Rozpoczęta marcu tego roku pierwsza edycja programu Mistrzowie Kodowania dobiegła końca. Liczba uczniów, która wzięła udział w tym projekcie edukacyjnym, napawa optymizmem. Zaledwie przez trzy miesiące cykl lekcji programowania przeszło blisko 5000 uczniów. Być może niektórzy z nich pójdą śladami polskich programistów z zespołu „Need for C”, którzy kilka dni temu wygrali mistrzostwa świata w kodowaniu?
Program Mistrzowie Kodowania jest inicjatywą dzięki której ponad 120 szkół podstawowych oraz 330 nauczycieli mogło się przekonać, że programowanie nie jest już tylko domeną profesjonalnych informatyków. Na zakończenie pierwszej edycji projektu, Samsung Electronics Polska, jego inicjator i pomysłodawca, zaprosił wszystkich partnerów i patronów programu, a przede wszystkim młodych uczestników do Zamku Ujazdowskiego w Warszawie na uroczysty Finał.
Wydarzenie rozpoczęło się częścią oficjalną, w trakcie której odczytano list od patronki honorowej Mistrzów Kodowania, małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej, pani Anny Komorowskiej oraz od Marszałek Sejmu, pani Ewy Kopacz. Na scenie wystąpili także patronujący programowi ministrowie: Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji, Sebastian Christow, przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki oraz dyrektor Michał Ptaszyński z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Po przemówieniu koordynatorki całego programu, pani Iwony Brzózki-Złotnickiej, nastąpiło uroczyste ogłoszenie zwycięzcy Cyfrowej Klasy. Z rąk Blanki Fijołek, Senior CSR & Sponsorship Managera z firmy Samsung Electronics Polska symboliczny voucher na kompleksowe wyposażenie sali informatycznej odebrała reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki z Poznania.
Bardzo cieszymy się z nagrody, która otrzymaliśmy od organizatorów programu. Od początku w pełni zaangażowaliśmy się w tę cenną inicjatywę i dążyliśmy do zainteresowania naszych uczniów „trzecim językiem”, jak bywa już nazywana umiejętność programowania. Nowa sala informatyczna z pewnością nam w tym pomoże, a uczniowie jeszcze chętniej będą rzucać się w wir kodowania w Scratchu, a może i w innych, bardziej zaawansowanych językach. Zdecydowanie możemy polecić wszystkim szkołom wzięcie udziału w tym projekcie! – powiedziała po uroczystości Anna Cieślarczyk, przedstawicielka nagrodzonej szkoły.
Po części oficjalnej nastąpił czas wypełniony atrakcjami dla dzieci. Każda szkoła dostała do dyspozycji własne stanowisko, na których uczniowie prezentowali swoje najlepsze osiągnięcia informatyczne. Ich projekty stworzone w intuicyjnym języku programowania obiektowego Scratch spotkały się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich gości Finału pierwszej edycji programu. Następnie dzieci mogły przystąpić do wyczekiwanych zabaw, które przygotowali dla nich organizatorzy. Młodzi Mistrzowie m.in. mieli możliwość wcielenia się w DJ-ów podczas warsztatów scratchowania pod okiem mistrzów Polski: DJ Falcon1 i DJ Kebs’a. Po zakończeniu imprezy dzieciaki wybrały się na zwiedzanie Warszawy wraz z przewodnikiem, a warto zaznaczyć, że dla większości z nich była to pierwsza wizyta w stolicy. Dzień wypełniony informatycznymi emocjami i atrakcjami zakończył się późnym wieczorem, a dzięki Mistrzom Kodowania piątek trzynastego jeszcze długo będzie się bardzo dobrze kojarzył.
Mistrzowie Kodowania to program edukacyjny zainicjowany przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Rodzice w Edukacji. Ma na celu upowszechnianie kompetencji cyfrowych i popularyzację nauki programowania. W programie udział biorą szkoły z całej Polski, a także placówki medyczne, organizacje pozarządowe, biblioteki, inkubatory przedsiębiorczości i osoby prywatne, które chcą uczyć dzieci programowania. Jest to kontynuacja cieszącej się dużym zainteresowaniem i zakończonej sukcesem trzymiesięcznej akcji pilotażowej rozpoczętej we wrześniu 2013 roku.
Więcej informacji na temat Mistrzów Kodowania można znaleźć na stronie www.mistrzowiekodowania.pl.
dostarczył infoWire.pl