Szeroko pojÄta digitalizacja jest niezaprzeczalnym trendem. Od kilku lat obserwujemy rosnÄ cÄ rolÄ nowych rozwiÄ zaĹ technologicznych. Internet odgrywa obecnie kluczowÄ rolÄ zarówno w biznesie, jak i w Ĺźyciu kaĹźdego czĹowieka. Dlatego tak waĹźne jest, aby rozwiÄ zania biznesowe szĹy w parze z innowacjami technologicznymi.
Innowacje w finansach
Sektor bankowy w Polsce jest jednym z najnowoczeĹniejszych w Europie a nawet na Ĺwiecie. Banki wychodzÄ naprzeciw oczekiwaĹ swoich klientów i chÄtnie korzystajÄ z nowoczesnych technologii. WĹodzimierz KiciĹski, Wiceprezes ZwiÄ zku Banków Polskich przybliĹźyĹ uczestnikom spotkania inicjatywy polskiego sektora bankowego w zakresie innowacji technologicznych.
Z jednej strony sektor bankowy dÄ Ĺźy do nowoczesnych rozwiÄ zaĹ, z drugiej musi dostosowaÄ siÄ do rekomendacji i regulacji prawnych. Swoimi doĹwiadczeniami w tym zakresie podzieliĹ siÄ Jan van der Saar, Innovation Project Manager w Banku Zachodnim WBK, który przedstawiĹ dylematy z jakimi mierzÄ siÄ „innowacyjne” banki.
Underwriting w erze cyfrowej to kolejny temat dotyczÄ ce innowacyjnego podejĹcia do usĹug finansowych. Iain Woodward, Senior Underwriting Manager z Europ Assistance S.A. Irish Branch omówiĹ proces digitalizacji z punktu widzenia branĹźy ubezpieczeniowej, w tym moĹźliwoĹci pokrywania nowych ryzyk przez ubezpieczyciela.
Z kolei Piotr Siciak, Dyrektor w KPMG w swojej prezentacji poruszyĹ, coraz bardziej popularny temat cyfryzacji pracy i rozwiÄ zaĹ zwiÄ zanych z automatyzacjÄ procesów i ich implementacji w branĹźy finansowej. OmówiĹ praktyczne rozwiÄ zania i korzyĹci jakie pĹynÄ z RPA (Robotic Process Automation), oraz modele operacyjne pozwalajÄ ce na wyrÄczenie lub wsparcie pracowników przez technologiÄ.
Modele biznesowe i usĹugi instytucji finansowych, które sprawdzaĹy siÄ w dotychczasowych warunkach rynkowych, w obliczu rosnÄ cej roli nowoczesnych technologii, muszÄ jeszcze bardziej ewoluowaÄ w stronÄ innowacji. Cieszymy siÄ, Ĺźe w tym roku podczas konferencji zaprezentowali siÄ wiodÄ cy eksperci oraz analitycy z branĹźy bankowo-ubezpieczeniowej, którzy podzielili siÄ swojÄ wiedzÄ i doĹwiadczeniami. Mamy nadziejÄ, Ĺźe szeroko omawiane w tym roku zagadnienia dotyczÄ ce innowacji technologicznych w usĹugach finansowych bÄdÄ ĹşródĹo inspiracji dla branĹźy – powiedziaĹ Ryszard Grzelak, Prezes ZarzÄ du Europ Assistance Polska.
Wszystkie tematy poruszone podczas spotkania byĹy podstawÄ do dyskusji i wymiany doĹwiadczeĹ na temat zwiÄ zany z innowacjami technologicznymi w branĹźy finansowej. Moderatorem debaty byĹ Ryszard Grzelak, Prezes Europ Assistance Polska i Norbert Jeziolowicz, Dyrektor ZwiÄ zku Banków Polskich. Uczestnikami panelu dyskusyjnego byli Iain Woodward, Senior Underwriting Manager z Europ Assistance S.A. Irish Branch, Tomasz Dymowski, Dyrektor Departamentu ZarzÄ dzania OfertÄ ProduktowÄ , Raiffeisen Polbank,Garry Fuller, Head of International Business Development, CACI Dublin (Credit Agricole Creditor Insurance) i Jan van der Saar, Innovation Project Manager, Bank Zachodni WBK.
ĹwiadomoĹÄ zagroĹźeĹ cybernetycznych
Nie moĹźemy zapomnieÄ jednak, Ĺźe pomimo iĹź internet daje nam nieskoĹczenie wiele moĹźliwoĹci, w niektórych sytuacjach moĹźemy byÄ naraĹźeni na nieprzyjemne sytuacje takie jak ataki hakerskie, czy naruszenie dobrego imienia. Rozwój branĹźy pod kÄ tem innowacji technologicznych moĹźliwy jest jedynie przy optymalizacji procesów zwiÄ zanych z cyberbezpieczeĹstwem i zwiÄkszenia ĹwiadomoĹci uĹźytkowników.
Kolejna prezentacja przeprowadzona przez JustynÄ NiebutkowskÄ , ZastÄpcÄ PR&Marketing Managera w Europ Assistance Polska przedstawiaĹa wyniki badania na temat ĹwiadomoĹci i obaw Europejczyków zwiÄ zanych z zagroĹźeniami cybernetycznymi. Badanie zostaĹo przeprowadzone w szeĹciu europejskich krajach ( Polsce, Francji, Hiszpanii, WĹoszech, Belgi i Niemczech) i dotyczyĹo zachowaĹ podejmowanych w internecie, uĹźywanych zabezpieczeĹ, obaw zawiÄ zanych z korzystaniem z internet, a takĹźe potrzeby ochrony przed zagroĹźeniami cybernetycznymi.
Wyniki badania pokazujÄ , Ĺźe Europejczycy wykorzystujÄ internet do odwiedzania stron www i wysĹania maili, a z sieci najczÄĹciej korzystajÄ w domu. Okazuje siÄ, Ĺźe tylko 42% osób obawia siÄ róĹźnych zagroĹźeĹ zwiÄ zanych z uĹźywaniem internetu, co ciekawe Polacy znaleĹşli siÄ na ostatnim miejscu 3/4 z nas w ogóle nie obawia siÄ takich sytuacji. Budowanie ĹwiadomoĹci zagroĹźeĹ jest rolÄ kaĹźdej instytucji, która zarzÄ dza danymi klienta, zwĹaszcza instytucji finansowych. W sytuacji cyberataku, klient zazwyczaj nie wie co zrobiÄ, do kogo siÄ zwróciÄ i z jakiej pomocy skorzystaÄ. Warto aby instytucje finansowe mogĹy zaoferowaÄ swoim klientom ochronÄ wĹaĹnie na takÄ okolicznoĹÄ. – powiedziaĹa Justyna Niebutkowska, ZastÄpca PR&Marketing Managera w Europ Assistance Polska.
Forum Assistance organizowane jest od 2007 roku i kaĹźdego roku gromadzi ponad 100 ekspertów branĹźy ubezpieczeniowej i bankowej. Corocznie konferencja koncentruje siÄ wokóĹ aktualnych trendów rynkowych z branĹźy bancassurance. Partnerami medialnymi wydarzenia byli: Dziennik Ubezpieczeniowy, Gazeta Ubezpieczeniowa, Gazeta Finansowa, MiesiÄcznik Ubezpieczeniowy, MiesiÄcznik Finansowy BANK, oraz portale bankier.pl i aleBank.pl.