Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-05-29

A A A POLEĆ DRUKUJ

Poradnik dla rodziców "Jak wybrać grę dla dziecka?"

150x110

1.    DLACZEGO GRA NA PREZENT?

WYMARZONY PREZENT – WIZJA DZIECKA I RODZICA

Wyniki badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Electronic Arts pokazują, że dzieci i rodzice nie zawsze są zgodni co do wymarzonego prezentu na I Komunię Świętą. Najmłodsi chcą otrzymać prezent, który pozwoliłby im na zabawę i rozrywkę, dlatego też chętniej niż rodzice rozważają telefon komórkowy, komputer, konsolę do gier czy grę wideo. Z kolei ich rodzice wolą podarować dziecku prezent umożliwiający rozwijanie zainteresowań i pozwalający na aktywne spędzanie wolnego czasu. Wybory dzieci i rodziców mogą iść ze sobą w parze. Aby tak się stało, rodzice powinni zapoznać się i oswoić z tematem gier wideo: poznać ich rodzaje dostępne na rynku – co pozwoli kształtować u pociech pożądane umiejętności, dowiedzieć się jak trafnie wybrać grę dla swojego dziecka i jak zapewnić mu bezpieczeństwo w czasie zabawy. Przygotowany przez Electronic Arts poradnik pozwoli rodzicom zdobyć tę wiedzę w łatwy i przyjemny sposób.

POZYTYWNE CECHY GIER

Metod na kształtowanie i rozwijanie pozytywnych umiejętności wśród Twoich pociech takich jak np. przedsiębiorczość jest wiele, ale jedną z najskuteczniejszych jest nauka poprzez zabawę. Tutaj za pomoc posłużyć mogą właśnie niektóre gry wideo, które jednocześnie ucząc i bawiąc pozwolą dzieciom spędzić wartościowo czas. Gry akcji i gry sportowe dostarczają przede wszystkim przyjemnej rozrywki i relaksują, ale także rozwijają refleks i poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. Gry strategiczne uczą przedsiębiorczego myślenia, planowania i zarządzania. Gry przygodowe rozwijają spostrzegawczość i spryt, podczas gdy gry logiczne to najczęściej pełne wyzwań łamigłówki poprawiające sprawność umysłową. Kluczem do sukcesu, jakim jest połączenie elementów zabawy i nauki, jest świadome dobranie gry odpowiedniej dla Twojego dziecka.

2.    JAK BEZPIECZNIE I TRAFNIE WYBRAĆ GRĘ?

CZY TA GRA JEST ODPOWIEDNIA DLA MOJEGO DZIECKA?

Zanim kupimy dziecku grę musimy znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy będzie ona odpowiednia dla mojego dziecka?”. Stając przed sklepową półką można dostać zawrotu głowy od bogactwa wyboru. Rodzice szukający gry nie są jednak pozostawieni sami sobie. Istnieją odpowiednie systemy klasyfikacji, które dostarczają wiarygodnych informacji o stosowności gry z punktu widzenia ochrony małoletnich. Obowiązującym w Europie jest PEGI (Pan-European Game Information) – ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier, który na celu ma chronić dzieci przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku.

PEGI

Kryteria oceny gier PEGI zostały opracowane we współpracy z naukowcami, psychologami, pedagogami, reprezentantami organizacji społecznych i kościelnych, a system został uznany zarówno przez Komisję Europejską, jak i Rząd RP. PEGI składa się z dwóch elementów: klasyfikacji wiekowej i opisu treści. Przedziały wiekowe stosowane w PEGI to: 3, 7, 12, 16, 18 lat. Drugim elementem systemu są piktogramy obrazujące rodzaj treści obecnych w grze. Odnoszą się one do: przemocy, wulgaryzmów, dyskryminacji, hazardu, erotyki i używek. Znak PEGI Online wskazuje możliwość gry w sieci i komunikacji z innymi graczami. Warto podkreślić, że PEGI nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Dostarcza natomiast wiarygodnych informacji o stosowności gry z punktu widzenia ochrony małoletnich.

SPYTAJ DZIECKO JAKĄ GRĘ CHCIAŁOBY DOSTAĆ

Rynek gier wideo jest szeroki, dzięki czemu gracze mogą czerpać rozrywkę z różnego typu gier. Twoje dziecko dobrze zna ten świat. Planując prezent zapytaj swoją pociechę o jej własne preferencje. To pozwoli Ci zawęzić obszar poszukiwań tej idealnej i wymarzonej niespodzianki. Najbardziej popularnymi są gry akcji, gry sportowe i strategiczne. Te pierwsze cechują się dużą dynamiką, a  przedstawiony w nich wirtualny świat może być widziany zza placów bohatera albo z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Tego typu gry to często tzw. strzelanki przeznaczone dla starszych odbiorców (ok. 16-18 lat). Dzięki grom sportowym, gracz  może poczuć dreszczyk emocji i zmierzyć się w wielu dyscyplinach zarówno z innymi użytkownikami, jak i sztuczną inteligencją – w tej kategorii najpopularniejsza jest piłka nożna. Gry akcji oraz gry sportowe dostarczają graczom przede wszystkim przyjemnej rozrywki, pozwalając zrelaksować się po męczącym dniu. Wymierne korzyści mogą przynieść gry strategiczne. Uczą przedsiębiorczego myślenia wymagając od gracza umiejętnego planowania i zarządzania. Wycinek naszej rzeczywistości odzwierciedlają z kolei gry symulacyjne. Dają one szansę zasiąść za sterami statku lub samolotu, pozwalają zbudować miasto i zdobyć wiedzę jak nim zarządzać. Na rynku dostępne są też gry rozwijające refleks i kreatywność  – gry przygodowe, w których eksploruje się wirtualny świat, by rozwiązać złożoną zagadkę oraz gry logiczne, które opisać można mianem łamigłówek uczących logicznego myślenia, kojarzenia faktów, analizy i syntezy, a często także stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Szczególnym rodzajem gier są osadzone w świecie fantasy gry RPG, w które można grać samodzielnie, ale także online z graczami z całego świata. Wiele z powyższych gier wykorzystuje elementy zręcznościowe. Istnieją również gry zręcznościowe całkowicie skoncentrowane na rozwijaniu refleksu i koncentracji, a także doskonalące koordynację wzrokowo-ruchową graczy.

3.    JAK SIĘ NIE POGUBIĆ PRZY WYBORZE GRY?

NA JAKIEJ PLATFORMIE GRA TWOJE DZIECKO?

Kiedy już wybierzemy grę, jaką chcemy kupić na prezent, zwróćmy uwagę na to, aby kupić ją w dobrej wersji. W tym celu musimy wiedzieć czy dziecko gra w gry na komputerze, czy na konsoli, a jeśli na konsoli, to na jakiej. Jeśli kupujesz prezent, który nie jest przeznaczony dla Twojego dziecka, możesz zasięgnąć opinii rodzica, ale najszybciej uzyskasz informację pytając dziecko, z jakiej platformy korzysta albo czy gra na komputerze bądź laptopie.

CZYM RÓŻNIĄ  SIĘ PUDEŁKA Z GRAMI NA RÓŻNE PLATFORMY?

Gry sprzedawane są w takich samych pudełkach, jak znane wszystkim i popularne filmy DVD. Na okładce, poza tytułem, łatwo odnajdziemy oznaczenie, na jaką platformę (komputer czy konsolę) dana gra jest przeznaczona. Zazwyczaj takie informacje umieszczone są w górnej części oraz na boku pudełka (wraz z tytułem gry). Jeżeli kupujemy grę przeznaczoną na komputery PC (w tym także laptopy), to z tyłu na pudełku odnajdziemy również informację o minimalnych wymaganiach sprzętowych, które musi spełniać komputer, aby było możliwe uruchomienie gry. W przypadku gier na konsole taki problem nie występuje.

Poniższa grafika pozwoli Ci zobaczyć różnicę w wydaniach na różne platformy i wybrać właściwą wersję.

4.    JAK BEZPIECZNIE UŻYWAĆ GIER

Gdy dziecko gra, ważne jest, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo i wygodę. Przede wszystkim rodzic powinien wiedzieć przy jakich grach pociecha spędza swój wolny czas. Warto też zwracać uwagę na oznaczenia PEGI, bezpieczeństwo podczas gry przez Internet (gra z wieloma graczami z całego świata) oraz, jeśli to możliwe, umieścić komputer tak, aby jego ekran był w dobrze widocznym dla rodzica miejscu. Choć gry mają pozytywny wpływ na gracza, dziecko nie powinno spędzać przy nich zbyt dużo czasu. Nie ma jednak uniwersalnej reguły odnośnie tego, ile powinno grać. Wpływ na to mają różne czynniki, takie jak osobowość dziecka czy styl życia. Z dzieckiem warto się umawiać na limity, na przykład trzy mecze czy dwa wyścigi. Zapytaj Twoją pociechę ile czasu zajmie mu osiągnięcie wyznaczonych celów. Dziecko chętniej będzie respektować samodzielnie ustalony limit. Pamiętaj, aby gra nie przysłoniła obowiązków szkolnych i domowych. Najlepiej kiedy dziecko gra po odrobieniu lekcji, a przed kolacją. Takie ramy czasowe pozwalają mu wyciszyć się po rozgrywce i uspokoić oczy przed snem. Młody gracz powinien także siedzieć w wygodnym fotelu, w odpowiednio oświetlonym miejscu. Jeśli jedynym źródłem światła w pokoju będzie monitor, dużo szybciej zmęczy się wzrok młodego gracza. Ponieważ dzieci lubią grać, a rodzice chcą spędzać czas ze swoimi dziećmi, warto zagrać razem. Mechanizmy przedstawione w wielu grach pozwalają na lepsze zrozumienie otaczającego dziecko świata, mogą być dla rodzica pretekstem do rozpoczęcia rozmów na ważne i ciekawe tematy. Wspólna gra to też świetna okazja na obserwację zainteresowań dziecka oraz wspieranie jego predyspozycji i zdolności.

5.    GRA JAKO NIEZBĘDNIK, CZYLI KIEDY NIE MOŻNA SIĘ BEZ NICH OBEJŚĆ

W podróży – dzieci nie nudzą się podczas podróży samochodem lub samolotem grając na komórce, tablecie lub konsoli przenośnej, np. psp. Zadbaj o to, żeby na urządzeniu przenośnym znalazły się właściwe gry, wybrane wspólnie z dzieckiem. Mogą to być mobilne wersje jego ulubionych gier lub inne aplikacje rozrywkowe.

W poczekalni do lekarza – dziecko zajmie się grą i nie będzie myśleć o tym, że czeka je badanie lub nieprzyjemny zabieg.

W gronie kolegów – we współczesnym świecie dziecko, które nie jest zorientowane w tematyce gier, może być narażone na niezrozumienie rówieśników. Gry to rozrywka równoprawna z muzyką, filmem i książkami. O grach się rozmawia, dlatego warto się w nich orientować.

6.    REKOMENDACJE GIER

DLA SPORTOWCA, KTÓRY KOCHA RYWALIZACJĘ
FIFA

CO ROZWIJA:
- Refleks
- Wiedzę sportową
- Rywalizację – granie z przeciwnikami
- Więzi społeczne – granie z rówieśnikami, rodzeństwem, rodzicami

DLA FANA MOTORYZACJI
NEED FOR SPEED

CO ROZWIJA:
- Koordynację ręka-oko
- Refleks
- Wiedzę o motoryzacji
- Zasady ruchu drogowego
- Umiejętność prowadzenia pojazdu

DLA PRZYSZŁEGO BURMISTRZA
SIMCITY

CO ROZWIJA:
- Wiedzę o zależnościach ekonomicznych, gospodarce, handlu
- Umiejętność zarządzania miastem, regionem
- Wiedzę o znanych budowlach (np. Big Ben czy Opera w Sidney)

DLA ARTYSTKI, INDYWIDUALISTKI
THE SIMS 3

CO ROZWIJA:  
- Kreatywność, wyobraźnię
- Wiedzę o relacja społecznych
- Pomaga w testowaniu różnych schematów w życiu
- Pozwala zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe





Słowa kluczowe:Electronic Arts, SimCity

Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS