Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2011-09-20

A A A POLEĆ DRUKUJ

Światowy Kongres Języka Hebrajskiego

Od 21 do 22 września 2011 roku w Toruniu odbędzie się Światowy Kongres Języka Hebrajskiego – Brit Ivrit Olamit. O wyborze miejsca zorganizowania konferencji zdecydowało powstanie w grodzie Kopernika Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej.

Brit Ivrit Olamit jest prestiżową międzynarodową organizacją, w której szeregach skupieni są uczeni zajmujący się studiami judaistycznymi. Siedziba organizacji mieści się w Jerozolimie, a funkcję przewodniczącego pełnią ważne osoby ze świata polityki. O wyborze Torunia jako miejsca zorganizowania konferencji zdecydowało powstanie Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej – jednostki naukowej i dydaktycznej, której naczelnym zadaniem programowym jest nauczanie języka hebrajskiego oraz upowszechnianie idei pokoju i dialogu międzykulturowego i która jest organizatorem kongresu.

Zjazd tak znamienitego grona naukowców stał się doskonałą okazją do zorganizowania oficjalnego odsłonięcia tablicy pamiątkowej honorującej miejsce zamieszkania i pracy dziewiętnastowiecznego toruńskiego rabina Zwi Hirscha Kalischera. Uroczystość ta organizowana jest we współpracy z Biurem Toruńskiego Centrum Miasta. Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Zwi Hirscha Kalischera na toruńskim Starym Mieście (ul. Szeroka 46) odbędzie się 21 września o godz. 13.30. W odsłonięciu tablicy udział weźmie kilkudziesięciu uczonych z polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych, przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia, przedstawiciele władz Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej, prezes Fundacji Haskala oraz zaproszeni goście.

Podczas uroczystego otwarcia Kongresu zostanie wręczone wyróżnienie wybitnej wykładowczyni WSFH dr Rivce Halperin, po czym nastąpi oficjalne otwarcie wystawy „Toruńscy Rabini” przygotowanej przez pracowników Archiwum Państwowego w Toruniu. Wystawa poświęcona jest toruńskim rabinom Zvi Hirschowi Kalischerowi i Izaakowi Lejbie Glicensztejnowi, prezentuje ponadto ocalałą dokumentację nieistniejących już w Toruniu cmentarza żydowskiego oraz synagogi.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Torunia Michał Zaleski. Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urząd Miasta Torunia.

Kongres rozpocznie się 21 września o godz. 12.00 w siedzibie WSFH, ul. Poznańska 49.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS