SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy i Litwini: powinniśmy się nawzajem wspierać

Większość mieszkańców Polski i Litwy uważa, że obydwa kraje jako członkowie Unii Europejskiej powinny się nawzajem wspierać, ponieważ łączą je historia oraz wspólne cele – wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia oraz Spinter Research.

19,7 proc. Polaków i 27,2 proc. Litwinów jest zdania, że państwa te powinny działać na własną rękę i szukać własnych celów, poświęcając mniej uwagi wspólnej historii.

W opinii 81,6 proc. polskich respondentów i 72,7 proc. litewskich, politycy z obydwu krajów powinni dążyć do wzajemnego zrozumienia i rozwiązywać nieporozumienia bezinteresownie. Odpowiednio 18,4 proc. oraz 23,4 proc. badanych uważa, że powinni się oni ściśle kierować własnymi interesami narodowymi.

Dla 57,1 proc. Polaków oraz 39,4 proc. Litwinów stosunki między zwykłymi obywatelami obydwu państw są lepsze niż stosunki polityczne między krajami. Odpowiednio 7,2 proc. oraz 10,4 proc. badanych uznaje stosunki międzyludzkie za gorsze od stosunków międzypaństwowych.

14,9 proc. respondentów w Polsce oraz 16,6 proc. na Litwie zgadza się z opinią, że przyczyną sporów między Polską a Litwą są duże różnice między obu narodami. Twierdzenie, że winne temu są historyczne krzywdy, podziela 42,4 proc. badanych Polaków oraz 39 proc. Litwinów.

Większość respondentów widzi przyczynę sporów międzypaństwowych w nieprofesjonalnych działaniach polityków i dyplomatów (72,2 proc. Polaków oraz 56,8 proc. Litwinów) oraz osobistych interesach polityków lub partii politycznych (55,2 proc. Polaków oraz 60,4 proc. Litwinów).

10,8 proc. Polaków jest zdania, że polska mniejszość na Litwie traktowana jest przez władze litewskie dobrze, 42,8 proc. jest zdania, że źle, a blisko połowa (46,4 proc.) nie ma w tej sprawie opinii. Zdaniem 62,8 proc. Litwinów mniejszość polska na Litwie jest dobrze traktowana przez funkcjonariuszy tego państwa.

Badanie na Litwie zrealizował instytut Spinter Research metodą wywiadów bezpośrednich (CAPI) na reprezentatywnej próbie N=1002 mieszkańców Litwy w dniach 26-30 kwietnia 2011 roku. Natomiast w Polsce zostało ono zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia metodą ankiet internetowych (CAWI) na próbie N=511 mieszkańców Polski w dniach 5-9 maja 2011 roku.
 

Dołącz do dyskusji: Polacy i Litwini: powinniśmy się nawzajem wspierać

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl