To już 3 edycja cyklicznych działań Responsib’ALL DAY, która obejmie wszystkich pracowników Pernod Ricard Polska. Celem programu jest ich edukacja w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz przygotowanie ich do roli ambasadorów wartości firmy w tym obszarze. Na początku czerwca w Warszawie, Poznaniu i Krakowie zorganizowane zostaną szkolenia dotyczące ryzyka jakie niesie za sobą prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu oraz tzw. syndromu dnia następnego, kiedy kierowcy siadają za kierownicą nieświadomi nadal znajdującego się w ich organizmie alkoholu.
Mimo wielu kampanii społecznych prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu, szczególnie w okresie urlopów i świąt, jest jednym z największych problemów związanych z nieodpowiedzialną konsumpcją procentowych trunków w Polsce. Już jego niewielka ilość niweluje zdolność prawidłowej percepcji bodźców[1]. Zaledwie 0.1 promila alkoholu we krwi rozprasza uwagę kierowcy, a przy dopuszczalnym 0,2 promila wydłuża się czas spostrzegania. Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2011 roku pod wpływem alkoholu zostało spowodowanych blisko 5 tysięcy kolizji, w których ucierpiało 6 075 osób
a 59 poniosło śmierć[2].
„Od umiejętności oraz wiedzy kierowcy zależy zarówno bezpieczeństwo przewożonych pasażerów jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zmotoryzowani często lekceważą objawy towarzyszące tzw. ‘kacowi’: bóle głowy i obniżoną koncentrację, wynikające z braku snu, a mające negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu. Zdarza się też, że kierowcy siadają za kierownicą jeszcze będąc ‘pod wpływem’, co jest absolutnie niedopuszczalne. Dlatego odpowiedzialny kierowca powinien zrezygnować z kierowania do momentu aż nie będzie 100% pewności, że nie stanowi zagrożenia dla siebie i innych” – podkreśla Marcin Turski, kierowca rajdowy, wieloletni instruktor jazdy oraz ekspert w trakcie warsztatów szkoleniowych dla pracowników organizowanych przez PRP.
Statystyki oraz specyfika firmy są dla Pernod Ricard naturalnymi bodźcami do angażowania się w działania na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Budowanie odpowiedzialnej postawy jest procesem, który najlepiej rozpocząć wewnątrz organizacji, edukując pracowników.
„Jeżeli każdy pracownik przekaże informacje na temat akcji chociaż jednej osobie ze swojego najbliższego otoczenia, to mamy do czynienia już z blisko 500 osobami, które nie wsiądą do samochodu po spożyciu alkoholu. Wierzymy w to, że pracownicy będąc ambasadorami naszych wartości są dla innych bardziej wiarygodni niż anonimowa osoba występująca w kampanii edukacyjnej informująca o tym samym” – tłumaczy Katarzyna Groszek, Communication Manager, Pernod Ricard Polska.
Aby przybliżyć pracownikom nie tylko w teorii, ale także w praktyce tzw. syndrom dnia następnego, Pernod Ricard Polska w ramach akcji „Piłem – nie jadę” postanowiło zorganizować warsztaty edukacyjne w trzech kluczowych dla swojego biznesu lokalizacjach: Warszawie, Poznaniu oraz Krakowie. Podczas szkoleń pracownicy, dzięki specjalnie przygotowanym alkogoglom, będą mogli przekonać się jak odbiera bodźce zewnętrzne i jak może czuć się za kierownicą osoba pod wpływem alkoholu. Ponadto, będą mogli dowiedzieć się jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w przypadku bycia świadkiem wypadku drogowego.
„Cieszy nas, że firmy związane z branżą alkoholową pragną zwrócić uwagę na często bagatelizowany przez kierowców efekt nadmiernego spożycia procentowych trunków. Tego typu eventy są bardzo ważne dla szerzenia pozytywnych postaw i odpowiedzialnego konsumowania alkoholu. A pracownicy firmy, którzy w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków zawodowych często poruszają się autem, są najlepszymi i wiarygodnymi ambasadorami tego typu idei” – podkreśla inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.,
„Na całym świecie, w ramach globalnie przyjętych przez koncern 5 zobowiązań, każdy oddział mógł wybrać temat prowadzonych lokalnie działań. Wśród nich znajduje się walka ze spożyciem alkoholu przez nieletnich oraz kierowców, budowanie i wzmacnianie pozytywnych praktyk w branży dzięki odpowiedzialnemu rozwojowi oferty oraz informacjom konsumenckim. Koncern zachęca również sprzedawców oraz partnerów biznesowych do odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. W zeszłym roku tematem przewodnim działań CSR był problem nietrzeźwości wśród młodych, dorosłych osób” – podsumowuje Guillaume
Girard-Reydet, Prezes Zarządu, Wyborowa S.A./ Pernod Ricard Polska.
Działania promujące odpowiedzialną konsumpcję alkoholu mają w Pernod Ricard długą, blisko już 30-letnią tradycję. Corocznie przełom maja i czerwca jest punktem kulminacyjnym, w którym wszyscy pracownicy firmy na całym świecie – czyli blisko 19 000 osób – angażuje się wspólnie w akcje mające na celu szerzenie wartości firmy w tym obszarze.
[1] Dane PARPA (Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych)
[2] www.policja.pl, zakładka statystyki
Link do strony artykułu: https://wm2.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/pilem-nie-jade-rusza-kolejna-odslona-globalnego-programu-csr-pernod-ricard-polska