SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaka jest E-administracja?

E-administracja w nowych krajach UE pozostaje w tyle za Europą Zachodnią

Eksperci Economist Intelligence Unit uważają, że nowi członkowie UE oraz państwa kandydujące nie dorównują Europie Zachodniej pod względem poziomu funkcjonowania e-administracji. Można jednak wskazać kilka obszarów, w których środkowoeuropejscy liderzy w zakresie e-administracji radzą sobie całkiem dobrze. W rankingu Economist Intelligence Unit pierwsze trzy pozycje przypadły Estonii, Czechom i Słowenii. Polska znalazła się tuż za liderami, na czwartej pozycji.

Kluczowe znaczenie dla potencjału poszczególnych krajów w dziedzinie e-administracji ma infrastruktura telefonii stacjonarnej, a w szczególności łączność szerokopasmowa. Nie jest więc zaskoczeniem fakt, że większość krajów środkowoeuropejskich, z ubogą infrastrukturą

telekomunikacyjną, pozostaje w tyle za Europą Zachodnią.

Kolejną przeszkodą, nawet dla liderów, jest niedostatek kwalifikacji oraz niekorzystne otoczenie biznesowe i prawne. Pomijając jednak problemy związane z infrastrukturą, w kilku krajach Europy Środkowej zaangażowanie polityczne oraz poziom wdrożenia strategii rozwoju e-administracji dorównują wynikom osiąganym przez resztę UE, a w pewnych przypadkach nawet je przewyższają. Na przykład Estonia była jednym z pierwszych krajów na świecie, który opracował projekt strategii rozwoju e-administracji (w połowie lat dziewięćdziesiątych).

Jeżeli chodzi o wdrażanie e-administracji, odstęp między przodującymi krajami Europy Środkowej, a Europą Zachodnią znacząco się zmniejsza. Model rankingu e-administracji opracowany przez Economist Intelligence Unit pozwala ocenić dostępność oraz poziom zaawansowania usług on-line w krajach europejskich, zgodnie z systemem punktacji stosowanym w UE.

Szwecja, która jest regularnie uznawana za jednego z trzech europejskich liderów w zakresie e-administracji wraz z Danią i Irlandią, w oczywisty sposób wyprzedza nowe kraje członkowskie w świadczeniu usług on-line firmom, lecz Słowenia i Estonia niemal doganiają ją w zakresie usług dla obywateli.

Liderzy Europy Środkowej w zakresie e-administracji dorównują wynikami Wielkiej Brytanii i wyprzedzają Holandię, żaden zaś z wymienionych krajów absolutnie nie jest „maruderem”. Tak więc Estonia, Słowenia oraz Czechy uzyskują wysokie oceny we wszelkich ogólnoeuropejskich rankingach zaangażowania w rozwój e-administracji, kreatywności i konsekwencji przy jej wdrażaniu.

Nie jest również przypadkiem, że estoński obywatelski portal WWW oraz czeska elektroniczna platforma zamówień publicznych są badane w całej UE jako pouczające przykłady. Jednak wpływ przeszkód związanych z infrastrukturą komunikacyjną na ogólną jakość świadczenia usług publicznych okazuje się nie do przezwyciężenia.

Raport Economist Intelligence Unit, sponsorowany przez firmę Oracle, powstał w oparciu o szeroko zakrojoną analizę e-administracji w regionie Europy Środkowej, w celu dokonania oceny, w jakim stopniu poszczególne kraje są przygotowane do wdrożenia tych zmian oraz jakie postępy poczyniły dotychczas w tej dziedzinie. Aby przedstawić wyniki analizy w sposób umożliwiający porównania, utworzyliśmy zestaw rankingów e-administracji, oparty na wszechstronnym, solidnym modelu ilościowym. Rankingi obejmują dziesięć nowych państw

Źródło:  Oracle/The Economist -pb

Dołącz do dyskusji: Jaka jest E-administracja?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl