Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-11-03

A A A POLEĆ DRUKUJ

Co 5. nastolatek ma nadwagę – to prosta droga do cukrzycy typu II. Poznaj 4 najczęstsze objawy

150x110

Szacuje się, że ponad 20% dzieci w wieku szkolnym zmaga się z problemem otyłości i nadwagi.  Każde z nich narażone jest na pojawienie się cukrzycy typu II.

Liczba zachorowań rośnie z roku na rok, proporcjonalnie do wzrostu liczby dzieci z nadmierną masą ciała. Dodatkowo, zachorowanie na cukrzycę w wieku dziecięcym zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy w późniejszym życiu – przestrzega dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck.

O tym, że dziecko może być chore świadczą charakterystyczne objawy. Jeśli je zauważysz koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

  1. Zwiększona częstotliwość oddawania moczu (poliuria)

Jeżeli organizm nie radzi sobie z wysokim stężeniem glukozy we krwi, to wszelkimi siłami próbuje się jej pozbyć. Reakcją obronną organizmu w takiej sytuacji jest nadmierne wytwarzanie i związane z tym częste oddawanie moczu. Może się to objawiać nie tylko wielokrotnym odwiedzaniem toalety, ale też moczeniem nocnym – należy obserwować, czy dziecko ze wstydu nie ukrywa objawów choroby.

  1. Wzmożone pragnienie (polidypsja)

Pojawia się na skutek poliurii. Organizm w trakcie walki z wysokim stężeniem glukozy we krwi wykorzystuje bardzo dużą ilość wody do oczyszczenia krwi. Tym samym u dziecka pojawia się wzmożone pragnienie. Alarmujące powinno być spożywanie przez dziecko znacznie większej niż na co dzień ilości płynów np. po dwie, trzy szklanki jednorazowo (jeżeli nie jest to konsekwencją wysiłku fizycznego lub intensywnej zabawy).

  1. Wzrost apetytu i utrata masy ciała

Organizmy diabetyków mają problem z dostarczaniem glukozy do komórek. Konsekwencją takiego stanu jest ciągłe uczucie głodu u dziecka, które skutkuje większym apetytem. Jednak energia, która pochodzi ze spożywanego pokarmu nie jest wykorzystywana przez organizm prawidłowo – glukoza pozostaje we krwi, więc efektem wzmożonego łaknienia może być utrata masy ciała, a nie jej wzrost.

  1. Zmęczenie

Konsekwencją nieprawidłowego metabolizmu glukozy w organizmie dziecka jest brak energii. Ta sytuacja przekłada się na funkcjonowanie całego organizmu, czego objawem może być odczuwanie przez dziecko ogólnego zmęczenia i senności.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS