Sezon wymiany opon dla warsztatów samochodowych oznacza gorączkowe tempo pracy. Piotr Stachacz, ekspert Milwaukee w dziedzinie sprzętu dla zakładów samochodowych i Krzysztof Urban, zarządzający krakowskim warsztatem Abacus, podkreślają, że kluczem do efektywności w tym okresie jest właściwe przygotowanie – od organizacji pracy po odpowiednie narzędzia. Eksperci udzielają praktycznych wskazówek jak przyspieszyć serwis o cenne minuty i ułatwić mechanikom obsługę klientów.
Ostatnie jesienne miesiące to dla profesjonalistów pracujących w warsztatach samochodowych okres wzmożonego ruchu związanego z wymianą opon. Istnieją jednak sposoby na usprawnienie pracy, które pomagają mechanikom w tym intensywnym czasie.
Jak usprawnić pracę warsztatu
Początek sezonu zimowego wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem wyposażenia warsztatu w odpowiednie akcesoria i narzędzia, jak i serwisu oraz kalibracji maszyn, aby warsztat był gotowy na okres spotęgowanej pracy.
– Każdy, kto chce profesjonalnie obsługiwać sezonową wymianę opon, musi wyposażyć warsztat w odpowiednie akcesoria wulkanizacyjne, czy pasty montażowe dostosowane do sezonu, itp. Podstawą jest oczywiście też skalibrowanie wyważarki do kół. Akumulatorowe zakrętarki i klucze dynamometryczne to już dziś standard w polskich warsztatach. Polecam również przedłużki dynamometryczne ze zintegrowanymi nasadkami do zakrętarek dynamometrycznych. Często spotykam się ze sformułowaniem, że jeśli warsztat dokręca koła kluczem udarowym, to należy go unikać. Nie jest to prawda, bo jeśli osoba dokręcająca koła stosuje odpowiednie narzędzia, to nic złego się nie stanie ze śrubami koła czy gwintem w piaście bądź na szpilce piasty – mówi Krzysztof Urban, szef należącego do sieci Q Service Castrol warsztatu Abacus.
Choć nie istnieje jedna złota rada, która uczyniłaby wymianę opon błyskawiczną i zupełnie bezproblemową, to jednak wyposażenie profesjonalistów w nowoczesne rozwiązania przyczynia się do odzyskania cennego czasu pracy warsztatu.
– Optymalnie proces wymiany opon powinien trwać około 20 – 30 minut. Używanie akumulatorowych kluczy udarowych, w naszym przypadku są to narzędzia Milwaukee, oraz montażownicy z automatycznym naciągiem opon na stopkę przyspieszyło w moim warsztacie proces wymiany ogumienia średnio o 4 minuty. Montażownica z dwoma biegami obracania stołu roboczego również wpłynie na skrócenie czasu naszej pracy – stwierdza Krzysztof Urban.
– Narzędzia akumulatorowe to przede wszystkim swoboda pracy. Każdy spotkał się z sytuacją, gdzie trzeba coś zrobić na podnośniku typu „żaba”. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się zastosowanie akumulatorowej zakrętarki udarowej. Jeżeli proces wymiany opon odbywa się na podnośniku kolumnowym, to najczęściej w takiej sytuacji mechanicy mają dostęp do jednego złącza pneumatycznego. W sytuacji, w której opony zmienia kilka osób jednocześnie, rozwiązania akumulatorowe zdecydowanie wygrywają – każdy z serwisantów posługuje się swoim narzędziem i nie ma ryzyka potknięcia się o przewody pneumatyczne – mówi Krzysztof Urban.
Klucz udarowy to nie jedyny fundament warsztatu
Klucz o właściwych parametrach pozwala na efektywne i szybkie przeniesienie siły udaru, co jest niezbędne przy dokręcaniu lub odkręcaniu śrub w kołach. Ponadto wysokiej jakości klucz udarowy minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych pojazdu. Dzięki temu mechanik może szybko i profesjonalnie przeprowadzić wymianę opon, co w efekcie przekłada się na zadowolenie klienta oraz efektywność operacyjną warsztatu samochodowego.
– Warsztaty samochodowe w coraz większym stopniu elektryfikują swoje parki narzędziowe, dlatego Milwaukee jako firma dostarczająca rozwiązania również dla profesjonalistów z branży motoryzacyjnej nieustannie pracuje nad nowymi technologiami wspierającymi mechaników w ich codziennej pracy, jak np. system DRIVE CONTROL umożliwiający przełączanie pomiędzy czterema różnymi ustawieniami prędkości i momentu obrotowego. Na czwartym biegu, zastosowaliśmy system automatycznego wyłączania – po przekroczeniu ustawionego momentu dokręcania, urządzenie zatrzymuje się, zabezpieczając gwinty dokręcanych śrub i nakrętek przed uszkodzeniem – mówi Piotr Stachacz, Regional Sales Manager Transportation CEE w Milwaukee.
