Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-03-29

A A A POLEĆ DRUKUJ

Jadąc na Święta uważaj na tych ulicach! Raport Ergo Hestii

W każdym mieście są miejsca uznawane za szczególnie niebezpieczne, w których często dochodzi do wypadków i kolizji. W zeszłym roku w Warszawie najwięcej wypadków zdarzyło się na Alejach Jerozolimskich. Według statystyk to najbardziej niebezpieczna ulica w Polsce. Do wielu zdarzeń doszło również w Gdańsku na ulicy Grunwaldzkiej, w Szczecinie na alei Wojska Polskiego oraz w Poznaniu na ulicy Głogowskiej. Pamiętaj, aby w drodze na Święta w tych miejscach zachować szczególną ostrożność!

Według wstępnych danych Policji w 2012 roku doszło do 36 927 wypadków drogowych oraz 337 943 kolizji. Wiele spośród tych zdarzeń miało miejsce w miastach, dlatego ważne jest, by poruszając się po mieście samochodem pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – szczególnie w okolicach niebezpiecznych miejsc.

Mimo, że w miastach nie poruszamy się z tak dużymi prędkościami jak w terenie niezabudowanym, skutki kolizji i wypadków również mogą być poważne. Z danych przygotowanych przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń STU Ergo Hestia na podstawie analizy szkód wynika, że w każdym większym mieście są tzw. „niebezpieczne punkty”.

Gdzie jest najłatwiej o stłuczkę?

Jak wynika z raportów szkodowych Ergo Hestii, najniebezpieczniejszą ulicą w Polsce są Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Aż 3 proc. spośród wszystkich 12 506 zdarzeń zarejestrowanych w tym mieście przez sopockiego ubezpieczyciela w ub.r. miało miejsce właśnie tam. Stosunkowo wiele kolizji wydarzyło się również na ul. Puławskiej (2 proc.) oraz na alei Jana Pawła II (1 proc.)

Zdecydowanie najwięcej wypadków i kolizji zarejestrowano w Warszawie, jednak w każdym większym mieście jest sporo niebezpiecznych miejsc. Ulica Grunwaldzka w Gdańsku,aleja Wojska Polskiego w Szczecinie oraz ulica Głogowska w Poznaniu to miejsca, w których wyjątkowo często dochodzi do zdarzeń drogowych.

- Natężenie ruchu z roku na rok jest coraz większe, a kierowcy niestety często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej do kolizji dochodzi m.in. z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu lub nieprawidłowej zmiany pasa ruchu – mówi Filip Nerc, zastępca dyrektora Biura Likwidacji Szkód – Likwidacja Ergo Hestii. – Wśród przyczyn można również wymienić niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz rutynę, zmęczenie i nieuwagę kierowców - dodaje Filip Nerc.

Jak zmniejszyć prawdopodobieństwo stłuczki?

Przestrzeganie przepisów to podstawa. Warto jednak, poza przepisową jazdą, pamiętać o elementarnych zasadach zwiększających nasze bezpieczeństwo na drodze. Na co zwracać uwagę jeżdżąc po mieście?

Radzi Michał Kościuszko - utytułowany rajdowiec i ekspert bezpiecznej jazdy:

  1. Do wielu wypadków dochodzi w trakcie zmiany pasa ruchu. 
    Przed wykonaniem manewru upewnij się, że w pobliżu nie znajdują się inne pojazdy. Wykonuj płynne ruchy kierownicą i delikatnie wciskaj pedał gazu. Pamiętaj o prawidłowej pozycji rąk na kierownicy.
  2. Wielu kierowców na co dzień jeździ bez pasażerów.
    Pamiętaj, że każdy pasażer zwiększa wagę auta. Dodatkowa waga to dłuższy proces hamowania i inna przyczepność.
  3. W przypadku poślizgu na zakręcie nie wciskaj gwałtownie gazu.
    Dodaj go wychodząc z zakrętu. Ostrożnie używaj hamulca, aby zachować przyczepność tylnej osi.
  4. Trzymanie kierownicy
    Jazda na wprost: obie ręce na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia.” Skręt w prawo: lewa ręka prowadzi, prawa odbiera kierownicę. Skręt w lewo: prawa ręka jest prowadząca, lewa odbiera kierownicę.
  5. Pamiętaj o właściwej pozycji za kierownicą
    Fotel ustaw wystarczająco blisko kierownicy. Plecy powinny dotykać oparcia fotela. Ręce oraz lewa noga na sprzęgle nie powinny być wyprostowane.
  6. Ostre hamowanie

- Z ABS

Wciśnij sprzęgło i hamulec jednocześnie. Trzymaj wciśnięte pedały aż do zatrzymania. Unikaj zbyt mocnych skrętów. Kontroluj sytuację za pojazdem.

- Bez ABS

Wciśnij sprzęgło i hamuj pulsacyjnie. Wymijając przeszkodę puść hamulec aż do zakończenia mijania. Kontroluj sytuację za pojazdem.

Więcej porad znajdziesz na profilu Ergo Hestii w serwisie Facebook: www.facebook.com/grupaergohestia

***

Informacje o Grupie Ergo Hestia

Tworzą ją trzy spółki ubezpieczeniowe: STU Ergo Hestia SA, STU na Życie Ergo Hestia SA oraz MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.

W ubiegłym roku Grupie zaufało ponad 3,6 miliona klientów indywidualnych oraz firm reprezentujących mały i średni biznes, a także największe korporacje. Ubezpieczamy co drugą firmę z setki największych w Polsce. O dynamicznym rozwoju Grupy świadczy fakt, że co 13 sekund wystawiana jest nowa polisa ubezpieczeniowa. Co minutę podejmujemy decyzję o wypłacie odszkodowania.

Głównym akcjonariuszem Grupy Ergo Hestia jest międzynarodowy koncern ubezpieczeniowy Ergo Versicherungsgruppe, należący do największego globalnego reasekuratora, Munich Re.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS