Strajk w publicznym radiu
Radio France i Radio France Internationale (RFI) wstrzymały w środę nadawanie programów informacyjnych z powodu strajku przeciw projektowi reformy radia i telewizji publicznej, przewidującemu likwidację reklam w tych mediach.
Pracownicy France Televisions, Radio France, RFI, Krajowy Instytut Audiowizualny (INA) i TV5 Monde mają po południu w centrum Paryża manifestować na rzecz "obrony służby publicznej i gwarancji pluralizmu informacji".
Strajk ogłoszono w dniu, gdy komisja zajmująca się sprawami przyszłości publicznych środków audiowizualnych ma opracować ostateczne konkluzje, które przedstawi 25 czerwca prezydentowi.
Nicolas Sarkozy na początku stycznia zapowiedział, ku ogólnemu zdziwieniu, przeprowadzenie "rewolucji kulturalnej" przez zlikwidowanie reklam we francuskiej telewizji publicznej.
Prezydent zaproponował wtedy, by telewizja publiczna, w tym France 2 i France 3, była finansowana z podatku od dochodów z reklam emitowanych w prywatnych stacjach i "znikomego" - jak to określił - podatku od użytkowników internetu i telefonów komórkowych.
13 lutego, w reakcji na propozycje prezydenta rozpoczął się strajk, pierwszy od 1974 roku, kiedy to nastąpił rozpad Biura Emisji Radia i Telewizji Francuskiej (ORTF).
Związki zawodowe pracowników publicznego radia i telewizji uważają, że zlikwidowanie reklam spowoduje utratę funduszy, a w konsekwencji widzów i słuchaczy.
Dołącz do dyskusji: Strajk w publicznym radiu