Podczas wyboru klucza udarowego ważne jest, aby zwrócić uwagę na cechy, które wpływają na jego wydajność i komfort użytkowania. Moment zrywający i moment dokręcania to parametry, które określają siłę, z jaką narzędzie może dokręcić lub odkręcić śrubę. Mały rozmiar narzędzia zapewnia dostępność w ciasnych przestrzeniach, a regulowane ustawienia prędkości pozwalają na dostosowanie mocy do konkretnego zadania. Niezwykle przydatna może być też funkcja regulacji wykręcania śruby, która umożliwia użycie większych obrotów do szybkiego odkręcania, a mniejszych na końcu procesu, zapewniając precyzję. Systemy automatycznego wyłączania chronią przed nadmiernym dokręceniem, a diody LED poprawiają widoczność w trudnych warunkach oświetleniowych.
– Poza cechami takimi jak wysoki moment zrywający i moment dokręcania, czy kontrola prędkości, uważam, że niezwykle ważnym parametrem wszystkich narzędzi akumulatorowych jest ich czas pracy na jednym ładowaniu. W sytuacji, gdy akumulator nie wymaga zbyt częstego ładowania lub wymiany, mechanicy nie tracą cennego czasu na przerwy w pracy. Niska waga kluczy i ergonomia też są istotne, ponieważ profesjonaliści każdego dnia przez wiele godzin używają tych narzędzi. Rozwiązania Milwaukee, które stosujemy w Abacusie, spełniają te wszystkie wymagania – mówi Krzysztof Urban.
– W technologii narzędzi zasilanych akumulatorowo niezwykle ważne jest, aby akumulatory mogły być rotowane pomiędzy różnymi narzędziami. Przykładem takiego rozwiązania jest system M18, który umożliwia swobodne korzystanie przez wszystkie narzędzia z tych samych źródeł zasilania. W momencie, gdy wyczerpie się bateria w jednym urządzeniu, można bez problemu podłączyć do niego akumulator z innego narzędzia, co zapewnia ciągłość pracy poprzez eliminowanie zbędnych przestojów – mówi Piotr Stachacz, Regional Sales Manager Transportation CEE w Milwaukee.
Przenośny kompresor powietrza
Przenośna sprężarka powietrza zasilana akumulatorem stanowi wygodne rozwiązanie dla profesjonalnych mechaników samochodowych. Dzięki mobilności wynikającej z kompaktowego rozmiaru umożliwia pracę w różnych lokalizacjach, bez konieczności uzależnienia się od stałych instalacji sprężonego powietrza, co często jest niezwykle ważne w pracy warsztatu.
– Przenośny kompresor zasilany akumulatorowo pozwala na napompowanie koła w miejscu, gdzie nie mamy dostępu do pneumatyki. Często zdarza się, że klient przyjeżdża z przebitą oponą i wystarczy ją dopompować, żeby wjechać np. z parkingu do hali. Przenośna sprężarka umożliwia stworzenie dodatkowego stanowiska wymiany opon tam, gdzie nie sięga instalacja pneumatyczna. Podczas wyboru sprężarki przede wszystkim zwróciłbym uwagę na czas pracy na baterii oraz wydajność. Dodatkowym atutem jest kompatybilność z akumulatorami wykorzystywanymi np. w kluczach udarowych – komentuje Krzysztof Urban.
O Milwaukee
Milwaukee jest przodującym producentem elektronarzędzi Heavy Duty, przenośnych elektronarzędzi i akcesoriów dla profesjonalnych użytkowników. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1924 roku, marka Milwaukee jest liderem w branży elektronarzędzi zarówno pod względem trwałości, jak i wydajności. Koncentrując się m.in. na branży budowlanej, hydraulicznej, stolarskiej, dekarskiej i transportowej, marka oferuje najwyższej jakości rozwiązania technologiczne oparte na elastycznych platformach akumulatorowych M18, M12 oraz MX FUEL. Katalizatorem kolejnych innowacji Milwaukee od lat jest podnoszenie bezpieczeństwa i wydajności pracy profesjonalnego użytkownika, a także dążenie do stworzenia całkowicie bezprzewodowego środowiska pracy. Marka oferuje coraz większą ilość akumulatorowych alternatyw pozbawionych mankamentów rozwiązań napędzanych spalinowo, sieciowo bądź pneumatycznie. Bez kompromisów na mocy i wydajności, a także bez emisji spalin, konserwacji czy konieczności stosowania benzyny.