Od 14 maja br., zwiedzający Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie będą mogli podziwiać ordery z kolekcji Jana Henryka Dąbrowskiego. Kilkanaście orderów z XVIII i XIX wieku dołączyło do eksponatów w Sali Archeologicznej poświęconej Konstytucji 3-go Maja. Wśród nich znajdzie się m.in. Order Orła Białego, odmiana z roku 1713, najstarsze i najwyższe rangą odznaczenie Rzeczypospolitej. Zbiór orderów jest darem Fundacji PZU dla Muzeum Wojska Polskiego.
Zręby kolekcji generała Jana Henryka Dąbrowskiego zaczęły powstawać dość wcześnie, jeszcze w czasie jego służby wojskowej w Dreźnie w latach 70. i 80. XVIII w. Od 14 maja br. w Muzeum Wojska Polskiego będzie można podziwiać m.in. dwie Gwiazdy Orderu Św. Stanisława z lat 1765-95, Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari z 1792 oraz Gwiazdy Orderu Orła Polskiego – duża i mała z przełomu XVIII i XIX wieku. Perłą w kolekcji jest Order Orła Białego (odmiana z roku 1713), najstarszy i najwyższy w hierarchii order polski, ustanowiony w 1705 roku przez króla Augusta II Mocnego.
„Zakup orderów z kolekcji Jana Henryka Dąbrowskiego jest wyrazem troski Fundacji PZU o ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego - powiedział Bogdan Benczak, Prezes Fundacji PZU – Cieszymy się, że tak wspaniałą kolekcję będą mogli teraz podziwiać wszyscy Polacy.”
Wśród eksponatów ofiarowanych przez Fundację PZU dla Muzeum znajdą się również Order Legii Honorowej (Krzyż Komandorski) z ok. 1804 roku, Gwiazda Orderu Orła Białego z około 1815/17 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari III klasy z inskrypcją „Rex et Patria 1792” z lat 1808/13, Wielka wstęga Orderu Św. Stanisława z początków XIX w. oraz miniatura orderu Legii Honorowej z lat 1807/14. Kolekcja Muzeum Wojska Polskiego zostanie wzbogacona tym samym o 11 cennych eksponatów.
„Kolekcja Jana Henryka Dąbrowskiego to cenny zbiór, który związany jest z bardzo ważnymi wydarzeniami z historii Polski – powiedział Profesor Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. – Chcielibyśmy podziękować Fundacji PZU za przekazanie tej kolekcji Muzeum Wojska Polskiego.” - dodał.
PZU, jako największy polski ubezpieczyciel, dba o zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego m.in. poprzez objęcie Mecenatu nad Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie wraz z jego najważniejszym oddziałem w Sukiennicach. W ubiegłym roku PZU sfinansował odzyskanie i renowację obrazu Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z Pomarańczami”, który od 5 grudnia 2012 roku można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Uroczysta prezentacja orderów z kolekcji Jana Henryka Dąbrowskiego, połączona z konferencją prasową, odbyła się 14 maja br. w Sali Archeologicznej Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. prof. dr hab. Zbigniew Wawer - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego oraz Bogdan Benczak – prezes Fundacji PZU.
Fundacja PZU
Fundacja PZU została założona w 1997 roku przez Grupę PZU, jako element realizacji długofalowej strategii CSR. Misją Fundacji jest wspieranie inicjatyw, które przyczyniają się do podnoszenia jakości życia, czego odzwierciedleniem jest jej motto “Pomagamy Pomagać". Fundacja PZU koncentruje się na wspieraniu edukacji poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z różnych środowisk. Za pośrednictwem Programu Grantowego, który jest najstarszą inicjatywą Fundacji, finansowane są dziesiątki pozarządowych organizacji z małych miast i wsi. Drugim kluczowym obszarem działalności Fundacji jest wspieranie polskiego dziedzictwa kulturowego. Fundacja PZU prowadzi również program wolontariatu pracowniczego, inicjując i korodując różnego rodzaju projekty, jak również wspierając autorskie przedsięwzięcia pracowników.
Grupa PZU
Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Polsce i jedna z największych w naszej części Europy. W jej ramach działa już 27 spółek oraz oddziały zagraniczne na Litwie, Łotwie w Estonii oraz na Ukrainie. Grupa oferuje szeroki zakres usług ubezpieczeniowych. Co drugi ubezpieczający się Polak wybiera PZU. Zarządza również funduszami emerytalnymi, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Obecnie Grupa PZU zabezpiecza przyszłość finansową 12 milionów Polaków. Firma spełnia najwyższe standardy odpowiedzialnego i zrównoważonego zarządzania, co potwierdza obecność PZU w składzie Indeksu RESPECT - indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Prowadzone na szeroką skalę działania w czterech obszarach: bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie i kultura są wyrazem dbałości firmy o jej interesariuszy. Za działania społecznie zaangażowane Grupa PZU zdobyła główną nagrodę w najnowszej edycji konkursu „Liderzy Filantropii” w kategorii firm, które przekazały najwięcej pieniędzy na cele społeczne.