Prasa, jak i telewizja wcale jeszcze nie umierają, media publiczne muszą pozostać, ale się zmienić, ważne są regulacje dotyczące big-techów, a sztuczna inteligencja nie zastąpi dziennikarzy - takie wnioski płyną z debaty „Media i ich przyszłość” na Europejskim Kongresie Gospodarczym, której patronem był portal Wirtualnemedia.pl.
W środę 8 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się debata portalu Wirtualnemedia.pl „Informacja i dezinformacja”. Dyskusja ze specjalnym udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego skupiła się na najważniejszych wyzwaniach związanych z walką z fake newsami i narracjami dezinformacyjnymi w przestrzeni mediów, platform cyfrowych i szeroko pojętej opinii publicznej.
Likwidator TVP Daniel Gorgosz oraz dyrektor generalny Tomasz Sygut napisali list do pracowników telewizji. - Nikt w TVP nie zarabia już setek tysięcy złotych miesięcznie, że żaden z dyrektorów nie ma dodatkowych umów cywilnoprawnych pozwalających na bezwstydne łupienie telewizji - zapewniają. I informują, że przychody reklamowe TVP w I kwartale br. wzrosły o 10 proc. rok do roku.
Wiosna wybuchła na dobre, a przyroda obudziła się do życia z taką mocą, że jej cuda objawiły się także w mediach. Oto głos zabrał redaktor Krzysztof Ziemiec - gołąbek pokoju wypuszczony po kilku latach uwięzienia ze złotej klatki na Woronicza i przy placu Powstańców - pisze w felietonie Tomasz Wojtas.
Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad rozporządzeniem wprowadzającym zakaz fotografowania, co jest konsekwencją ustawy przyjętej w czasach, gdy rządził PiS. Teoretycznie może nim zostać objętych nawet 25 tys. obiektów. Jakub Borowiak, prawnik z Kancelarii Prawnej Media zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że nowe przepisy mogą utrudnić pracę dziennikarzom i uderzyć w zwykłych obywateli.
Redakcje polskich mediów korzystają ze sztucznej inteligencji. Jednak służy ona im raczej do pomocy, jak chociażby transkrypcja rozmów. Za ludzi tekstów nie pisze. - AI może być wsparciem dla ich pracy, ale nie zastąpi rzetelnej pracy nad tekstem – przekonuje przedstawiciel Interii.
Biedronka w ostatnim czasie nasiliła wyścig z Lidlem na promocje. Niedawno wprowadziła trzecią gazetkę w tygodniu i rozdawała pokaźne vouchery za zakupy. - Tak duża liczba promocji wynika z uwarunkowań biznesowych, ale przede wszystkim z naszego nastawienia na klienta, który dzięki naszej polityce promocyjnej może liczyć na realne oszczędności - zapewnia Wirtualnemedia.pl Dorota Wrotek-Gut, szefowa marketingu Biedronki. W rozmowie także o koszykach cenowych, paragonach i czy pojawi się kolejny gang maskotek.
Kilka dni temu podano, że Fundusz Sprawiedliwości w ostatnich latach wydawał całkiem pokaźne kwoty nie tylko w prawicowych, sprzyjających władzy mediach, ale też w tych postrzeganych jako niezależne. Wśród nich są m.in. Ringier Axel Springer Polska, Wirtualna Polska, Gremi Media. - Obecność na liście beneficjentów Funduszu Sprawiedliwości to poważny cios w wiarygodność, który może spowodować odpływ kolejnych użytkowników. Odwrócenie narracji, że są to „media za kasę”, nie będzie łatwe – uważa Urszula Podraza.
Krzysztof Stanowski i Sławomir Mentzen to kolejne ofiary spoofingu w Polsce. Na czym polega to niebezpieczne zjawisko i jak z nim walczyć? - Wszyscy jesteśmy narażeni - przekonują nas eksperci z państwowego instytutu NASK.
Serwis Goniec (Iberion) opisał w dziennikarskim śledztwie zeznania kobiety, która pracowała w agencji towarzyskiej współprowadzonej przed laty przez Dagmarę Kaźmierską, dziś gwiazdę Polsatu, wcześniej TTV. Tego samego dnia Polsat nieoczekiwanie zmienił ramówkę, usuwając z niej powtórki show „Dagmara szuka męża”. Cały sezon programu zniknął też z Polsat Box Go – ustalił portal Wirtualnemedia.pl.
Obecna koncesja dla TVN Style obowiązuje do 28 lipca, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż jej nie przedłużyła. W środę do regulatora wpłynęło pismo od prawników TVN Warner Bros. Discovery z prośbą o pilną decyzję - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
Bracia Karnowscy, właściciele tygodnika „Sieci”, serwisu wPolityce.pl czy telewizji wPolsce, proszą o wsparcie przez przekazanie 1,5 proc. podatku. Niedawno założona przez nich fundacja nie ma organizacji pożytku publicznego, więc robią to za pomocą Fundacji Mamy i Taty.
Szef KRRiT Maciej Świrski za pomocą Urzędu Skarbowego wyegzekwował już grzywnę od TVN, a podobny krok zapowiedział wobec TOK FM. Twierdzi, że działa zgodnie z prawem. Tymczasem byli członkowie KRRiT rozmowie z Wirtualnemedia.pl biją na alarm, podważając zasadność działań obecnego przewodniczącego Rady. Są też wątpliwości, czy działania szefa KRRiT są zgodne z prawem.
Jak wygląda rodzima branża serialowa, co Polacy oglądają w telewizji, jakich seriali wciąż nam brakuje, czy streaming zrewolucjonizował zwyczaje widzów – o tym wszystkim rozmawiamy z Dorotą Kośmicką, producentką takich serialowych hitów, jak „Niania”, „Londyńczycy”, czy „The Office PL”.
Telewizja Polska na mocy umowy z Unią Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) stała się jedynym uprawionym podmiotem w kraju do udzielania licencji i zgód na pokazy publiczne wszystkich meczów piłkarskiego Euro 2024.
Szef Wirtualnej Polski Holding Jacek Świderski ocenia, że po wdrożeniu w Polsce unijnej dyrektywy DSM firma będzie dostawać od Google’a kilkadziesiąt mln zł za swoje treści. - Wydaje nam się, że ten rok będzie rokiem powrotu do lepszej koniunktury. W trzecim kwartale tradycyjnie turystyka będzie lepsza od reklamy - zapowiada. WP negocjuje kolejne przejęcia.
Sztuczna inteligencja nie wyprze z rynku specjalistów ds. marketingu, ale istotnie może wesprzeć ich działania – uważa Raja Rajamannar, global CMO Mastercard. W ocenie światowej klasy eksperta, przy galopującej technologii przewagą konkurencyjną marek jest kreatywny i skuteczny marketing. - To nasz moment jako marketerów, aby wykorzystać i pokazać wartość, jaką możemy wytworzyć dla naszych firm i marek – powiedział Rajamannar.
Nowa szefowa Pionu Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni NASK Magdalena Wilczyńska podczas branżowej konferencji NASK Secure zaprezentowała główne punkty nowego podejścia instytucji w walce z dezinformacją. Dyrektorka chce w pierwszej kolejności odciąć badania dezinformacji od wpływów polityków. - Musimy zapewnić transparentność, podejście metodologiczne i taką jakość badań i analiz, by one nigdy nie były uzależnione od wpływów politycznych. To jest nasz pierwszy i podstawowy cel - powiedziała Wilczyńska.
Dariusz Andrian, CEO agencji VML Poland uważa, że natychmiastowa i radykalna zmiana w stosowaniu standardów przetargowych przez klientów agencji reklamowych czy mediowych to nierealny cel. - Cel ten artykułowany jest w naszej debacie branżowej najczęściej pod adresem agencji, które to podobno mogłyby te standardy szybko zmienić, ale niestety utrwalają złe praktyki startując w źle prowadzonych przetargach - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
W linearnej telewizji i w płatnym streamingu nie znajdziemy zbyt wielu programów podróżniczych. Fani takich formatów powinni sięgnąć po treści dostępne na YouTube. Internetowi twórcy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzą, że są bardziej autentyczni niż podróżnicy z telewizji i odwiedzają mniej odkryte miejsca.