2014-05-22

A A A POLEĆ DRUKUJ

Sukces Bydgoszczy w finałach województwa kujawsko-pomorskiego ENERGA Basket Cup

150x110

Znamy zwycięzców finałów województwa kujawsko-pomorskiego ENERGA Basket Cup, największego turnieju koszykarskiego dla młodzieży w Polsce. 29 kwietnia w Bydgoszczy oraz 15 maja we Włocławku walczyły ze sobą najlepsze reprezentacje szkół podstawowych chłopców i dziewcząt wyłonione w wieloetapowych eliminacjach. Mistrzami regionu zostały dwa bydgoskie zespoły – reprezentacja chłopców z SP nr 32 oraz drużyna dziewcząt z SP nr 60.

Ponad 6300 zawodników z prawie 530 szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział w regionalnych eliminacjach turnieju ENERGA Basket Cup. Do finału dziewcząt w Bydgoszczy oraz chłopców we Włocławku zakwalifikowały się po cztery najlepsze drużyny. W obu rozgrywkach triumfowała Bydgoszcz, której drużyny szkół podstawowych nr 32 i 60 będą reprezentować województwo kujawsko-pomorskie na finałach ogólnopolskich. 8 czerwca spotkają się z pozostałymi finalistami wojewódzkimi w jednej z najnowocześniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce – trójmiejskiej Ergo Arenie. ENERGA Basket Cup to największy tego typu turniej w Polsce, w którym co roku bierze udział około 80.000 dzieci ze szkół podstawowych wszystkich województw.

Jeden punkt przesądził o awansie

29 kwietnia w bydgoskiej hali sportowej przy ulicy Waryńskiego spotkały się cztery najsilniejsze zespoły dziewcząt, z województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto Bydgoszcz reprezentowały dwie drużyny ze szkół podstawowych nr 60 i 37, do których dołączyły team z SP nr 3 w Toruniu oraz SP nr 5 z Grudziądza. Faworytkami były pierwsza z bydgoskich drużyn, która broniła zeszłorocznego tytułu Mistrzyń Województwa oraz team z Torunia

Jako pierwsze awans do finału zawodów wywalczyły zawodniczki z SP nr 3 w Toruniu zwyciężając nad drużyną SP nr 37 z Bydgoszczy zaledwie dwoma punktami. Do grona finalistów jako drugie dołączył team z SP nr 60 z Bydgoszczy, pewnie pokonując rywalki z Grudziądza.

W pierwszym spotkaniu zmierzyliśmy się z drużyną z Grudziądza. O ile dwie pierwsze kwarty były dość wyrównane, to po przerwie udało nam się zyskać przewagę, którą powiększaliśmy z minuty na minutę i utrzymaliśmy do końca spotkania – powiedziała Beata Ołdak, trenerka SP nr 60 z Bydgoszczy.

W finale spotkały się zatem dwie najsilniejsze drużyny, które zafundowały swoim kibicom i rodzinom zgromadzonym na trybunach bardzo emocjonujący pojedynek. Losy rywalizacji ważyły się do ostatnich sekund. Ostatecznie zaledwie jednym punktem bydgoski team obronił tytuł mistrzyń województwa i wynikiem 28:27 awansował do finału ogólnopolskiego w Gdańsku.

Od początku spotkanie było bardzo zacięte, raz prowadziliśmy my, raz zespół z Torunia. Na 28 sekund przed końcem jedna z moich zawodniczek przeprowadziła indywidualną akcję, przekozłowała piłkę przez całe boisko i dwutaktem zdobyliśmy jednopunktowe prowadzenie. Następnie przetrzymaliśmy atak toruńskich zawodniczek i uzyskaliśmy mistrzostwo województwa. Do Gdańska jedziemy powalczyć przynajmniej o pierwszą ósemkę, na pewno im lepszy wynik, tym większa satysfakcja – zapowiedziała trenerka zespołu z Bydgoszczy.

Do zwycięstwa poprowadziła zespół z SP nr 60 w Bydgoszczy Paulina Zalewska, która zasłużenie odebrała tytuł najlepszej zawodniczki turnieju.

MVP turnieju finałowego to prawdziwa podpora drużyny. Paulina to zdecydowanie wyróżniająca się zawodniczka, która bardzo jest odporna na stresujące sytuacje i mobilizuje zespół ­– scharakteryzowała grę swojej zawodniczki Beata Ołdak.

Drugie miejsce w turnieju zajęła SP nr 3 w Toruniu, zaś trzecią lokatę również tylko jednym punktem wywalczyła SP nr 5 w Grudziądzu.

Debiut w finale ogólnopolskim SP nr 32 z Bydgoszczy

15 maja w Hali Stulecia we Włocławku został rozegrany finał województwa drużyn chłopców, w którym wzięły udział dwa teamy z Bydgoszczy, drużyna z Torunia oraz gospodarze z Włocławka – obrońcy tytułu Mistrza Województwa Energa Basket Cup 2012/2013.

W pierwszym meczu gospodarze turnieju bez większych kłopotów pokonali SP nr 47 w Bydgoszczy 61:19 Natomiast drużyna z Bydgoszczy wynikiem 54:28 pokonała toruński zespół stając przed szansą walki o awans do finału krajowego.

W decydującym meczu walczyły zatem dwa silnie zmotywowane teamy. O ile włocławski zespół, niesiony wsparciem swoich kibiców dominował na boisku przez pierwsze dwie kwarty, o tyle po przerwie inicjatywę przejęła drużyna z Bydgoszczy. Mimo ogromnej determinacji i chęci utrzymania tytułu, zespół z Włocławka przegrał 8 punktami z drużyną SP nr 32 z Bydgoszczy, która zadebiutuje w ogólnopolskich rozgrywkach

O mistrzostwo województwa musieliśmy walczyć z gospodarzami turnieju. Ogłuszający doping kibiców i trema moich zawodników sprawiły, że do połowy meczu wynik wskazywał wygraną włocławskiej drużyny. W trakcie przerwy powiedziałem moim podopiecznym, że muszą cieszyć się grą w koszykówkę, bo tylko w ten sposób pokażą pełnie swoich umiejętności. Udało się, moi zawodnicy uwierzyli w siebie. Każdy z graczy dołożył swoją cegiełkę do zwycięstwa, a sześciu reprezentantów naszej drużyny zostało powołanych nawet na konsultacje do kadry wojewódzkiej, co z pewnością pomoże im się dalej rozwijać. – powiedział po meczu opiekun SP nr 32 w Bydgoszczy Zbigniew Próchnicki.

Zawodnicy z Włocławka musieli zadowolić się srebrnymi medalami, a brąz przypadł drużynie z Torunia. Do finału w Gdańsku zwycięska drużyna z Bydgoszczy podchodzi z pełną mobilizacją, jednak nie ukrywają, że nie są faworytami swojej grupy.

W ogólnopolskim finale trafiliśmy na trudną grupę, z reprezentacjami z Żor i Białegostoku. Jeśli uda się zwyciężyć choć jeden z tych teamów to powinniśmy znaleźć się w ósemce. A co będzie dalej? Czas pokaże – stwierdził trener Próchnicki.

Koszykarskie atrakcje w Internecie – kibicuj swojej drużynie i wygraj w konkursie!

Wszyscy kibice, którzy chcą pokazać, jak dopingują swojej drużynie w Energa Basket Cup, i dodatkowo wygrać atrakcyjne nagrody, na oficjalnej fanstronie turnieju (www.facebook.com/EnergaBasketCup) mogą skorzystać ze specjalnej konkursowej aplikacji. Do wygrania iPody oraz 30 piłek do kosza z autografem Adama Wójcika, ambasadora turnieju. Dla drużyny mającej kibiców z największą pozytywną energią przygotowano niepowtarzalne flagi.

Zdjęcia ze wszystkich spotkań, relacje, składy drużyn oraz więcej informacji o turnieju znajduje się na www.EnergaBasketCup.pl. Fanów koszykówki zapraszamy także na oficjalny kanał wideo turnieju (www.youtube.com/EnergaBasketCupPL), na którym można obejrzeć filmy z cyklu „ABC basketu”, czyli zestaw koszykarskich porad przygotowanych przez Adama Wójcika z udziałem jego synów Jana i Szymona.