Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2011-10-12

A A A POLEĆ DRUKUJ

XVII Toruński Festiwal Książki

150x110
Wręczenie Nagrody Miast Partnerskich im. Samuela Bogumiła Lindego prozaikom: Hercie Müller i Wiesławowi Myśliwskiemu będzie najważniejszym elementem XVII Toruńskiego Festiwalu Książki.

Na ponad tydzień, między 15 a 24 października 2011 r., zaplanowano spotkania z twórcami, warsztaty i imprezy dla dzieci promujące książki i czytelnictwo.

Miłośnicy literatury zaproszeni są do udziału w festiwalu nieco wcześniej niż w latach poprzednich, bowiem zwykle odbywał się on na przełomie listopada i grudnia. Pozostałe elementy pozostają bez zmian: w licznych punktach miasta będzie się mówiło o literaturze na wiele sposobów, a wszystko po to, by zachęcić do sięgania po książki.

Wręczenie Nagrody im. Lindego nastąpi 23 października w Ratuszu Staromiejskim. Ze strony niemieckiej odbierze ją wybitna niemiecka pisarka, ubiegłoroczna laureatka Nagrody Nobla Herta Müller , autorka m.in. "Sercątka", "Dziś wolałabym siebie nie spotkać", "Lis już wtedy był myśliwym", "Król kłania się i zabija", "Niziny", "Głód i jedwab", "Huśtawka oddechu". Hertę Müller gościliśmy już w Toruniu, gdy w roku 2005 była laudatorką Nagrody im. Lindego dla swojego wybitnego kolegi Hansa Joachima Schädlicha. Wiesław Myśliwski to polski pisarz, kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku. Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike. Jego najważniejsze książki to "Nagi sad", "Pałac", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg" (Nagroda Nike), "Traktat o łuskaniu fasoli" (Nagroda Nike, Nagroda Literacka Gdynia, nagroda TV Kultura, nagroda miesięcznika "Odra"). Dla szerokiej publiczności odbędą się spotkania z obojgiem laureatów.

Na laureatach Nagrody Lindego oczywiście nie wyczerpuje się lista ważnych gości Festiwalu Książki. Spotkać się będzie można m.in. ze świetnymi reportażystami: Jackiem Hugo-Baderem oraz Małgorzatą Szejnert (finalistką Nagrody Nike). Jak co roku przyjedzie do Torunia także poeta i publicysta o. Wacław Oszajca . Jezuita spędził kilka lat w Toruniu i co roku jest jurorem Konkursu Poetyckiego "O Liść Konawalii". Wszystkie te spotkania odbędą się w Dworze Artusa.

Toruńskich wątków będzie podczas festiwalu więcej. Anna Ziemlewska i Anna Kroplewska-Gajewska są redaktorkami katalogu wystawy z okazji 150-lecia Muzeum Okręgowego i będą promować swoje wydawnictwo. "Materiały malarskie i technika w obrazach olejnych Aleksandra Gierymskiego" to tytuł publikacji Ewy Doleżyńskiej-Sewerniak . Spotkanie z autorką także zorganizowało Muzeum Okręgowe.

Jak zawsze wiele propozycji skierowanych będzie do najmłodszych czytelników . Dom Muz przygotował m.in. spotkanie o krasnoludkach i olbrzymach w literaturze, a także motywie stołu, stolika i stoliczka. Będą też warsztaty literacko-plastyczne. Z kolei Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na warsztaty muzyczne oraz koncert Ani Brody, która nagrała piosenki napisane do wierszy znanych polskich poetów. W CSW odbędzie się także dyskusja na temat trudnych tematów podejmowanych przez współczesną literaturę dziecięcą oraz promocja książki "Dym".

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy wydawnictw Towarzystwa Bibliofilów w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz exlibrisów Marka Głowackiego w Klubie Melisa i Jazz.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS