SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT chce wspólnej kontroli nad kanałami w całej Europie

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce zacieśnienia współpracy regulatorów rynku w sprawie kontroli stacji zarejestrowanych w różnych krajach. Kwestia ta będzie jednym z celów nowej strategii regulatora na lata 2014-2016.

Obecnie KRRiT może kontrolować jedynie nadawców, którzy emitują program na podstawie wydanych przez nią koncesji. Na takiej podstawie prawnej działają wszystkie stacje naziemne w Polsce, ale już większość kanałów satelitarnych zarejestrowana jest w innych krajach, jak np. Wielkiej Brytanii, gdzie bardzo szybko można otrzymać licencję od Ofcomu (procedura w Polsce jest o wiele bardziej długotrwała) czy Czechach. Na podstawie koncesji zagranicznych nadają w naszym kraju m.in. stacje Viacomu, Discovery Networks czy FOX International Channels.

- W takiej sytuacji nasze władztwo na tym rynku w ogóle nie istnieje. Musimy odwoływać się do regulatorów czeskich, brytyjskich czy francuskich, a to w praktyce droga mało skuteczna. Czesi nie uznają np. oznaczeń programów dla grup wiekowych, co powoduje potem nierówność w traktowaniu stacji nadających stamtąd i z Polski. Chcemy chronić naszych przedsiębiorców przed takimi nierównościami i tworzyć wspólne reguły gry w całej Europie - mówił Jan Dworak podczas 40. Międzynarodowej Konferencji i Wystawie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (cyt. za “Rzeczpospolitą”).

Krajowa Rada w przygotowywanej właśnie strategii na latach 2014-2016 chce zająć się tym problemem. - To kwestia zajmująca całą Europę. Mówi się o zacieśnieniu pracy operatorów rynku mediów elektronicznych, stworzeniu takiej branżowej Unii Europejskiej, która prowadziłaby do tego, że ten rynek byłby rzeczywiście wspólny - dodał Dworak.

Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa KRRiT, informuje Wirtualnemedia.pl, że nie są planowane na żadne zmiany prawne związane z tym problemem. - Istnieje potrzeba współpracy regulatorów europejskich w kwestiach, które leżą w sferze wspólnych zainteresowań. Więcej informacji znajdzie się właśnie w przygotowywanej strategii - mówi Twardowska. Na razie nie podaje, co dokładnie zostanie w niej zapisane.

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce wspólnej kontroli nad kanałami w całej Europie

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
swordfish
To poproszę ujednolicić oznaczenia wiekowe. Jeżeli ciągniemy do UE, to niech będzie tak jak u nich. Jeżeli w Niemczech czy w Wlk.Brytanii nie ma oznaczeń wiekowych, to niech będzie tak samo jak u nas. W EPG każdy widz może sprawdzić kryterium wiekowe.
0 0
odpowiedź
User
woofcio
Dokładnie. Niech Polska równa do wyższych standardów, nie żąda od innych zaśmiecania ekranów czy nie wiadomo czego.
0 0
odpowiedź
User
lolik
KRRiT postuluje żeby wszyscy się do nich dostosowali, ale to
chyba powinno być odwrotnie
0 0
odpowiedź