Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-05-24

A A A POLEĆ DRUKUJ

Provident wspiera rozwój kompetencji rodzicielskich w ramach programu zaangażowania społecznego

Jak wynika z badań Barometr Providenta 28 proc. Polaków posiadających dzieci uważa, że poświęca im za mało czasu. Cykl warsztatów dla rodziców oraz raport wspierający rozwój kompetencji rodzicielskich przygotowany przez Provident Polska ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie budowania więzi i wsparcie rodziców w relacjach z dziećmi.

„Czasu dla siebie i najbliższych” – usłyszy 26 maja niejedna mama z okazji swojego święta. Również dla dzieci każda godzina więcej spędzona z rodzicami to lepsza relacja i mocniejsze więzi. 26 proc. badanych w ramach Barometru Providenta odpowiedziało, że gdyby mogło coś zmienić, chciałoby żeby partner lub partnerka więcej czasu przeznaczali dzieciom i rodzinie. To aż o 8 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej.

Jak pokazują nasze badania, Polacy coraz większą uwagę przykładają do ilości czasu spędzanego z najbliższymi. Tylko co dziesiąty respondent zadeklarował, że wolałby, aby jego partner lub partnerka zarabiała więcej, kosztem czasu dla rodziny – mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska.

Z myślą o rodzicach

Jak zauważa psycholog Joanna Baranowska rola rodziców, a także relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi zmieniają się wraz z zachodzącą zmianą kulturową. Dzieci tracą wzorce podległości, a zyskują wzorce partnerstwa, które zaczynają realizować. Dzisiejszy świat jest pełen zmian, które zachodzą dużo szybciej niż jeszcze sto lat temu. Dlatego należy wychowywać dzieci na ludzi otwartych, kreatywnych i umiejących wykorzystać swoje silne strony. A temu nie służy system wychowawczy oparty na posłuszeństwie, karach i nagrodach, który promuje wzorce znane z przeszłości.

W sytuacjach napięć czy domowych konfliktów rodzice szczególnie dostrzegają deficyty kompetencji wychowawczych i szukają możliwości podnoszenia umiejętności w tym zakresie. Dlatego Provident, jako firma, która w swoim modelu biznesowym jest blisko rodzin i ich codziennych problemów, podjęła działania na rzecz wzmacniania kompetencji rodzicielskich. Jednym z nich był cykl szkoleń tłumaczących, jak być dobrym i skutecznym rodzicem – mówi Małgorzata Domaszewicz, kierownik ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Provident Polska.

Z przeprowadzonych warsztatów i relacji uczestników wynika, że nawet krótkie szkolenia z kompetencji rodzicielskich dają pigułkę wiedzy i umiejętności, które mogą być wprowadzane w życie przez rodziców zaraz po zajęciach. Współcześni rodzice są poddawani presji z każdej strony, dlatego większe kompetencje wychowawcze pozwalają im poczuć się bardziej komfortowo w roli rodzica, co ma dla nich ogromną wartość.

Potrzeba budowania świadomości i roli kompetencji wychowawczych stała się również powodem przygotowania przez Provident Polska raportu poświęconego kompetencjom rodzicielskim. W kolejnych rozdziałach autorzy przedstawili m.in. postrzeganie rodziny i ról rodziców, znaczenie postaw i zachowań rodziców w wychowywaniu dzieci, przeanalizowali współczesne problemy rodzin, jak również dokonali przeglądu dobrych praktyk z Polski i ze świata przyczyniających się do wypełniania luk w kompetencjach wychowawczych rodziców.

Przypadający na przełom maja i czerwca Dzień Matki oraz Dzień Dziecka zachęca do oceny ilości, ale i jakości czasu, który spędzamy z najbliższymi. To także możliwość zastanowienia się nad zmianami w relacjach dzieci-rodzice oraz wpływu kompetencji rodzicielskich na proces wychowawczy. Pomocą służy raport przygotowany przez Provident Polska – mówi Małgorzata Domaszewicz. Mamy nadzieję, że nasz raport, będąc głosem w dyskusji na temat konieczności rozwijania i wzmacniania kompetencji rodzicielskich, stanie się jednocześnie inspiracją do podejmowania działań związanych z edukacją rodzicielską. Zarówno przez odpowiedzialne społecznie firmy, administrację rządową i samorządową, organizacje pozarządowe, jak również przez samych rodziców – podsumowuje.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS