w tym temacie:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.igero.my.beach
0 0
odpowiedź