SAP: utrzymamy dwucyfrowy wzrost przychodów z oprogramowania w Polsce
Spółka informatyczna SAP w I poł. tego roku zanotowała w Polsce wzrost przychodów z oprogramowania na poziomie przekraczającym 50% w stosunku do stanu sprzed roku, wynika z wypowiedzi dyrektora zarządzającego SAP na region CEE Manfreda Josepha dla agencji ISB.
Joseph ocenia, że to tempo wzrostu jest do podtrzymania w najbliższym czasie, w związku z czym SAP przewiduje wzrosty zatrudnienia.
"W regionie Europy Środkowo-Wchodniej (CEE) uzyskaliśmy w I połowie tego roku znaczący wzrost sprzedaży oprogramowania, może nie trzycyfrowy, ale w zakresie bardzo poważnych liczb dwucyfrowych. To oczywiście bardzo dobry wynik, ale dla nas jeszcze ważniejsze jest to, że nie był on to efektem jednego kontraktu czy jednej branży, ale że baza tego wzrostu jest bardzo szeroka" - powiedział ISB Joseph.
Dodał, że w regionie, do którego zalicza się dziewięć regionalnych jednostek spółki (13 krajów) w II kwartale aż siedem z nich zanotowało dwucyfrowy wzrost.
"Na tym tle Polska była gwiazdą, osiągając najlepszy wynik w regionie CEE. Jeśli chodzi o oprogramowanie, w I połowie 2011 r. mówimy o wzroście o ponad 50% r/r" – zaznaczył Joseph. Według niego, na taki wynik miały wpływ dobre wyniki makroekonomiczne kraju, ale sam wzrost PKB nie jest najbardziej istotny - liczy się atmosfera, w której przedsiębiorcy czują, że mogą spokojnie i bezpiecznie planować rozwój swoich przedsiębiorstw. W takiej atmosferze branża IT w Polsce będzie rosła w tempie kilkukrotnie przekraczającym wzrost gospodarczy.
"Co ważne, osiągnięty wzrost, również w Polsce, opiera się na przychodach z wielu branż i typów oprogramowania, i jest bardzo zrównoważony" - podkreślił Joseph. Wyróżnił jednak sektor analityki biznesowej (Business Inteligence).
"Znaczenie rozwiązań analitycznych w naszych przychodach zdecydowanie rośnie, a wzrosty sprzedaży, które notujemy, są wręcz ekstremalne. W przypadku Polski mówimy o trzycyfrowej dynamice, a baza porównawcza wcale nie jest taka niska" - powiedział szef regionu CEE w SAP. Podał przykład nowoczesnego rozwiązania SAP HANA, wykorzystującego technologię „in-memory"(przetwarzanie ogromnych ilości danych w pamięci w czasie rzeczywistym). Pierwsza sprzedaż tego rozwiązania w regionie EMEA miała miejsce właśnie w Polsce, w najbliższym czasie przewidywane są kolejne.
Joseph liczy na to, że SAP w najbliższym czasie powtórzy osiągnięcia notowane na polskim i regionalnym rynku.
"Region CEE doskonale spisywał się już w II połowie 2010, dobrze w I kwartale br., a II kwartał był rzeczywiście świetny. W tym momencie nie mamy powodów sądzić, żeby druga połowa roku mu ustępowała. Oczywiście, dużo zależy od sytuacji makroekonomicznej, ale jeśli nie doświadczymy żadnego załamania nastrojów, to z pewnością są powody do dużego optymizmu" - zaznaczył Joseph.
W związku z tym niemiecki gigant cały czas planuje rekrutację do swoich oddziałów w regionie CEE.
"Spodziewamy się wzrostu przychodów i w związku z tym cały czas zwiększamy zatrudnienie. Specyfika naszego sektora powoduje, że musimy dziś zatrudniać pracowników, którzy obsłużą jutrzejszy wzrost. Takiego wzrostu się spodziewamy, więc rekrutujemy cały czas" - poinformował Joseph.
Według firmy badawczej IDC, SAP miał w zeszłym roku 39,9% polskiego rynku aplikacji biznesowych, którego wartość oceniono na 226,26 mln USD (po wzroście o 14,7% r/r).
Dołącz do dyskusji: SAP: utrzymamy dwucyfrowy wzrost przychodów z oprogramowania w Polsce