Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą udoskonalić pracę domowych systemów grzewczych i sprawić, by była ona bardziej efektywna i energooszczędna. Najpopularniejszym z nich są regulatory temperatury sterujące działaniem kotłów grzewczych. Dużym problemem dla większości z nas staje się jednak to, czym kierować się w wyborze odpowiednich urządzeń. O tym, na co zwracać uwagę przy zakupie właściwych regulatorów, opowiada Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta jednych z najchętniej wybieranych produktów do sterowania temperaturą – AURATON.
Parametry techniczne
- Podstawowym kryterium wyboru regulatora temperatury jest rodzaj posiadanego pieca. Inne urządzenie będzie odpowiednie dla kotła kondensacyjnego, a inne dla zwykłego pieca C.O. – wyjaśnia Maciej Leonhard. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne regulatora. – W tym względzie najważniejsze jest m.in. to, czy urządzenie jest programowalne, czy jest możliwość ustawienia temperatury przeciwzamrożeniowej, jakie są zakresy temperatur (pracy urządzenia, pomiaru temperatury oraz sterowania temperatury) oraz jaką urządzenie posiada histerezę – dodaje. Określenie histerezy, czyli różnicy czasu między załączeniem i wyłączeniem pieca, ma szczególne znaczenie w odniesieniu do termoizolacji danego domu. – Jeśli dany budynek jest dobrze ocieplony (zaizolowany), wówczas optymalnym poziomem histerezy jest 0,4-0,5°C. Natomiast im gorsza termoizolacja – ciepło szybciej ucieka przez ściany i dach – tym histereza powinna być wyższa – mówi Maciej Leonhard.
Funkcjonalność i estetyka
Pozostałe cechy decydujące o wyborze odpowiedniego urządzenia regulującego temperaturę wiążą się z indywidualnymi preferencjami i komfortem użytkownika. – Ze względu na sposób montażu oraz podłączenia, możemy zdecydować się na urządzenie przewodowe lub bezprzewodowe – tłumaczy Maciej Leonhard. Różnorodność produktów na rynku umożliwia także dopasowanie ich estetyki do aranżacji wnętrza, w którym dane urządzenie ma być zainstalowane, itp. – Choć dla niektórych klientów bardziej liczy się design i wygląd regulatora, dla pozostałych większą rolę odgrywają cechy funkcjonalne, jak m.in. łatwość obsługi, energooszczędność, wygoda użytkowania, oraz cena w stosunku do jakości – podsumowuje.
Dobry wybór
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia, które łączy w sobie wszystkie wymienione cechy. – Najnowsze regulatory temperatury w naszej ofercie – AURATON 2025 i AURATON 2025 RTH – są odpowiedzią na złożone wymagania rynku i klientów, których potrzeby determinują tworzenie wciąż lepszych, nowocześniejszych, bardziej kompleksowych i inteligentnych urządzeń – mówi Maciej Leonhard. Nowe urządzenia dostępne są w wersji przewodowej (AURATON 2025) i bezprzewodowej (AURATON 2025 RTH) i są przeznaczone do stosowania z centralnym ogrzewaniem. – To unowocześnione wersje znanych i docenianych modeli AURATON 2005 i AURATON 2005 TX Plus – wyjaśnia Maciej Leonhard. Nowe produkty mają zbliżone parametry do swoich poprzedników, odróżni je jednak odświeżony design, histereza 0,2°C, jeszcze łatwiejsze programowanie, bardziej czytelny i podświetlany wyświetlacz, trwalsza bateria (min. 5 lat), licznik czasu pracy urządzenia grzewczego oraz 10 programów, w tym 7 modyfikowalnych przez użytkownika. Warto postawić na jakość, funkcjonalność i nowoczesność!