Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2012-03-30

A A A POLEĆ DRUKUJ

„Czytelnia Uśmiechu” znów zagości w szpitalach

Fundacja Kredyt Banku otworzy „Czytelnie Uśmiechu” z ponad 180 tytułami wartościowej literatury dla młodych czytelników. Powstaną na 24 oddziałach traumatologii i ortopedii dziecięcej. To już druga edycja programu.

Program „Czytelnia Uśmiechu” powstał, aby pomóc małym pacjentom w powrocie do zdrowia i wesprzeć ich rozwój intelektualny i emocjonaly. Celem programu jest dostarczenie dzieciom i młodzieży leczonym w  specjalistycznych oddziałach szpitalnych wartościowej rozrywki w postaci specjalnie dobranych zestawów literatury. 

Beneficjentami drugiej edycji programu będą mali pacjenci 24 dziecięcych oddziałów ortopedii, traumatologii i chirurgii urazowej z całej Polski. Wolontariusze - pracownicy Kredyt Banku na przełomie maja i czerwca pojawią się z książkami w specjalistycznych ośrodkach w Białymstoku, Chorzowie, Gdańsku, Grudziądzu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Koninie, Koszalinie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Otwocku, Piekarach Śląskich, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zabrzu.

 - „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” - warto przypomnieć sobie myśl Janusza Korczaka, któremu poświęcony jest rok 2012. Nasze „Czytelnie Uśmiechu” mają rozpalić w sercach chorych dzieci iskierkę nadziei i dać im możliwość przeniesienia się w świat beztroski, fantazji i zabawy. Wierzymy w terapeutyczną moc literatury, która sprawi, że na twarzach małych pacjentów będzie częściej gościł uśmiech. - uzasadnia Emilia Gromadowska, Prezes Zarządu Fundacji Kredyt Banku.

Partnerem społecznym programu jest Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Przy tworzeniu kanonu książek „Czytelni Uśmiechu” pomagały dr Danuta Świerczyńska- Jelonek, znawca i krytyk literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz dr Grażyna Walczewska- Klimczak, animator czytelnictwa dziecięcego, adiunkt w Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

- Książka ma znaczenia dla tworzenia więzi rodzinnych i społecznych. Dlatego ważne, żeby towarzyszyła dzieciom w ich życiu codziennym wszędzie tam, gdzie dziecko spędza czas – w domu, przedszkolu, szkole, świetlicy, również , jeśli pojawi się taka konieczność, w szpitalu. - wyjaśnia dr Walczewska-Klimczak.

W ubiegłym roku we wrześniu 18 dziecięcych oddziałów onkologii i hematologii otrzymało 21 zestawów złożonych z 177 pozycji - książek, słuchowisk i audiobooków. Ponad 80 wolontariuszy – pracowników Kredyt Banku zamontowało regały z książkami na szpitalnych oddziałach. Program był bardzo dobrze przyjęty zarówno przez dzieci, ich rodziców, a także psychologów, pedagogów i personel medyczny szpitali.

Patronami medialnymi programu są: TVP Info, Radio Kolor 103 FM, Iplex.pl, Qlturka.pl,
Magazyn dla dzieci Świerszczyk.

Fundacja Kredyt Banku została powołana, by wspierać Bank w realizacji strategii społecznego zaangażowania biznesu oraz pracowników Banku w ich działalności na rzecz lokalnych społeczności. Nadrzędnym celem Fundacji jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, wspieranie działań na rzecz edukacji, nauki i kultury, promowanie i koordynowanie inicjatyw wolontariackich.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS