Tegoroczną zwyciężczynią Pokojowej Nagrody Nobla została Narges Mohammadi, która aktywnie działa na rzecz praw człowieka w Iranie. Kraj ten znany jest z rygorystycznych ograniczeń w zakresie praw obywatelskich, co uderza przede wszystkim w kobiety ich prawa i wolność. Pokojowe demonstracje są brutalnie pacyfikowane, co doprowadziło do śmierci setek osób i stanowi wyraźne naruszenie podstawowych zasad zapisanych w prawie międzynarodowym. O sytuacji społecznej w Iranie opowiada dokument „Iran, kobiety na wygnaniu” oraz reportaże analizujące wydarzenia po śmierci Mahsy Amini, aresztowanej za „niewłaściwe noszenie hidżabu”, które można zobaczyć bezpłatnie na platformie streamingowej ARTE.tv.
Kobiety w Iranie są narażone na przemoc, podlegają szczególnie surowym prawom, a ich życie niewiele znaczy. Niezwykle restrykcyjne przepisy dotyczące zasłaniania włosów dają policji pretekst do prześladowań kobiet w imieniu chronienia moralności publicznej. Bardzo często nie mają one dostępu do odpowiedniej edukacji oraz są wykluczane z wykonywania wielu zawodów, nie mogą też piastować niektórych stanowisk publicznych. Ogranicza im się dostęp do ochrony zdrowia, w szczególności związany ze świadomym planowaniem rodziny. Już jako młode dziewczyny, niemal dzieci, zmuszane są do udziału w zaaranżowanych małżeństwach, a co z tym idzie często narażone na przemoc seksualną i gwałty małżeńskie. Sytuacja ta jest przedmiotem wielu kontrowersji i prowadzi do protestów oraz sprzeciwu społeczności międzynarodowej.
Wściekłość irańskich kobiet
16 września 2022 r. śmierć młodej Iranki Mahsy Amini, aresztowanej za „niewłaściwe noszenie hidżabu”, wywołała rewolucję tamtejszych kobiet. Rok później spotykamy się z młodymi kobietami, które chcą wyrazić siebie i okazać swój bunt poprzez muzykę i sztukę.
Link do programu: https://www.arte.tv/pl/videos/112352-021-A/tracks-east/
Iran: eskalacja protestów
W Iranie śmierć młodej Mashy Amini – aresztowanej przez policję moralną pod zarzutem „nieodpowiednie noszenie chusty” i pobitej na śmierć – wywołała bezprecedensowy wybuch gniewu w kraju ajatollahów. Tragedia ta daje nam możliwość analizy sytuacji wewnętrznej i geopolitycznej kraju, a także podsumowania programu jądrowego Iranu.
Link do programu: https://www.arte.tv/pl/videos/110291-006-A/na-rewersie-mapy/
Młode Iranki walczą z reżimem
Licealistki bez okrytych głów pokazują „faka” najważniejszym krajowym politykom: oto jeden z najważniejszych obrazów nowej rewolucji irańskiej. Zdjęcie to zostało zrobione dwa tygodnie po śmierci Mahsy Amini i natychmiast rozpętało debatę w mediach społecznościowych. ARTE.tv analizuje to wydarzenie z bliska, by zrozumieć potęgę tego banalnego już gestu w patriarchalnym Iranie.
Link do programu: https://www.arte.tv/pl/videos/110342-027-A/historia-w-obiektywie/
W 1979 roku fotograf Reza Deghati i jego brat Manoocher sfotografowali irańską rewolucję. Dla ARTE wyszukali i skomentowali 40 zdjęć zrobionych we wczesnych latach młodej rewolucji. Ich kraj przeżywał wtedy historyczne chwile. Radykalny islam przejmował władzę i świat już miał nigdy nie być taki sam.
Link do programu: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-017369/w-sercu-iranskiej-rewolucji/
Kontakt dla mediów: Aleksandra Kulik, tel.: 506 029 442, e-mail: a.kulik@agencjafaceit.pl
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter