Podłoga z… kostki brukowej
Dla wydobycia i podkreślenia unikalnego klimatu wnętrz Galerii Alfa, ważny był każdy detal wystroju i aranżacji. Wymagało to szczególnej staranności w doborze wszystkich, od podłogi po sufit, materiałów wykończeniowych. Przy ich wyborze ważne były zarówno stylistyka, kolorystyka, jak i cechy użytkowe. Okazało się także, że tak jak w przypadku podłogi z kostki brukowej, nie mniej istotny był sam pomysł i odejście od schematu.
- Kostka brukowa idealnie wpisywała się w nasz zamysł na wykończenie otoczenia wokół historycznych budynków. Charakter tej kostki, wygląd, jak też możliwe do skomponowania wzory predestynowały do użycia jej właśnie w tym miejscu i tym kontekście - mówi arch. Maciej Kuryłowicz, projektant Centrum Handlowego Alfa w Białymstoku.
Z kostki brukowej ułożona została podłoga w szerokiej strefie wejścia głównego. Wypełniła przestrzeń dużego holu, atrium oraz ciągu pieszego wzdłuż zabytkowego budynku Merkury. Zgodnie z zaleceniami projektantów na podłogę w Galerii Alfa wybrana została dekoracyjna kostka brukowa Modena z linii Colormix.
- Kolorystyka, różnorodność formatów, efekt postarzenia to były wartości dodane, które przemawiały za tym właśnie wyborem – podkreśla arch. Maciej Kuryłowicz.
Styl i elegancja
Kolekcja Modena z linii Colormix wyróżnia się tradycyjnym, a jednocześnie stylowym i eleganckim charakterem. Tworzy ją system trzech różnej wielkości prostokątów, o wspólnej długości jednego z boków, co pozwala na niemal nieograniczoną swobodę kompozycji. Dostępna jest w dwóch kolorach, piaskowobeżowym oraz torfowym brązie, oba z efektem postarzania.
W białostockiej Galerii dominującym uczyniono pierwszy z odcieni. Piaskowobeżową powierzchnię podłogi dekorują geometryczne motywy ułożone z różnych formatów kostek. Dekoracyjną, ale również porządkującą przestrzeń, rolę odgrywa obijana kostka Romano z kolekcji Antico w kolorze torfowo-brązowym. Pojawia się np. w postaci pasów lub ram zamykających kompozycje albo wskazuje elementy wnętrza takie jak punkt informacyjny obiektu albo strefy ruchomych schodów. Barwy te dobrze korespondują i uzupełniają się z czerwonoceglastą ścianą budynku Merkury, tworząc niezwykle klimatyczny, trochę nostalgiczny zakątek. Kostka brukowa płynnie łączy się z płytkami gresu, a miejsce ich styku to sygnał, że właśnie wkraczamy do nowoczesnej części obiektu.
- Podłoga w Galerii Alfa dowiodła, że cechy użytkowe kostki brukowej sprawdzają się i są przydatne nie tylko na zewnątrz, ale także we wnętrzu – mówi Tomasz Kopyra, koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Libet. – Efektownie się prezentują, wykazują dużą wytrzymałość i odporność na eksploatację, i przede wszystkim ładnie się starzeją. Bez cienia przesady można powiedzieć, że w tym przypadku upływ czasu działa na korzyść – dodaje.
Uroda i prestiż
Wyjątkowość Centrum Handlowego Alfa budzi uznanie nie tylko u mieszkańców miasta i odwiedzających go gości. Obiekt doceniają również krajowe i międzynarodowe gremia specjalistów. I tak angielskojęzyczny magazyn Construction&Investment Journal wydawany w Czechach uznał białostocki obiekt za najlepsze w 2008 roku Centrum Handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej, wskazując na jej ciekawą architekturę. Galeria Alfa była również 1 z 15 obiektów pretendujących do nagrody Shopping Center 2009, gdzie zdobyła I miejsce w kategorii Śródmiejskie Centrum Handlowe Roku. Zdobyła także nagrodę główną Bosch Platynowe Wiertło 2009 za najlepszą realizację w kategorii Przebudowy i Modernizacje.
Centrum Handlowe Alfa w Białymstoku – projekt: biuro architektoniczne Maciej Kuryłowicz Architekt z Warszawy, inwestor: spółka Invest-JWK-Management z Gdańska.