'Tu Polskie Radio'
Wydanie specjalne magazynu 'Mówią wieki'
Numer specjalny miesięcznika historycznego „Mówią wieki” w całości poświęcony jest dziejom Polskiego Radia. Jest to jednocześnie numer magazynu, do którego po raz pierwszy w jego niemal półwiecznej historii dołączona jest płyta CD.
Ów specjalny numer pomyślany został tak, aby był swego rodzaju „mini-podręcznikiem” historii Polskiego Radia. Otwiera go tekst Michała Kopczyńskiego („Informacja biegnie przez świat”), opowiadający o historycznych „poprzednikach radia” - o „przedradiowych” systemach komunikacji. Wczesnej historii Polskiego Radia jest zresztą poświęcony obszerny segment miesięcznika, który zawiera m.in. tekst Marii Bobrowskiej pt. „Pierwsze chwile Polskiego Radia”. Wiele miejsca zajmuje też działalność radia w czasie wojny, również „zimnej”, co barwnie prezentuje tekst Pawła Machcewicza o walce PRL z Radiem Wolna Europa. („Czechowicz i inni. Jak MSW zwalczało Wolną Europę”).
Zapewne jednak najważniejsze dla czytelnika będą wywiady z wieloma wybitnymi ludźmi radia - świadectwa żywej historii m.in. ze Stanisławem Jędrzejewskim, Ksawerym Jasieńskiem, Wojciechem Mannem, Krzysztofem Górskim.
Magazyn Historyczny „Mówią wieki” powstał w 1958 roku, na fali popaździernikowej odwilży. Od 1992 roku jego wydawcą jest Oficyna Wydawnicza „Mówią wieki” (obecnie wspólnie z Domem Wydawniczym Bellona). Redaktorem naczelnym jest dr Jarosław Krawczyk autor wielu książek z zakresu historii i historii sztuki. Od kilku lat wydawane są numery specjalne poświęcone dziejom państw europejskich. Przygotował też numer o wojnie 1812 roku i o powstaniu warszawskiemu.
Pod koniec 2004 roku „”Bellona” wydała pierwszy tom z serii „Historia w pamiętnikach” - wspomnienia Józefa Grabowskiego - adiutanta sztabu Napoleona I z lat 1812-1814.
W najbliższym czasie Oficyna planuje wydanie książki „Wiek ludobójstwa” B. Bruneteau oraz podręcznika akademickiego „Statystyka historyczna” autorstwa dr. Michała Kopczyńskiego.
Dołącz do dyskusji: 'Tu Polskie Radio'