Zimą, w okresie bożonarodzeniowym, najpiękniejszym prezentem wśród roślin jest poinsecja. Można ją wręczyć w gładkiej lub eleganckiej osłonce, zapakowaną w ozdobny papier lub przyozdobioną różnymi dodatkami. Bez względu na dekorację, czar poinsecji ukryty jest w liściach, układających się w kształt gwiazdy i jej intensywnych kolorach, które przynoszą radość, jasność oraz energię podczas ponurych, zimowych miesięcy. Kiedy drzewa za oknami gubią liście, ogrody są szare i nagie, kolorowe poinsecje wnoszą życie. Wciąż największą popularnością cieszą się czerwone okazy, ale równie odpowiednie na prezent są kremowe, łososiowe lub różowe odmiany. Poinsecje dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w wielu różnych kształtach, rozmiarach. Posiadają szerokie możliwości aranżacyjne, dzięki czemu stworzenie idealnego prezentu z ich udziałem, jest niezwykle proste.
Poinsecja stanowi idealny prezent dla bliskich bez względu na okazję. Jest jednak jeden dzień w roku, w którym obdarowywanie tą rośliną jest szczególnie uzasadnione. W Stanach Zjednoczonych, 12 grudnia tradycyjnie obchodzony jest Dzień Poinsecji. Od połowy XIX wieku, Dzień Poinsecji stał się okazją do wyrażania uczuć. W przeciwieństwie do Walentynek, wręcza się w tym dniu zamiast kwiatów gwiazdy betlejemskie. Zwyczaj ten zyskuje coraz większą popularność w Europie.
Gwiazdy betlejemskie mogą zachwycać swoim urokiem jeszcze długo po świętach. Dzięki kilku prostym zabiegom pielęgnacyjnym można się nimi cieszyć jeszcze w nowym roku.
Poinsecje nie lubią nadmiernie troskliwej opieki. Korzeniom zdecydowanie szkodzi wilgoć, czy stojąca na dnie doniczki woda, powodująca żółknięcie liści a w konsekwencji ich całkowite opadnięcie. Roślinę należy podlewać tylko wtedy, kiedy wyraźnie wygląda na spragnioną. Przywiędnięte liście szybko odzyskają blask po podlaniu rośliny odpowiednią ilością wody. Jeżeli na liściach pokażą się blade plamy lub zbrązowieją ich brzegi, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę w płynie.
Poinsecje nie lubią zimna ani przeciągów, a temperatura poniżej 15 stopni Celsjusza z pewnością nie jest dla nich wskazana. Trzeba być ostrożnym podczas zakupu rośliny. Należy owinąć poinsecję oraz przetransportować ją, jak najszybciej, do ciepłego pomieszczenia. Najlepsze warunki dla gwiazdy betlejemskiej wahają się od 15 do 22 stopni Celsjusza. Roślina najlepiej rozwija się w jasnym miejscu, jeśli jednak zostanie umieszczona zbyt blisko suchego czy ciepłego powietrza z kaloryfera lub będzie narażona na bezpośrednie promienie zimowego słońca, jej kolorowe liście zaczną marnieć.
Przy wyborze okazu należy sprawdzić, czy poinsecja ma mocne i grube liście, a pąki kwiatów nie posiadają widocznych śladów zniszczeń. Powinno się unikać kupowania gwiazd betlejemskich ustawionych w miejscach narażonych na częste przeciągi, takich jak wejścia i wyjścia ze sklepu. Dotykając palcem podłoża można upewnić się, że sprzedawane rośliny nie mają zbyt sucho lub mokro w doniczce.