„Filmowa“ wystawa prac młodych, utalentowanych artystów rozpoczęła się w piątek, 14 października, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Prezentowane prace to dzieła nominowane do Nagrody Głównej i Nagrody Publiczności 8. edycji konkursu Samsung Art Master. Wystawa potrwa do 20 listopada br.
W piątek, 14 października br., w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż wystawy finałowej konkursu sztuk wizualnych, Samsung Art Master. Otwarcie tej niezwykle filmowej, surrealistycznej ekspozycji zgromadziło niemal 400 miłośników sztuki współczesnej. W trakcie wystawy decyzją specjalnego jury eksperckiego zostanie wyłoniony zwycięzca konkursu, którzy otrzyma Nagrodę Główną w wysokości 25 tysięcy złotych. Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 14 listopada br., laureatom konkursu przyznana zostanie również nagroda druga (10 tysięcy złotych) i dwie równorzędne nagrody trzecie (7 tysięcy złotych). Po raz pierwszy w historii Samsung Art Master, publiczność będzie miała okazję wyłonić swojego artystę, który otrzyma Nagrodę Publiczności. Na młodych artystów można głosować na miejscu, w przestrzeni wystawy, w Galerii 1 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Na wystawie finałowej Samsung Art Master prezentowanych jest dziesięć wyjątkowych dzieł – pięć prac wideo i pięć instalacji. Choć wszystkie możnaby określić mianem „filmowych“, to znacznie różnią się one między sobą sposobami, w jakie młodzi artyści wykorzystali ruchome obrazy do stworzenia wypowiedzi artystycznych. Znajdziemy tu zarówno prace inspirowane tradycją kina eksperymentalnego (Rosyjski romans, Urszula Pieregończuk), jak i sztuką video-art (Filmy z domu, Mateusz Sadowski), prace w interesujący sposób podporządkowane logice montażu (Antyliban, Piotr Grabowski), jak i filmy wykonane w technice found footage (Foton, Alexander Pawlik) będącej ważnym nurtem współczesnej sztuki filmowej. Często przewijającym się tematem prac młodych artystów są relacje z bliskimi i związane z nimi emocje, które z jednej strony stanowią przedmiot analizy, a z drugiej subtelnych manipulacji artystów (Każda droga to dwie drogi, Jaś Domicz; Pod okiem matki, Sylwia Czubała). „Perełkami“ wystawy są z pewnością instalacje złożone nie tylko z filmów, ale też tekstów, obrazów, rysunków i architektonicznych rzeźb.
Celem konkursu Samsung Art Master, organizowanego nieprzerwanie od 2004 roku, jest poszukiwanie najbardziej niezależnych artystycznie ciekawych osobowości, które już na wszesnych etapie twórczych poszukiwań niosą ze sobą ogromny potencjał, a dzięki uczestnictwu w konkursie mają szansę stać się ważnymi postaciami na scenie sztuki. Dotychczas konkurs wypromował takie nazwiska jak m.in. Karol Radziszewski, Karolina Breguła, Anna Molska, Anna Senkara, Jaśmina Wójcik, Justyna Górowska, Karolina Brzuzan i Piotr Adamski.