ETF (z ang. exchange-traded funds) to fundusze notowane na giełdzie, które odzwierciedlają poziom (indeks) cen wybranych kategorii akcji, obligacji, surowców czy nieruchomości. Wielu ekspertów, w tym legendarny inwestor Warren Buffet, jest zwolennikami pasywnego inwestowania, które najłatwiej wdrożyć kupując fundusze ETF. Ostatnio pojawiają się również bardziej wyspecjalizowane ETF-y umożliwiające inwestowanie w różne tematy inwestycyjne jak np. zdrowie, robotyka czy samochody elektryczne, które odbiegają od idei pasywnego inwestowania.
Dzięki swojej specyfice, ETF-y to produkt zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem, jak i dla doświadczonych graczy, a nawet dużych inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą zainwestować w szeroki rynek po niskim koszcie zaoszczędzając czas
i koszty, które trzeba ponieść, aby wyszukać wyjątkowe okazje inwestycyjne.
Inwestowanie w ETF-y można zacząć nawet od kilkudziesięciu złotych, koszty transakcyjne są w tym przypadku niskie, a w niektórych wypadkach nawet zerowe. Dzięki temu ETF-y są jednymi
z największych wygranych ostatnich trzech dekad na rynku finansowym: pierwsze pojawiły się w 1993 roku w USA, a dzisiaj aktywa zainwestowane w 8 500 funduszy wynoszą ponad 10 bilionów dolarów.
Spośród tysięcy instrumentów, wyraźnie wyróżniają się iShares® – fundusze ETF zarządzane przez firmę BlackRock®. iShares® to ponad 1 200 ETF-ów, które tylko w 2021 roku zarejestrowały napływy w wysokości 306 miliardów dolarów (co jest równe blisko połowie PKB Polski z tego roku).
Czym się wyróżniają? – wyjaśnia Filip Lachowski, CEO WealthSeed: „BlackRock® to największa na świecie firma zarządzająca aktywami, która jest synonimem skali, niskich kosztów i mocy obliczeniowej. Od ponad dwóch dekad jest czołowym dostawcą funduszy ETF sprzedawanych pod marką iShares®. Fundusze iShares® przede wszystkim wyróżniają niskie koszty oraz zakres oferty.
Po pierwsze, ETF-y iShares® osiągnęły ogromną skalę dzięki pozytywnej spirali, w której większa wartość aktywów pod zarządzaniem, w niewielkim stopniu zwiększa koszty, co umożliwia relatywne obniżenie opłat, a obniżenie opłat pozwala znowu przeciągnąć więcej aktywów i zmniejszyć koszty. Innymi słowy, branża ETF-ów indeksowych cechuje się istotnymi ekonomiami skali, gdzie największy gracz może zaoferować najlepsze warunki. Gdy do tego dodamy generalnie nisko-kosztową strukturę ETF-ów to staje się jasne, dlaczego koszt najpopularniejszych funduszy iShares® to zaledwie 0.07%
w skali roku, a koszt większości nie przekracza 0.5%. To o rząd wielkości mniej niż opłaty pobierane przez tradycyjne fundusze, co w dużym stopniu wpływa na to, że ETF-y systematycznie osiągają lepsze wyniki inwestycyjne. Natomiast BlackRock® oprócz ekonomii skali szuka również przewag konkurencyjnych w zakresie oferty. Żaden inny gracz obecnie nie oferuje tak szerokiej gamy produktów. W ramach iShares® znajdziemy fundusze akcyjne i obligacyjne, koncentrujące się na różnych obszarach geograficznych, ale też fundusze surowcowe, tematyczne inwestujące
w najważniejsze mega-trendy czy też rosnącą gamę funduszy ESG lub odpowiedzialnego inwestowania. Na przykład, BlackRock® obecnie intensywnie rozszerza zakres produktów koncentrujących się na tzw. odpowiedzialnym inwestowaniu (sustainable investments). W gamie iShares® jest w tej chwili 180 takich produktów, około 60% więcej niż u najbliższego konkurenta. Rezultat jest taki, że nawet najbardziej wybredny inwestor znajdzie w gamie iShares® produkt dla siebie.”
Skąd popularność iShares®? „Po pierwsze, popularność iShares® jest związana z rosnącą na świecie popularnością funduszy ETF, które pozwalają inwestorom w elastyczny i tani sposób na uzyskanie ekspozycji na różne segmenty rynku. Po drugie, wielu klientów wybiera iShares®, ponieważ preferują produkty uznanych firm inwestycyjnych, które są na rynku od dawna. Niewątpliwie taka firma jak BlackRock® ma największe możliwości, aby zatrudniać najlepszych ludzi i wykorzystywać najnowsze technologie do monitorowania działalności ETF-ów. Dlatego wielu inwestorów indywidualnych, którzy chcą w łatwy sposób uzyskać ekspozycje na globalny rynek akcji lub amerykański rynek akcji często wybiera iShares® MSCI World UCTIS ETF bądź iShares® Core S&P500 UCTIS ETF. Po trzecie, gama iShares® oferuje produkty wychodzące naprzeciw wielu specyficznym potrzebom. Z iShares® możemy inwestować w rynek obligacji indeksowanych inflacją (iShares® Inflation Linked Govt Bond UCITS ETF), czy w nieruchomości (iShares® Developed Markets Property Yield UCITS ETF). Wreszcie, coraz więcej osób, zwłaszcza młodszych, bierze pod uwagę zmiany klimatyczne bądź konieczność odpowiedzialnego rozwoju podejmując różne decyzje życiowe, w tym decyzje o tym w co zainwestować. Jak już wspomniałem wcześniej, gama funduszy iShares® wychodzi naprzeciw oczekiwaniom takich osób oferując zarówno możliwość inwestowania w szeroki rynek akcji, ale uwzględniając aspekty związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnym rozwojem poprzez wyeliminowanie wybranych firm (iShares® MSCI World ESG Screened UCTIS ETF) lub możliwość inwestowania tylko w firmy aktywnie zaangażwone w działania korzystne dla ochrony środowiska, jak na przykład produkcja zielonej energii (iShares® Global Clean Energy UCITS ETF).
Co iShares® zmienią na polskim rynku inwestycyjnym? „Wszystkie trendy inwestycyjne docierają do Polski z pewnym opóźnieniem. Podobnie jest z ETF-ami: jesteśmy krok za Europą Zachodnią i dwa kroki za USA. Jednak bardzo szybko skracamy dystans: cztery lata temu posiadanie ich w swoim portfelu deklarowało zaledwie 10% inwestorów, dziś jest to już ponad jedna trzecia. Mam nadzieję, że rejestracja funduszy iShares® w Polsce pozytywnie wpłynie na dalszy wzrost popularności ETF-ów na naszym rynku. Zdaniem wielu ekspertów osoby, które chcą zabezpieczyć oszczędności przed inflacją inwestując, powinny rozważyć zdywersyfikowany, nisko kosztowy ETF indeksowy. Najlepiej kupić fundusz ETF od renomowanej firmy, co czyni produkty iShares® popularnym wyborem. Aby dodatkowo zachęcić nieprzekonanych – każdy nowy klient w WealthSeed obecnie otrzyma za darmo ETF o wartości do 500 złotych.”