Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-08-09

A A A POLEĆ DRUKUJ

Zakończył się VII Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Znane i lubiane utwory z produkcji musicalowych w wykonaniu aktorów Teatru „Rampa”, filmowe standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach krakowskiego kwintetu jazzowego New Bone, recital Katarzyny Żak, nowoczesne brzmienia surf rocka, swingu i popu zaśpiewane przez artystów polskiej sceny muzycznej podczas Koncertu Galowego — to jedynie niektóre z atrakcji VII edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, która odbyła się w Toruniu w dniach 4–6 sierpnia 2016 roku. Wybrane zdjęcia z wydarzenia: https://www.flickr.com/photos/torunskaagendakulturalna/albums/72157671056538670.

Podczas tegorocznego Koncertu Galowego, prowadzonego przez duet polskich teatralnych, filmowych i telewizyjnych aktorów, Katarzynę Dąbrowską i Mariusza Kiljana piosenki i ballady filmowe zaśpiewali polscy artyści, między innymi Matylda Damięcka, Stefan Pawłowski, Michalina Olszańska, Justyna Schneider, Beata Banasik, Kamil Franczak, Karolina Leszko oraz laureaci tegorocznego Przeglądu Konkursowego. Niezapomniane doznania muzyczne zapewnili Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, zespół instrumentalny Piotra Dąbrowskiego oraz kwartet wokalny „The Gingers”. W charakterze gościa specjalnego wystąpiło Megitza Trio, łączące world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka oraz swingu.

W tym roku o festiwalowe nagrody walczyło 20 wykonawców. Uczestników Przeglądu Konkursowego oceniło jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Katarzyna Dąbrowska, Aniela Hebel-Szmak, Paweł Pawlik (RMF Classic) oraz Jan Wołek. Po wysłuchaniu uczestników Przeglądu Konkursowego przyznano następujące nagrody:

  • Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich otrzymała Iga Kozacka z Katowic za wykonanie piosenki „Empire state of mind” z filmu „Step Up 3”,
  • Nagrodę specjalną za wykonanie piosenki z filmu polskiego w wysokości 4000 złotych,ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymał „Noemi Quartet” z Warszawy za wykonanie piosenki „Alabama” z filmu „Ida”,
  • III nagrodę regulaminową ex aequo — dwa razy po 2500 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymali: Izabela Szafrańska z Białegostoku za wykonanie piosenek: „Pamiętasz była jesień” z filmu „Pożegnania”, „Dona Dona” z filmu „Gie” oraz Tomasz Leszczyński z Wrocławia za wykonanie piosenek: „Cud niepamięci” z filmu „Zakochany Anioł”, „Cucurrucucu” z filmu „Porozmawiaj z nią”.
  • II nagrodę regulaminową w wysokości 8000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, otrzymała Karolina Micor z Katowic za wykonanie piosenek: „Zmysły precz” z filmu „Kingsajz” oraz piosenki „Between the Bars” z filmu „The Skin I Live In”,
  • Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15 000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Daria Zawiałow z Warszawy za wykonanie piosenek: „Piosenka o wieczornym gościu” z filmu „Rozstanie” oraz piosenki „Off-Broadway” z filmu „Hair”.

Jury z satysfakcją zaznaczyło, że tegoroczna edycja Przeglądu Konkursowego stała na wyjątkowo wysokim poziomie.

Warto przypomnieć także pozostałe punkty festiwalu. Pierwszego dnia w CKK Jordanki, podczas Koncertu Otwarcia, wystąpił warszawski Teatr „Rampa”, który zaprezentował koncert musicalowy „Broadway Goes Hollywood”. Podczas taneczno-muzycznego widowiska usłyszeliśmy wyjątkowe przeboje teatru muzycznego ostatniego stulecia, które zaprezentowane zostały na srebrnym ekranie na krótko po ich scenicznych prapremierach. Muzycy, tancerze i soliści zabrali wszystkich przybyłych w musicalową podróż do Hollywood za sprawą kultowych przebojów. W ten wyjątkowy wieczór usłyszeliśmy znane i lubiane utwory z produkcji kinowych i musicalowych takich, jak „Skyfall”, „Titanic”, „Les Miserables”, „The Bodyguard”, „Jesus Christ Superstar”, „Jekyll & Hyde”, „West Side Story” czy „Jersey Boys”. W roli solistów wystąpili: Paulina Janczak, Ola Bieńkowska i Jakub Wocial oraz gość specjalny Sanne Mieloo — utalentowana holenderska aktorka musicalowa.

Drugi dzień zdominował Przegląd Konkursowy, jednak tego dnia odbyły sie także wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Pierwszym z nich był recital Katarzyny Żak połączony z promocją płyty „Bardzo przyjemnie jest żyć!”, której premiera odbyła się na początku 2016 roku. Podczas koncertu usłyszeliśmy piosenki ujęte w muzyczny żart, dystans do otoczenia i miłości, nostalgię oraz witalną radość życia — czyli wszystko to, dzięki czemu tak przyjemnie jest żyć. Całość dopełniły ciekawe i oryginalne muzyczne interpretacje. Wieczór zakończył koncert zatytułowany „Zapomniane melodie” krakowskiego kwintetu jazzowego New Bone. Usłyszeliśmy w nim jazzowe aranżacje utworów polskich kompozytorów muzyki filmowej Bronisława Kapera i Henryka Warsa oraz melodie ze znanych polskich i zagranicznych filmów takich, jak: „Hallo Szpicbródka” „Jej portret” czy „Pożegnania”.

Z uwagi na niekorzystne prognozy pogody Koncert Galowy Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej został przeniesiony z Rynku Nowomiejskiego do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki (al. Solidarności 1–3).

Organizatorami Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Festiwal objęty jest specjalnym patronatem radia RMF Classic.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS