Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2011-09-16

A A A POLEĆ DRUKUJ

Interaktywnie o ekologii

150x110
Zachodzące zmiany klimatyczne to fakt. Żeby to zjawisko nie wymknęło się nam spod kontroli, działać trzeba już teraz. Warto zachęcać do aktywności na rzecz ekologii także młodzież. Jak to zrobić? Na przykład przez interaktywne lekcje o ekologii oraz udział w promujących ochronę środowiska konkursach.

Globalne ocieplenie to bez wątpienia problem, z którym zmierzyć się musi nie tylko nasze pokolenie, ale najprawdopodobniej także kolejne generacje. Konsekwencje przemian odczuwamy już teraz. Jeśli nie zaczniemy działać, mogą one w przyszłości spowodować katastrofalne efekty. Tymczasem informacje o emisji dwutlenku węgla czy zmieniającym klimacie zazwyczaj podawane są nastolatkom na lekcjach pod postacią danych statystycznych. Taką formą trudno zachęcić młodych ludzi do tego, by aktywnie dbali o środowisko. Z dużo większym entuzjazmem podchodzą oni do faktów, które prezentowane są w sposób multimedialny, a do tego mogą być wykorzystane w praktyce.

Oddech Ziemi

Coraz większa liczba nauczycieli wykorzystuje podczas lekcji materiały umożliwiające oddziaływanie na wyobraźnię uczniów. Popularnością cieszy się ekologiczna symulacja na BreathingEarth.net. Za jej pośrednictwem zyskujemy dostęp do pochodzących z CIA World Factbook oraz od Wydziału Statystycznego ONZ informacji związanych z demografią oraz ekologią. – Strona wzbudza wśród uczniów zainteresowanie i chęć do dyskusji, prezentując w formie animacji dane, które podane w postaci zestawień tabelarycznych w podręcznikach i rocznikach statystycznych nie wyglądają już według nich tak przystępnie i atrakcyjnie – mówi Hanna Skrzypczak, nauczycielka biologii i ekologii w Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

Na umieszczonej na stronie internetowej mapie całego świata nieustannie pojawiają się słoneczka i czarne punkty obrazujące, w którym kraju ktoś się rodzi, a w którym ktoś umiera. Co pewien czas poszczególne kraje podświetlają się na czerwono – to znak, że dane państwo wyemitowało kolejne 1000 ton dwutlenku węgla. Od momentu naszego wejścia na stronę podliczana jest liczba osób, które w trakcie naszych odwiedzin urodziły się oraz zmarły, a także, ile ton CO2 zostało wyemitowanych do atmosfery (także z podziałem na poszczególne kraje). Wystarczy jedno kliknięcie na dane państwo i uzyskujemy dostęp do bardziej szczegółowych informacji na jego temat. W ten sposób możemy sprawdzić liczebność jego populacji oraz dowiedzieć się, jak w danym kraju zmienia się liczba ludności. Na przykład zgodnie z informacjami z BreathingEarth.net w Chinach co 1,9 sek. rodzi się dziecko, a co 3,4 sek. ktoś umiera. Na podstawie symulacji mamy także dostęp do obrazowo zaprezentowanych informacji o emisji dwutlenku węgla – na przykład 1000 ton tego związku USA emituje co 5,3 sek., a Rosja – co 20 sek. Symulacja podaje także, ile przekazanego przez dany kraj do atmosfery CO2 przypada rocznie na jednego mieszkańca. Przykładowo w Australii jest to 18,15 ton na osobę, w Ekwadorze – 2,12 tony, a w Serbii – 5,77 tony. Możemy także sprawdzić, czy emisja dwutlenku węgla wzrosła czy zmalała w porównaniu z obserwacjami sprzed czterech lat.

Śmieciom dobrze w sieci

Mając już teoretyczne podstawy, warto swoją wiedzę o ochronie środowiska wykorzystać w praktyce i… nakręcić film. Do edukacji połączonej z zabawą zachęca Fundacja „Pro terra”, która organizuje przegląd filmowy Śmiec(i)MY. – Aby wziąć w nim udział, wystarczy nakręcić trwający maksymalnie 12 minut materiał wideo propagujący recykling oraz zachęcający do dbania o środowisko – mówi Joanna Ciechanowska-Barnuś, Prezes Zarządu Fundacji „Pro terra”. Organizatorzy są otwarci na wszelkie formy – może to być reportaż, teledysk, etiuda, a nawet materiał kręcony telefonem komórkowym. Liczy się przede wszystkim kreatywność.

Nakręcenie filmu to jednak nie koniec zabawy. – Wszystkie nadesłane prace startują w konkursie, w kategorii profesjonalnej lub amatorskiej. Szansę na sukces mają dzięki temu zarówno uczniowie pasjonujący się filmem, jak i jednostki samorządu terytorialnego, dysponujące zdecydowanie większym budżetem – wyjaśnia Joanna Ciechanowska-Barnuś z Fundacji „Pro terra”. Wszystkie materiały są umieszczane na stronie internetowej Fundacji, trafiają też na kanał na YouTube (youtube.com/user/FundacjaProTerra) oraz na Facebooka Fundacji (facebook.com/fundacjaproterra). Dzięki temu na bieżąco można śledzić zmiany i dopingować uczestników. W ramach konkursu, na podstawie sms-owego głosowania trwającego do końca października, zostanie także wybrany zwycięzca publiczności. Gotowe projekty będą przyjmowane do końca września. Finał akcji odbędzie się w 24 listopada podczas Targów Poleko na terenie MTP w Poznaniu. Twórcy prac, które uznane zostaną za najciekawsze nie tylko przez jury, ale i internautów, zostaną nagrodzeni przez sponsorów – firmy REMONDIS i GGW Development oraz WFOŚiGW w Poznaniu. Na zwycięzców czekają między innymi kamery i aparaty cyfrowe, projektory i zewnętrzne dyski twarde.

Rosnący poziom mórz, coraz częstsze i poważniejsze klęski żywiołowe, wymieranie gatunków – to tylko część problemów, których skala może się zwiększyć. Aby skutecznie temu przeciwdziałać, do aktywności na rzecz ochrony środowiska trzeba zachęcać jak najwięcej osób. Dobra wiadomość jest taka, że jest wiele sposobów na to, by zwiększyć ekologiczną świadomość młodych ludzi. Warto je wykorzystać, bo drugiej szansy walki o naszą planetę możemy już nie dostać.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS