Wiele osób uważa mnie za bohaterkę, bo wychowuję szóstkę dzieci po bardzo trudnych, bolesnych przejściach. Ale to oni, nie ja, są prawdziwymi bohaterami, bo ze swoją traumą muszą zmagać się przez całe życie. Ja jestem od tego, by im w tych zmaganiach pomóc. – mówi jedna z Mam SOS, Małgorzata Cisek z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. Jak we właściwy sposób pomagać tym małym bohaterom? Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zapraszają na konferencję dla rodziców zastępczych.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od ponad 30 lat pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym i zagrożonym utratą rodzicielskiej opieki. Znaczna część podopiecznych ma za sobą wiele traumatycznych doświadczeń. Pracownicy Stowarzyszenia oraz wszyscy opiekunowie zastępczy i pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych każdego dnia pomagają dzieciom bezpiecznie żyć, ufać dorosłym i radzić sobie z trudnymi wspomnieniami. Aby udźwignąć taką odpowiedzialność bardzo ważne są chęci, ale odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz wsparcie – są niezbędne.
To odpowiedzialne zadanie, by nie dokładać cierpień dzieciom, które doznały już wielu krzywd. Mamy świadomość, że opiekunowie zastępczy potrzebują wsparcia, na które składa się zarówno zrozumienie roli, jaką pełnią, jak i udzielenie im specjalistycznej, profesjonalnej pomocy. Dlatego też postanowiliśmy podzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem. Wszystko po to, by każdy, kto pracuje z dziećmi po trudnych przeżyciach, mógł pomagać im w możliwie najlepszy sposób – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowy Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce
Jak pomóc dzieciom stawić czoło traumie, jakim jest odseparowanie od rodziny pochodzenia? Jak wspierać je gdy przeżywają konflikt lojalności, bo mimo, że mają nowy dom, nadal pamiętają i tęsknią za tym, który opuściły? Jak wspierać rodziców zastępczych w ich trudnej pracy. Na te i wiele innych pytań odpowiedzą uczestnicy konferencji.
Konferencja, organizowana przez SOS Wioski Dziecięce oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS, odbywa się w ramach międzynarodowego projektu Exchange of Nordic, Baltic and Russian Experience in the Provision of Quality Care for Traumatized Children in Alternative Care. Jego celem jest podniesienie kompetencji osób pracujących z dziećmi, które doświadczyły traumy i przebywają w pieczy zastępczej.
Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbiety Rafalskiej oraz Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka.
dostarczył infoWire.pl