W dniu 2 marca br. w Urzędzie Miasta Kielce została podpisana umowa o współpracy pomiędzy VI LO. im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, a firmą Transition Technologies S.A w zakresie poszerzenia wśród uczniów wiedzy na temat programowania. Podpisane porozumienie to odpowiedź na obecne zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT, którzy są szczególnie ważni z punktu widzenia rynku pracy, rozwoju regionu oraz krajowej gospodarki.
Spotkanie nauki z biznesem
Polska gospodarka, aby mogła być innowacyjna i konkurencyjna na tle innych państw Europy, potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów zwłaszcza w sektorze IT. Według danych, w Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych specjalistów. Z kolei według raportu Komisji Europejskiej „E-skills for job in Europe” na europejskim rynku pracy brakuje aż 500 tys. specjalistów w branży IT. - To sprawia, że obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z deficytem programistów. Jako polska firma informatyczna skłania nas to do podjęcia działań mających na celu uświadomienie młodzieży trendów kształtujących rynek pracy, ale także edukowanie w zakresie konkretnych umiejętności informatycznych – mówi prof. Konrad Świrski, Prezes Transition Technologies S.A.
Najważniejsza edukacja
Współpraca między szkołą a firmą Transition Technologies obejmuje realizację wspólnych przedsięwzięć takich jak: objęcie patronatem jednej z klas liceum o profilu informatycznym, powstanie koła informatycznego, fundowanie nagród dla zwycięzców konkursów wewnątrzszkolnych z zakresu informatyki, czy organizacja wakacyjnych praktyk w firmie dla uczniów wyróżniających się wiedzą i umiejętnościami. Warto dodać, że firma posiada regionalne biuro w Kielcach i aktualnie zatrudnia 40 pracowników. Ponadto, spółka zobowiązała się do organizacji szkoleń, a także innych spotkań o naturze edukacyjnej z udziałem młodzieży jak również kadry pedagogicznej. Pierwsze zajęcia koła informatycznego odbędą się już w marcu, natomiast patronatem zostanie objęta jedna z klas od września tego roku.
- Cieszę się, że młodzież w naszym liceum będzie mieć większe możliwości wyboru przyszłego zawodu – mówi Renata Walęcka, dyrektor VI LO. im. Juliusza Słowackiego
w Kielcach.
Podpisanie porozumienia pomiędzy VI LO. im. Juliusza Słowackiego w Kielcach a firmą Transition Technologies jest jednocześnie inauguracją ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Zaprogramuj swoja przyszłość” skierowanego do młodzieży. Pilotażowe wdrożenie programu miało miejsce w ZS nr 9 jest w Koszalinie, a teraz przyszedł czas na Kielce. - Celem programu jest uświadomienie młodzieży jak ważną kompetencją jest umiejętność programowania na dzisiejszym rynku pracy, a tym samym zachęcenie ich do studiowania kierunków stricte informatycznych – dodaje prof. Konrad Świrski.