Legimi zmienia umowę ws. kanału bibliotecznego
Oferująca e-booki i audiobooki spółka Legimi podpisała aneks z Platformą Dystrybucyjną Wydawnictw dotyczącą tzw. kanału bibliotecznego. Firmy dalej rozmawiają o modelu dalszej współpracy.
W komunikacie giełdowym Legimi opisano, że celem podpisanego aneksu jest „ustalenie zasad dystrybucji e-Publikacji do bibliotek, sposobu ich rozliczania, a także doprecyzowanie dopuszczalnych kanałów sprzedaży w segmencie bibliotecznym poprzez zawężenie do celów handlowych definicji pojęcia Biblioteka”.
W aneksie Legimi i Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw „wskazały, że na potrzeby wspólnego interesu obu stron, zawężają dystrybucję w kanale bibliotecznym do bibliotek publicznych, naukowych, pedagogicznych lub szkolnych w rozumieniu ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach”.
Pozostałe znaczące zapisy umowy nie zostały zmienione.
Legimi kontra wydawcy i dystrybutorzy
W połowie października kilku dystrybutorów i wydawców książkowych wyraziło zastrzeżenia m.in. wobec oferowanego przez Legimi kanału bibliotecznego.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Jako pierwsza ogłosiła to Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, do której należą oficyny Prószyński Media, Czarna Owca, Publicat, Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Rebis, Zysk i Media Rodzina. Usunęła swoje książki z oferty bibliotecznej, oceniając, że Legimi ten kanał służy do współpracy nie tylko z instytucjami kulturalnymi, oświatowymi i naukowymi, lecz także z podmiotami komercyjnymi. Jako przykład wskazała obecność nielimitowanego abonamentu Legimi w trzech pakietach programu dla pracowników Multilife, oferowanego przez spółkę Benefit Systems.
PDW zaznaczyła, że wykryła też nieprawidłowości w trakcie analizy otrzymywanych raportów: dużo transakcji na platformie nie było uwzględnianych w rozliczeniach.
Swoje książki z oferty bibliotecznej Legimi wycofała także należąca do Empiku spółka Virtualo, zaznaczając że to ruch „do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości”. - Jako dystrybutor nie akceptujemy sytuacji, w której prawa wydawców i autorów mogą być naruszane. Dotyczy to zarówno podniesionej w przestrzeni publicznej niejasności rozliczeń, jak i braku transparentności w komunikacji związanej z faktycznym wykorzystaniem audiobooków i ebooków - stwierdziła Anna Winnicka, prezeska Virtualo. Podobną decyzję podjęło Wydawnictwo Agora.
Legimi zdołało już wstępnie porozumieć się z Platformą Dystrybucyjną Wydawnictw. Platforma pod koniec października podała, że „dokonała zapłaty za wszystkie wystawione przez PDW faktury związane z udostępnianiem, w ramach systemu Legimi, publikacji elektronicznych, do których prawa posiada PDW, w ten sposób uwzględniając roszczenia PDW podnoszone w trakcie sporu”.
Firmy chcą dalej współpracować, ale na nowych warunkach. Pod koniec października podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały, że „wyrażają intencję ukształtowania nowego modelu współpracy, w tym, w drodze zawarcia aneksu do umowy aktualnie wiążącej strony lub nowej umowy”.
W czwartkowym komunikacie Legimi zaznaczyło, że „strony prowadzą dalsze rozmowy mające na celu ukształtowanie nowego modelu współpracy”.
Dołącz do dyskusji: Legimi zmienia umowę ws. kanału bibliotecznego