SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Instagram rozszerza globalnie walkę z fake newsami. Treści od polityków bez weryfikacji

Serwis Instagram wprowadza globalnie nowy system walki z fake newsami. Posty zawierające dezinformacje zostaną odpowiednio oznaczone, a ich zasięg na platformie ma być ograniczany. W Polsce weryfikowaniem wpisów ma się zajmować Agence France Presse. Weryfikacji nie będą jednak poddawane treści zamieszczane przez polityków.

Należący do Facebooka Instagram ma obecnie na całym świecie ponad miliard użytkowników i podobnie jak inne media społecznościowe boryka się z coraz poważniejszym wykorzystywaniem tej platformy do szerzenia dezinformacji, m.in. za pomocą materiałów graficznych.

W maju br. Instagram rozpoczął w USA testowanie nowego rozwiązania mającego pomagać w walce z fake newsami angażując do tego wyspecjalizowanych wydawców oraz zewnętrzne organizacje typu fact-checkers.

Teraz Instagram na stronie internetowej poinformował o rozszerzeniu programu walki z dezinformacją na cały świat. Według planu materiały zidentyfikowane jako fake newsy będą w specjalny sposób oznaczane. Takie wpisy nie zostaną usunięte z platformy, jednak ich zasięg ma być ograniczany, nie pojawią też w wynikach wyszukiwania na Instagramie.

Według zapowiedzi do zwalczania fake newsów Instagram skorzysta z pomocy tych samych organizacji typu fact-checkers oraz wyspecjalizowanych w tym kierunku mediów, które zostały zatrudnione przez Facebooka i od wielu miesięcy zajmują się weryfikowaniem informacji w tym serwisie. W sumie na potrzeby Facebooka i obecnie Instagrama pracują 52 takie organizacje działające w 30 różnych krajach.

Za fake newsy odpowiada Agence France Presse

W Polsce tropieniem i identyfikacją fake newsów na Instagramie będzie się zajmowała Agence France Presse (AFP), która wcześniej została zatrudniona na naszym rynku do weryfikacji treści na Facebooku. Na razie nie ma informacji o tym czy do AFP dołączy stowarzyszenie Demagog, które także pracuje w Polsce nad zwalczaniem fake newsów na Facebooku.

Z informacji podanych przez serwis TechCrunch wynika jednak, że nie wszystkie posty na Instagramie będą poddawane procesowi weryfikacji. Serwis nie zamierza bowiem oznaczać i ograniczać zasięgu wpisów publikowanych przez polityków, nawet jeśli będą one zawierały treści niezgodne z prawdą.

Cytowany przez TechCrunch Adam Mosseri, szef Instagrama wyjaśnia, że stosowanie systemu weryfikacji treści pochodzących od polityków mogłoby m.in. utrudniać im kontakty z wyborcami, a tym samym serwis stałby się stroną na scenie politycznej w konkretnym kraju.

W III kwartale 2019 roku Facebook zanotował przychód na poziomie ponad 17,6 miliardów dolarów, a zysk netto sięgnął ponad 6 miliardów dolarów. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,5 miliarda.

Dołącz do dyskusji: Instagram rozszerza globalnie walkę z fake newsami. Treści od polityków bez weryfikacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl