Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2021-10-11

A A A POLEĆ DRUKUJ

Na co zwrócić uwagę wybierając pamięć RAM dla gamera?

 

Komputer gamingowy powinien mieć mocny procesor, szybki dysk SSD i wydajną kartę graficzną. Ale żeby móc w pełni wykorzystać możliwości tych komponentów oraz cieszyć się najlepszymi wrażeniami, potrzeba jeszcze odpowiedniej pamięci RAM. To właśnie dzięki niej gry będą działać płynnie, poziomy szybciej się ładować, a efekty będą bardziej realistyczne. To właśnie RAM wpływa również na to, czy podczas grania można dodatkowo korzystać z innych programów i aplikacji działających w tle.

RAM to skrócona wersja akronimu DRAM (ang. Dynamic Random Access Memory). Oznacza dynamiczną pamięć, dzięki której komputer przetwarza dane wszystkich operacji wykonywanych w określonym momencie, bez konieczności korzystania z zasobów bardziej pojemnego, ale znacznie wolniejszego dysku SSD albo – w starszych komputerach – dysku twardego. Zatem im więcej pamięci RAM, tym więcej skomplikowanych procesów może przetwarzać równocześnie komputer. Wydajna pamięć RAM jest szczególnie istotna podczas grania w gry. Po uruchomieniu aplikacji właśnie tam ładują się wszystkie jej parametry. Im szybsza pamięć RAM, tym szybciej gry będą gotowe do działania.  

Rozmiar i szybkość pamięci RAM

Na rynku dostępne są moduły RAM o pojemnościach od 4 do 32 GB, ale najlepiej działają w parach, więc zazwyczaj w gniazdach płyty głównej montuje się zestawy złożone np. z 2 lub 4 kości RAM. Pamięci RAM różnią się od siebie nie tylko rozmiarem. W zależności od generacji – DDR3, DDR4 albo DDR5 – mogą być szybsze lub wolniejsze. Najszybszymi będą te z wyższymi numerami. DDR4 wykorzystuje niższe napięcie i ma większą liczbę pinów, będzie zatem bardziej wydajna niż technologicznie starsza DDR3. Najwięksi producenci, w tym również Kingston ze swoim nowym działem gamingowym Kinston FURY, zapowiedzieli już premiery DDR5, których można spodziewać się w nadchodzących miesiącach. To pamięć najnowszej generacji, dzięki której będzie możliwe uzyskanie jeszcze większego wzrostu szybkości i pojemności przy dalszym zmniejszeniu napięcia zasilania. Jeśli mamy zamiar samodzielnie składać komputer lub wymienić pamięć RAM, pamiętajmy też, żeby sprawdzić czy ta, którą chcemy kupić jest kompatybilna z naszą płytą główną. Warto również wiedzieć, że pamięć RAM montowana w pecetach różni się od tej przeznaczonej do laptopów. Tak zwana pamięć DIMM jest odpowiednia dla komputerów stacjonarnych, natomiast SODIMM jest używana w notebookach.

Ile pamięci RAM potrzeba do grania w gry?

Dokładna ilość potrzebnej pamięci zależy od konkretnych gier oraz określonych przez producenta wymagań sprzętowych, a także od tego, czy chcemy równocześnie korzystać z innych programów – komunikatorów, przeglądarek internetowych, odtwarzacza muzyki czy filmów. Jeszcze kilka lat temu ilością optymalną dla większości graczy były 4GB. Obecnie najnowsze generacje popularnych gier do stabilnego działania potrzebują zazwyczaj więcej pamięci.

8GB powinno wystarczyć, żeby bez większych problemów grać np. w Cyberpunk 2077, Fortnite, Apex Legends, Rainbow 6 Seige (R6) i World of Warcraft Shadowlands, ale niekiedy może się okazać, że żeby usprawnić działanie komputera, będziemy musieli zamknąć inne aplikacje. Podwojenie pamięci RAM pozwoli na znacznie lepsze wrażenia. 16 GB zalecają np. producenci Call of Duty Warzone czy Player Unknown's Battlegrounds (PUBG). Jednak coraz więcej graczy decyduje się na pamięć RAM o pojemności 32 GB. Pozwala to na uzyskanie znacznie większej liczby klatek na sekundę, a co za tym idzie zapewnia idealną płynność gry i doskonałe efekty graficzne. Przy 32 GB znika również dylemat związany z tym, które programy działające w tle zamknąć, żeby zaoszczędzić trochę pamięci i wydajności. To również wystarczająca ilość, żeby korzystać z nawet najbardziej zaawanasowanych funkcji gier, takich jak np. streaming na żywo. Zapaleni gracze zakup modułu o pojemności 32 GB mogą potraktować jako inwestycję na przyszłość – kolejne wersje ich ulubionych gier będą zapewne wymagać coraz lepszych parametrów komputera – mówi Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.

Aby uniknąć opóźnień, przerywania i zacinania się gier, zawsze warto mieć nieco więcej pamięci RAM niż zaleca jej twórca. Warto również stawiać na RAM najnowszej generacji. Komputer wyposażony w pamięć DDR4 lub DDR5 będzie znacznie bardziej wydajny, nie tylko podczas grania. Żeby sprawdzić, czy nasz komputer podoła konkretnej grze, warto skorzystać z popularnej wyszukiwarki dla graczy. Na stronie www.systemrequirementslab.com dostępne są wymagania sprzętowe dla niemalże wszystkich popularnych tytułów.





Słowa kluczowe:Exact, RAM, gry

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS