Jarosław Kaczyński: nie mam wątpliwości, skąd się wziął TVN, nie chcemy go nacjonalizować
Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że repolonizacja mediów mogłaby nastąpić poprzez przejmowanie tych zagranicznych przez rodzime prywatne podmioty. - Jeżeli pan, który się dodzwonił, sądzi, że można przeprowadzić nacjonalizację TVN-u, to jest w błędzie. Nie można - to po pierwsze, a po drugie my nie jesteśmy zainteresowani - zaznaczył.
Dołącz do dyskusji: Jarosław Kaczyński: nie mam wątpliwości, skąd się wziął TVN, nie chcemy go nacjonalizować
Rok 1983. Hermann Tauber zakłada 12 maja w Panamie spółkę ITI Panama. Żoną Taubera była Mirka Indich (Indyk), po wojnie pracowała jako tłumaczka Andrieja Gromyki (Minister spraw zagranicznych ZSRR).
Rok 1984. Jan Wejchert i Mariusz Walter zakładają spółkę polonijną ITI z kapitałem 4 tys. marek zachodnioniemieckich (2 tys. dolarów).
Rok 1988. 29 grudnia szwajcarski adwokat Joseph Ackermann zakłada w Luksemburgu spółkę ITI Holdings SA, 99 proc. akcji obejmuje jego sekretarka, Barbara Trautweiler. Do spółki ITI Holdings SA zostały wniesione aportem aktywa spółki ITI Panama (800 tys. dolarów). Do rady nadzorczej wchodzą: Joseph Ackermann, Patrick Shortall, Jan Wejchert i Andrzej Wejchert. Mariusz Walter zostaje audytorem spółki.
Rok 1989. 15 lutego powstaje Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Grzegorz Żemek został jego dyrektorem generalnym, a Dariusz Rosati jednym z członków rady nadzorczej. W tym samym roku ITI Panama wypłaca ITI Holdings SA Luxembourg 900 tys. dolarów tytułem „dywidendy” za rok 1988, co jest matematycznie i księgowo niemożliwe, jako już całe aktywa ITI Panama na koniec 1988 roku wynosiły tylko 800 tys. dolarów.
Rok 1990. ITI Panama wypłaca ITI Holdings SA Luxembourg kolejne 400 tys. dolarów tytułem „dywidendy” za rok 1989.
Rok 1991. ITI Panama wypłaca ITI Holdings SA Luxembourg gigantyczną sumę 12,5 mln dol. jako „dywidendę” za rok 1990.
Chyba to jasne, że WSI, Moskwa itp.