Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-03-20

A A A POLEĆ DRUKUJ

Wystawa fotografii „Zamieszkiwanie współwłasne” Zuzanny Nadziei

150x110

22 marca o godzinie 19:00, na terenie Dworca PKP w Krotoszynie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Zuzanny Nadziei pt. „Zamieszkiwanie współwłasne”. Jest ona rezultatem projektu zrealizowanego w ramach ogólnopolskiego programu mentoringowego „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ oraz Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Autorka, pod opieką swojego mentora, jednego z najbardziej uznanych polskich fotografów – Tadeusza Rolke, utrwaliła na kliszy przemijające klimaty znikających bezpowrotnie nastawni i posterunków dróżniczych.

Zuzanna Nadzieja, pochodząca z Krotoszyna studentka Fotografii na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, w ciągu ostatnich miesięcy fotografowała Wielkopolskę widzianą z okna pociągu. Jej celem było utrwalenie pamięć o mikro życiu, trwającym w coraz częściej likwidowanych budkach dróżniczych i nastawniach, wypieranych przez bezduszne automaty. „Zamieszkiwanie współwłasne” to cykl 14 fotografii. Chociaż zdjęcia nie przedstawiają sylwetek osób tam pracujących, to stanowią również reportaż o ludziach. W sposobie organizacji i przysposabiania przestrzeni odnajdujemy ich cechy osobowości i indywidualne podejście do miejsca pracy. Autorka w czasie realizacji projektu odwiedziła około 25 nastawni i posterunków dróżniczych. Temat ten zaciekawił ją i przejął na tyle, że chce kontynuować projekt i docelowo wydać album z fotografiami.

Aby podkreślić klimat zdjęć, wystawa została zorganizowana w holu dworca PKP w Krotoszynie - przestrzeni, która na co dzień jest pusta, gdyż przestronny, niegdyś dobrze prosperujący dworzec, stał się jedynie przechodni. Zaproszenia przypominają stare kartonikowe bilety PKP, przez co lepiej można poczuć klimat miejsc, w których czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu.

Mentorem Zuzanny Nadziei był Tadeusz Rolke, w którego zdjęciach zapisane jest ponad sześćdziesiąt lat historii. W swojej karierze tworzył reportaże, zdjęcia mody; publikował między innymi w “Stolicy”, “Ty i Ja”, “Przekroju” – w Polsce; w “Stern”, “Art”, “Der Spiegel” – w Niemczech. Współpracując ze swoim Mistrzem młoda fotografka miała możliwość rozmawiać z nim na temat fotografii w ogóle, omawiać swoje pomysły i powstające zdjęcia.

Program „1/1 Mistrz i Uczeń” to spotkanie dziesięciu młodych artystów i animatorów kultury z różnych zakątków Polski z dziesięcioma uznanymi twórcami. Jest to dla nich szansa na stworzenie projektu artystycznego lub społeczno-kulturalnego pod okiem mistrza. Każdy z uczestników programu dostał wsparcie swojego mentora, coachów i trenerów oraz 6 tysięcy złotych na realizację własnego pomysłu. Duety same określiły sobie harmonogram prac, których koniec dobiegł w lutym 2014. Jego efektem końcowym będzie wydanie pamiątkowej publikacji podsumowująca wszystkie dziesięć realizacji. Program „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ realizowany jest we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń oraz finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Więcej o projekcie „1/1 Mistrz i Uczeń” oraz informacje o wszystkich uczestnikach i mentorach można znaleźć na stronach: www.1na1.e.org.pl oraz www.fundacjalotto.pl.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS