SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Program edukacyjny E(x)plory w tym roku na wirtualnej platformie

Flagowe przedsięwzięcie Fundacji Zaawansowanych Technologii, wyłaniające najzdolniejszych młodych naukowców i budujące sieć nauczycieli, edukatorów oraz uczelni wyższych, zostaje przeniesione do Internetu. Regionalne etapy oraz finał Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwale E(x)plory promujące naukę wśród młodzieży oraz Kongresy E(x)plory kierowane do nauczycieli będzie można w tym roku w całości obejrzeć w sieci!

Program E(x)plory od 2012 roku odkrywa naukowe talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 1400 młodych naukowców, którzy zgłosili do konkursu prawie 1300 projektów naukowych. W ciągu 9 edycji odbyło się 41 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i technologii. Wzięło w nich udział około 35 tysięcy osób. O wyborze najlepszych pomysłów decydowało już ponad 135 jurorów.

W tym roku, po raz pierwszy na wirtualnej platformie https://bit.ly/explory2020, YouTubie i mediach społecznościowych będą transmitowane wszystkie wydarzenia E(x)plory. „Sytuacja ostatnich miesięcy pokazała nam, że musimy myśleć o bezpieczeństwie i komforcie uczestników naszych wydarzeń. Tym bardziej, że w większości jest to młodzież i uczniowie szkół. Dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku wszystkie wydarzenia E(x)plory będą dostępne online. Jest to nowa formuła i mamy nadzieję, że będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż stacjonarne wydarzenia E(x)plory.” – mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Młodzi naukowcy z pomysłami

Początek kariery naukowej nie dla wszystkich jest łatwy. Młodzież zmaga się często z brakiem odpowiedniego wsparcia. Nie posiada odpowiednich środków finansowych na rozwój swoich badań. W tym roku, program E(x)plory oferuje możliwość dopracowania projektów naukowych. Młodzi naukowcy z pomysłami mogą skorzystać z pomocy doświadczonych mentorów i pozyskać minigrant na rozwój swoich badań w ramach ogłoszonych już dwóch nowych programów: Programu Mentoskiego E(x)plory i Programu Grantowego dla Młodych Naukowców. Młodzież będzie miała możliwość dopracowania projektów naukowych, jeszcze przed etapem zgłoszenia ich do Konkursu Naukowego E(x)plory.

Konkurs Naukowy E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza, udział w regionalnych eliminacjach w pięciu miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych E(x)plory oraz finał podczas największego święta nauki i innowacji - Gdynia E(x)plory Week - 25-27 listopada 2020. Młodzi naukowcy mogą zdobyć stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa

Programu E(x)plory Grupę LOTOS , wyjazdy na konkursy międzynarodowe oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

„Grupa LOTOS wspiera młodych i zdolnych Polaków, którzy będą stanowili o przyszłości naszej ojczyzny. Od wielu lat współpracujemy ze światem nauki i przynosi to świetne efekty. Tak jak nasze paliwa pozwalają napędzać pojazdy, tak niech osiągnięcia naszej młodzieży napędzają polską gospodarkę. Przyświeca nam jeden wspólny cel: silna i nowoczesna Polska, która będzie pionierem w najnowszych technologiach. Wspieramy tych, dla których nauka jest pasją. Kolejny raz jesteśmy częścią Festiwalu E(x)plory i mamy nadzieję, że mimo zmienionej formuły, będzie się on cieszył popularnością” – dodaje Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

Eksperymenty i pokazy naukowe bez wychodzenia z domu

Regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory to wydarzenia inspirujące młodzież do zainteresowania się nauką. Są organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii od 2012 roku. Podczas Festiwali młodzież szkolna może wziąć udział w warsztatach, wykładach i pokazach naukowych. W ramach tegorocznych zajęć online uczestnicy będą mieli szansę wcielić się w rolę szalonego naukowca i przeprowadzić doświadczenia naukowe pod okiem ekspertów. Harmonogram Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory: Podzamcze - 29.09.2020, Łódź - 9.10.2020, Wrocław - 16.10.2020, Bydgoszcz - 23.10.2020, Olsztyn - 30.10.2020.

Edukacja alternatywna w czasach pandemii

Pandemia wywołała spore zamieszanie w polskim szkolnictwie. Nauczyciele szkół publicznych pracując zdalnie zaczęli wykorzystywać alternatywne metody nauczania. Przyglądać się uważnie podstawie programowej, szukać alternatywy dla szkolnego podręcznika oraz sposobu na przykucie uwagi uczniów. Czy to właśnie alternatywne metody pozwoliły nam przetrwać ten trudny okres? Jak są one postrzegane przez rodziców i naczycieli? Czy po miesiącach zdalnej edukacji jesteśmy bardziej otwarci na wdrożenie nowych rozwiązań w polskich szkołach? O tym opowiadać będą goście X Kongresu E(x)plory „Edukacje dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-25 września 2020.

Rozmowy #exploryonline i podcasty Halo Nauka

Dla wszystkich zainteresowanych tematami edukacyjnymi organizatorzy przygotowali spotkania online odbywające się na Facebooku  fanpage’u E(x)plory. Są to rozmowy z ekspertami ze świata edukacji i nauki. 8 września gośćmi będą Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki, którzy opracowali test na to jak najłatwiej zbadać mocz niemowlaka. Zajęli II miejsca w Konkursie Naukowym E(x)plory 2019, a podczas spotkania opowiedzą o kontynuacji swojego projektu badawczego podczas programu stażowego E(x)plory. 22 września zobaczymy się z Oktawią Gorzeńską, koordynatorką korki.tv, współzałozycielką lekcjewsieci.pl, która opowie do jakiej szkoły wrócili uczniowie, co się w niej zmieniło, w jaki sposób, bez względu na przestrzeń, rozpoczęty rok szkolny będzie inny.

Fundacja Zaawansowanych Technologii wystartowała również z nowym kanałem Halo Nauka. Na portalach streamingowych oraz kanale YouTube nagrywa podcasty o edukacji, nauce i innowacjach. Gościem pierwszego podcastu był Jan Wróbel, współzałożyciel i nauczyciel pierwszego Społecznego Liceum „Bednarska”, dziennikarzem i historykiem, który opowiadał o tym czy technikum odrodzi się w XXI wieku. Kogo usłyszymy w nadchodzącym czasie? Wśród zaproszonych rozmówców są: Dawid Hamera, Agnieszka Halama i Wiesława Mitulska.

Program cyklu „ Rozmowy #exploryonline”, podcastów Halo Nauka oraz wszystkich wydarzeń i programów E(x)plory warto śledzić na stronie https://bit.ly/explory_pl i w mediach społecznościowych E(x)plory.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu wspierania rozwoju uczniów wybitnie uzdolnionych 2020.

Dołącz do dyskusji: Program edukacyjny E(x)plory w tym roku na wirtualnej platformie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl