SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Donald Tusk przytoczył w expose manifest samobójcy przeciw rządom PiS. „Potężny zgrzyt”

Na początku swojego expose Donald Tusk obszernie zacytował list pożegnalny Piotra Szczęsnego, który popełnił samobójstwo ponad 6 lat temu. Zdaniem niektórych dziennikarzy szef rządu postąpił nieodpowiedzialnie. - Proponuję odróżniać gloryfikację samobójstwa i prezentowanie go w kategoriach męczeństwa, czemu jestem przeciwna, od cytowania listu Piotra Szczęsnego, który był skondensowanym manifestem przeciwko rządom PiS - skomentowała Dominika Wielowieyska.

Donald Tusk, fot. screen z youtube'a Donald Tusk, fot. screen z youtube'a

Piotr Szczęsny dokonał samospalenia 19 października 2017 roku w centrum Warszawy, zmarł 10 dni później w szpitalu. Pozostawił list pożegnalny, w którym wyraził sprzeciw wobec dotychczasowych działań rządu PiS w różnych obszarach.

- Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich - nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj; zanim całkowicie pozbawi nas wolności. A ja wolność kocham ponad wszystko - podkreślił Szczęsny.

Czytaj też: Donald Tusk premierem. Wytknął Kaczyńskiemu „für Deutschland”

Expose Donalda Tuska: cytaty z listu Piotra Szczęsnego

Donald Tusk na początku expose przytoczył wszystkie punkty z manifestu Szczęsnego. - Niewiele zmieniłbym w tym tekście - zaznaczył nowy szef rządu, podkreślając, że manifest Szczęsnego „w jakimś sensie” mógłby zastąpić jego expose.

Niektórzy dziennikarze aktywni na platformie X krytycznie ocenili to, że Tusk przytoczył list Piotra Szczęsnego. - Odczytywanie listu samobójcy w trakcie expose jest nieodpowiedzialne i społecznie szkodliwe. Tak samo jak podnoszenie samobójstwa do rangi bohaterskiego czynu - ocenił Mateusz Baczyński, który niedawno przeszedł z Onetu do Goniec.pl. - Pełna zgoda. Nie rozumiem tego ruchu i moim zdaniem to fatalny sposób na rozpoczęcie expose, i to w tak ważnym momencie. I jak mają po tym zabrzmieć zapowiedzi reform w psychiatrii dziecięcej i pochylanie się nad problemami młodszego pokolenia, co? - spytał Maciej Bąk z Radia ZET.

- Mam potężny zgrzyt z odczytaniem przez Donalda Tuska w trakcie exposé manifestu Piotra Szczęsnego. Człowiek miał poważne problemy, popełnił samobójstwo. To zawsze wielka tragedia. Uważam, że nie należy tego - świadomie bądź nieświadomie - nobilitować czy wskazywać za przykład - skomentował Łukasz Rogojsz z Interii.

- Mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o cyt. Piotra Szczęsnego. To sprawy życia i śmierci. Bo jeśli ktoś teraz w proteście wobec "sprzedaży" PL, zagrożenia i dla polskich wartości, niezależnie czy z głębokich przekonań czy w wyniku zaburzeń, dokona samobójstwa. Co wtedy powie PDT (premier Donald Tusk - przyp.)? - spytała Karolina Głowacka z TOK FM

Według innych publicystów przytoczenie manifestu Szczęsnego było uprawnione. - Mateusz co Ty pieprzysz? Jan Palach, Ryszard Siwiec, Walenty Badylak, Piotr Szczęsny...Ich śmierć była wyrazem rozpaczy i większej niż nasza wrażliwości na zło... Może nie rozumiesz, może to Cię przerasta (mnie np. przerasta)  ale nie oceniaj tak głupio... - napisał do Mateusza Baczyńskiego Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej”.

- Dobrze, że pamiętamy o Piotrze i jego poświęceniu dla nas wszystkich… - podkreślił Czuchnowski. - „Poświęcił się dla nas”. Nie idźmy tą drogą. Jednym z powodów samobójstw szarych ludzi jest poczucie, że w ten sposób się poświęcają dla swojej rodziny, uwalniając ją od ciężaru opieki, czy długów. No naprawdę, to nie było żadne poświęcenie dla nas!!! - polemizowała z nim Kataryna. - Kasiu, jeśli nie rozumiesz to uszanuj chociaż… - odpisał jej dziennikarz „GW”.

Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” zaproponowała, żeby „odróżniać gloryfikację samobójstwa i prezentowanie go w kategoriach męczeństwa, czemu jestem przeciwna, od cytowania listu Piotra Szczęsnego, który był skondensowanym manifestem przeciwko rządom PiS, ale bez cienia nienawiści i nastawionym pokojowo do wyborców PiS”.

Donald Tusk przypomniał pierwszy marsz KOD

Na początku expose Donald Tusk podkreślił, że „15 października był zwieńczeniem procesu obywatelskiego i narodowego odrodzenia, którego byliśmy uczestnikami, niektórzy świadkami, a niektórzy przeciwnikami”. - O tych ostatnich nie będę dziś wiele mówił. Naszą przyszłość chcemy przecież budować na naszych nadziejach, marzeniach i oczekiwaniach, które okazały się silniejsze od zwątpienia i apatii, a przede wszystkim silniejsze od zła, które rozpleniło się w polskim życiu publicznym w ostatnich latach. Mam wielką, osobistą satysfakcję, że w drobnej mierze pomogłem w tym przebudzeniu - powiedział.

Zwrócił uwagę, że "ruch 15 października narodził się właśnie od mówienia prawdy bez ogródek i bez zafałszowań". - Ten ruch narodził się na długo przed moim powrotem do polskiej polityki dzięki wszystkim, którzy podnosili głos, czasem krzyk, od pierwszych dni rządów ustępującej ekipy. Składam tym wszystkim Polkom i Polakom hołd – tak z głębi serca. Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień to jest konsekwencja tego, że niektóre i niektórzy z was odważyli się wyjść na ulice - stwierdził.

 

Dodał, że „niektórzy odważyli się stanąć samotnie gdzieś w powiatowym mieście, pod budynkiem sądu, kiedy wszyscy czuli, że coś złego zaczyna się dziać z naszą ojczyzną, ale nie wszyscy znaleźli w sobie determinację czy odwagę, żeby dać temu świadectwo”.

- Dokładnie tego dnia miał miejsce pierwszy marsz Komitetu Obrony Demokracji. Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy zarówno w KOD, jak i w innych ruchach społecznych, organizacjach licznych, czasami kilkuosobowych, dawali świadectwo odwagi i autentycznej, absolutnie bezinteresownej miłości do ojczyzny, poszanowania dla państwa i prawa - zaznaczył Tusk.

Dołącz do dyskusji: Donald Tusk przytoczył w expose manifest samobójcy przeciw rządom PiS. „Potężny zgrzyt”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Człowiek który cytuje Jana Pawła II i jest za aborcją, fałsz i obłuda
6 3
odpowiedź