SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rekomendacja T niekorzystna dla banków w sytuacji spowolnienia gospodarki

Wprowadzenie Rekomendacji T w warunkach spowolnienia gospodarczego i spadku akcji kredytowej nie jest dobrym rozwiązaniem. Skuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka banków, szczególnie w segmencie detalicznym są "twarde" instrumenty, którymi dysponuje nadzór bankowy, powiedział Agencji ISB doradca prezesa NBP, były generalny inspektor Nadzoru Bankowego Wojciech Kwaśniak.

"Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla banków. Wydaje się, że znacznie bardziej efektywnie byłoby w odniesieniu do banków, które zdaniem nadzoru w sposób nadmiernie ryzykowny prowadzą działalność w obszarze detalicznym wykorzystanie tych instrumentów, które są w posiadaniu nadzoru, znacznie twardszych niż rekomendacja po to, by dostosować działalność tych banków do standardu oczekiwanego przez nadzór bankowy"- powiedział Kwaśniak.

W jego ocenie Rekomendacja T nie jest najlepsza w warunkach spowolnienia gospodarczego i spadającej akcji kredytowej.

"W kategoriach jakości przyjętych rozwiązań można by dyskutować w wybranych obszarach, czy takie powinny być przyjęte standardy. W moim przekonaniu nie we wszystkich elementach, a to oznacza, że podzielam stanowisko prezentowane przez sektor bankowy, że o docelowych rozwiązaniach warto rozmawiać"- uważa doradca prezesa NBP.

Jego zdaniem trzeba także przyjąć rozwiązania, które będą nie tylko efektywne, ale również będą neutralne w kategoriach konkurencyjności. Chodzi o to, aby międzynarodowe grupy, które są akcjonariuszami większości banków nie stosowały arbitrażu regulacyjnego w swojej działalności.

"Aby nie było tak, że nadwyżki kapitałowe z polskiego sektora bankowego były przesuwane na inne rynki, które zdaniem tych grup będą pozwalały na efektywniejsze ich wykorzystanie i szybszy rozwój"- dodał.

Kwaśniak uważa, że w tym należy selektywnie podchodzić do banków jeśli chodzi o możliwości wypłaty dywidendy z zysku, mając na uwadze ich pozycję kapitałową, jakość ich aktywów.

"Jest to sytuacja istotnie odmienna od tego, co mieliśmy rok wcześniej, gdzie również ja apelowałem, aby w sposób konsekwentny od wszystkich bez względu na to, kto jest akcjonariuszem danego banku zatrzymać wypracowane zyski w okresie koniunktury na kapitałach banku po to, by zabezpieczyć ryzyka nie tylko działalności ekspansywnej w czasach poprzednich, które w sposób naturalny się odkładają, ale żeby stworzyć odpowiedni bufor kapitałowy na nową działalność"- powiedział.

Jednym z ważniejszym zapisów Rekomendacji T jest ograniczenie dostępu do kredytów osobom posiadającym już zobowiązania z tego tytułu oraz osobom o niższych dochodach.

Nowe przepisy nakładałyby na banki także obowiązek odmowy udzielenia kredytu w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o pożyczkę spłaca już zobowiązania przekraczające 50% jej dochodu.

W ocenie bankowców wejście w życie zapisów Rekomendacji T może spowodować spadek nowoudzielanych kredytów nawet o 80%.

Dołącz do dyskusji: Rekomendacja T niekorzystna dla banków w sytuacji spowolnienia gospodarki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl