Inżynierowie z UW opracowali przełomową technologię wytwarzania grafenu do celów przemysłowych. Studenci z Politechniki Lubelskiej i Wrocławskiej oraz z UMK skonstruowali łaziki marsjańskie. Absolwent Politechniki Koszalińskiej zaprojektował nakładkę za palec umożliwiającą posługiwanie się długopisem osobom z dysfunkcjami dłoni. To tylko niektóre sukcesy młodych polskich inżynierów. Czeka na nich jednak nie tylko sława, ale także tysiące miejsc pracy, wysokie zarobki i prestiż. Czy w Polsce zaczyna się prawdziwa era inżyniera? O tym w specjalnym raporcie w najnowszym numerze magazynu studenckiego „?dlaczego”.
O tym, że w Polsce nastaje nowy trend, można było się przekonać już w ubiegłym roku. Właśnie wtedy, podczas rekrutacji na studia, okazało się, że maturzyści po raz pierwszy w historii chętniej niż uniwersytety wybierali politechniki. Na uniwersytetach średnia osób na jedno miejsce wynosiła 3,5, na politechnikach – 3,9. To, że liczba osób zainteresowanych naukami ścisłymi rośnie, potwierdzają także statystyki dotyczące tegorocznej matury. Wynika z nich, że rozszerzony język polski zdawało tylko 38 tys. osób, rozszerzoną matematykę – aż 65 tys. Skąd tak duże różnice? Dlaczego młodzi ludzie wolą kierunki techniczne niż humanistyczne? Czym politechniki zachęcają do studiowania w swoich murach? I wreszcie jaka przyszłość czeka młodych inżynierów, jakich zarobków mogą się spodziewać po ukończeniu studiów i czy mają szansę zrobić międzynarodową karierę? Między innymi na te pytania odpowiada raport „Era inżyniera” w najnowszym numerze magazynu „?dlaczego”.
W czerwcowym wydaniu także ranking najlepszych uczelni w Polsce – nie tylko politechnik, ale także uniwersytetów, uczelni medycznych i artystycznych. Zestawienie uczelni publicznych otwiera Uniwersytet Warszawski przed najstarszą polska szkołą wyższą, Uniwersytetem Jagiellońskim. Na trzecim miejscu – krakowskie Collegium Medicum. Wśród szkół niepublicznych prym wiodą uczelnie ekonomiczne, na pierwszym zaś miejscu znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego. Pełen ranking przygotowany przez redakcję tygodnika „Wprost” w magazynie studenckim „?dlaczego”.
W najnowszym „?dlaczego” także artykuł o możliwościach pracy przy rozpoczynających się za rok mistrzostwach Euro 2012, informacje dotyczące tego, czy wyznawane przez kandydata wartości mają wpływ na rozmowę kwalifikacyjną oraz wywiad z Wojciechem Mecwaldowskim, który opowiada m.in. o tym, jak podczas egzaminów do szkoły filmowej musiał golić się na biało, czarno i czerwono, dlaczego ma zamiar nakręcić film z aktorkami porno i kiedy zamierza polecieć na Księżyc.
Ogólnopolski magazyn studencki „?dlaczego” ukazuje się od 1997 r. Od września 2010 r. jest dystrybuowany bezpłatnie na uczelniach w całej Polsce w nakładzie . „?dlaczego” firmuje również comiesięczny dodatek do tygodnika „Wprost”. Wydawcą magazynu jest Media Point Group Sp. z o.o., spółka zależna Platformy Mediowej Point Group. Media Point Group jest również wydawcą uruchomionego w październiku 2009 r. portalu www.dlaczego.com.pl .