i różnych zainteresowaniach.
Jak wygląda Dolina Muminków? Wszyscy pamiętają zapewne okrągły dom ze szpiczastym dachem i drewnianą werandą, ogród, plażę i las. W warszawskiej Dolinie Muminków zobaczymy to niemal 1:1. Projekt zagospodarowania terenu stworzył Jurek Funkiewicz, a wyposażenie to efekt jego współpracy z inicjatywą Pfleiderer & Studio Rygalik. „Pomyśleliśmy, że tworząc takie miejsce jak Dolina Muminków chcemy dać przychodzącym do nas ludziom możliwość obcowania z czymś wyjątkowym. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy Tomka Rygalika, jednego z najlepszych polskich projektantów i poprosiliśmy go o pomoc w stworzeniu czegoś w rodzaju żywej galerii, artystycznej instalacji, która jednocześnie będzie pełnić całkowicie użytkową funkcję. Znaliśmy efekty wcześniejszych działań inicjatywy Pfleiderer & Studio Rygalik – „Warsztat” w warszawskim biurze ESK i oprawę prezentowanej obecnie w Brukseli ekspozycji polskiej sztuki „Mediateka” – uznaliśmy, że współpracując z takimi partnerami możemy stworzyć coś ciekawego i atrakcyjnego, a jednocześnie w pełni zrealizować naszą wizję – mówi Jurek Funkiewicz. „Naszym głównym założeniem jest stworzenie przestrzeni, która ułatwi kontakty międzyludzkie. W Warszawie brakuje miejsc w których ludzie mogą się zintegrować, zrobić coś wspólnie. Chcemy zapełnić tę lukę i uczynić z Doliny Muminków miejsce dla wszystkich: dzieci, rodziców, ludzi młodych.
„Okazało się, że dwie teoretycznie odległe rzeczywistości – miejsca związanego z kulturą i producenta materiałów drewnopochodnych łączy chęć kreowania przyjaznych przestrzeni, proponowania ludziom „narzędzi” wyzwalających ich kreatywność. Nie bez znaczenia były też praktyczne walory płyty budowlanej MFP, które pomogły nam sprawnie i szybko zrealizować ten projekt.” – wyjaśniają Tomek Rygalik i Jurek Funkiewicz.
Dolina Muminków ma być przykładem na to, że niewiele potrzeba by stworzyć w miejskiej przestrzeni miejsce gdzie wszyscy czują się dobrze. Jej twórcy postawili też na wykorzystanie wszelkich walorów tego terenu: jego naturalnego ukształtowania, istniejących tam obiektów, lokalizacji. To swoisty „upcykling” przestrzeni, uwolnienie jej niewykorzystanego dotąd potencjału.
A jakie atrakcje czekają na gości Doliny poza obcowaniem z współczesnym polskim designem? W ciągu dnia możemy na specjalnie przygotowanej plaży opalać się, czytać książki, słuchać audiobooków z tutejszej wypożyczalni, a nawet popływać na materacach. Najmłodsi goście mają do dyspozycji piaskownicę, tor dla zdalnie sterowanych motorówek, sprzęt sportowy. W Dolinie będziemy mogli pograć w badmintona, bule, gry planszowe, ping-ponga. Na właścicieli psów czeka „psia restauracja”, gdzie każdy będzie mógł spędzić czas ze swoim pupilem, dać mu miskę czystej wody czy wypożyczyć frisbee do wspólnej zabawy.
Scena już czeka na muzyków, aktorów i performerów, a także na uczestników warsztatów teatralnych. Wieczory wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmów i imprezy muzyczne. W weekendy Dolina Muminków będzie działać przez całą dobę.
Otwarcie Doliny Muminków rozpocznie się w najbliższy piątek, 29 lipca, od wykładu architekta Grzegorza Miki na temat historii tego miejsca. Usłyszymy m. in. o romantycznych ogrodach, założonych na Skarpie Wiślanej przez brata króla Stanisława Poniatowskiego, Kazimierza oraz poznamy tajemnice podziemnego Elizeum. Następnie Tomek Rygalik opowie o tym, jak powstawało wyposażenie Doliny Muminków i dlaczego wykorzystał do jego wykonania materiały drewnopochodne. Kolejny punkt programu to koncert Projektu Warszawiak, a po nim nastąpi 40-godzinny set podczas którego zagra ponad 20 DJ-ów.
Dalszy program wydarzeń w Dolinie Muminków można śledzić na fanpage`u tego miejsca na serwisie Facebook.