Jedna trzecia polskich kierowców prowadziła auto pod wpływem alkoholu. Powodem krótki dystans do pokonania i brak zmiennika za kierownicą
Co trzeci polski kierowca przyznaje, że mógł prowadzić samochód mając we krwi większą zawartość alkoholu niż dopuszczana przez przepisy - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy AlcoSense. Wśród przyczyn wsiadania za kierownicę po alkoholu Polacy wymieniają najczęściej jazdę na krótkim odcinku, brak zastępczego kierowcy oraz wiedzy o przekroczeniu dopuszczalnych limitów.
W badaniu dla AlcoSense prawie co trzeci kierowca przyznał, że mógł kiedyś prowadzić samochód mając we krwi zawartość alkoholu będącą powyżej lub na granicy dopuszczalnego w Polsce limitu (0,2 promila).
Kierowców zapytano także o powody, dla których doszło do takiej sytuacji. Najczęściej wskazywanymi odpowiedziami (po 27 proc.) były: „prowadziłem na krótkim dystansie” oraz „nie miałem innego kierowcy, który mógłby mnie podwieźć”.
Niemal równie często (23 proc.) kierowcy tłumaczyli, że nie byli wówczas świadomi, że mogą mieć we krwi niedopuszczalną zawartość alkoholu.
W dalszej kolejności kierowcy zasłaniali się jazdą tylko po terenach wiejskich, a w 15 proc. przypadków uzasadniali swoją decyzję wrażeniem, że tylko nieznacznie przekroczyli limit.
W badaniu 14 proc. respondentów zadeklarowało, że regularnie używa alkomatu rano po wieczorze podczas którego spożywali alkohol. Przy czym w większości są to osoby, które potrzebują prawa jazdy do wykonywania obowiązków służbowych.
– Według danych policji podczas akcji Znicz 2018 zatrzymano 1299 nietrzeźwych kierujących – przypomina w komunikacie Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. - Patrząc na wyniki naszego badania można wnioskować, że wiele z tych osób musiało zdawać sobie sprawę ze swojej nietrzeźwości. Niestety zbagatelizowali ten fakt i ruszyli w drogę z przekonaniem, że „jakoś to będzie”. Pewna grupa zatrzymanych prowadziła pod wpływem alkoholu, nie będąc w pełni świadomym swojego stanu. Tacy kierowcy mogliby nie stwarzać zagrożenia na drogach i uniknąć przykrych konsekwencji, gdyby przed wyruszeniem w podróż zbadali swój stan - podkreśla Abbott.
Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzono w marcu 2018 r., na próbie 1280 kierowców.
Dołącz do dyskusji: Jedna trzecia polskich kierowców prowadziła auto pod wpływem alkoholu. Powodem krótki dystans do pokonania i brak zmiennika za kierownicą