SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak będzie wyglądać Polska w 2050 r.

Kraj, w którym praca jest dla wszystkich mogących ją podjąć, a mieszkańcy są przygotowani do podjęcia wyzwań stawianych przez rynek pracy. Zaś biznes i administracja publiczna są dla siebie partnerami i wspólnie rozwiązują problemy, działając na rzecz państwa. To wizja Polski za niespełna 40 lat roztaczana w raporcie PwC stworzonym przy udziale resortu gospodarki.

Autorzy raportu „Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050” wskazali 6 kluczowych obszarów, na których należy się skoncentrować. Są to: kapitał ludzki, kapitał społeczny, infrastruktura – rozumiana zarówno jako infrastruktura transportowa, jak i technologiczna, zasoby naturalne, energia oraz jakość państwa i instytucji.

 – W ramach tych obszarów zostały sformułowane zarówno wizja, czyli to, gdzie chcielibyśmy być za kilkadziesiąt lat. Jak i to, co powinniśmy zrobić w ramach każdego z nich, aby ten cel zrealizować – tłumaczy Aleksandra Stanek-Kowalczyk. – Oczywiście, nie są to jedyne obszary, w ramach których powinny zostać podjęte działania, ale przedstawiciele biznesu uznali, że te są najważniejsze i na tych powinniśmy się skupiać.

Wizja Polski wypracowana podczas konsultowania raportu, to innowacyjna gospodarka oparta na zaufaniu, kraj, w którym mamy zrównoważoną infrastrukturę, transport oraz zróżnicowaną i bezpieczną energię, niegenerującą kosztów, ani społecznych, ani środowiskowych.

Mimo, że 40 lat to odległa perspektywa, to zmiany w postawach, zachowaniach, systemach muszą zajść już teraz. To jest kluczowe wyzwanie – przekonują twórcy raportu.

 – Boimy się, że za jakiś czas będziemy mieć problem z dostępem do wykwalifikowanych pracowników. Przed nami wyzwania demograficzne. Szacunki mówią, że za 50 lat będziemy najstarszym społeczeństwem Europy, pracujących będzie tyle samo, co niepracujących, a pracowników będziemy nadal potrzebowali. I to odpowiednio wykształconych, dostosowanych do rynku pracy i potrafiących korzystać z nowoczesnych technologii. Takich wyzwań jest znacznie więcej – komentuje Aleksandra Stanek-Kowalczyk.

Raport „Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050” ma być też platformą do debaty wokół wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Jego autorzy liczą, że rozpocznie dyskusję wśród samych przedsiębiorców, ale i przedstawicieli instytucji publicznych.

 – Istnieje strategia „Polska 2030” czy „Europa 2020”, jednak brakuje w nich głosu biznesu. Chcieliśmy więc, żeby ten raport też pokazywał długoterminowe wyzwania, ale z perspektywy przedsiębiorców – mówi Aleksandra Stanek-Kowalczyk z firmy doradczej PwC.

Raport powstał w odpowiedzi na działania Światowej Rady na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD), która w 2010 r. przedstawiła dokument „Vision 2050. The new agenda for business”, formułujący kluczowe wyzwania dla sektora prywatnego związane z budowaniem stabilnych podstaw zrównoważonego rozwoju. Dostrzegając zróżnicowanie warunków oraz szans rozwojowych poszczególnych państw, organizacje regionalne WBCSD zainicjowały wypracowanie wizji na szczeblu krajowym.

Dołącz do dyskusji: Jak będzie wyglądać Polska w 2050 r.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
wszyscy to wiedzą bez raportu,
urzędnicy mają to kolejny raz napisane _na_papierze_,
PwC zarobiło i powiększyło swój dorobek,
wirtualnemedia napisały,
ja to przeczytałe i napisałem komentarz...
odpowiedź