Nie jest łatwo osiągnąć sukces na polu marketingu zintegrowanego. Na specjalistów w tej branży czyhają przeróżne pułapki, tym bardziej, że jest to obszar bardzo rozległy i często ciężko ustalić odpowiednie priorytety. Jak uniknąć podstawowych błędów działając w digital marketingu?
1. Angażowanie wszystkich dostępnych środków przy stosunkowo skromnym budżecie.
Digital marketing daje ogromne możliwości promocji naszej marki, poprzez niezmierzone ilości narzędzi, a wciąż pojawiają się nowe. Przez to istnieje znaczna pokusa na wykorzystanie ich wszystkich. Pamiętać jednak należy, że każde z nich powinniśmy skonfrontować z naszym budżetem. Tylko największe marki są w stanie sobie pozwolić na użycie wszystkich dostępnych środków, ponieważ dysponują największymi zasobami finansowymi. Jeśli jednak nie jesteśmy w tak komfortowej sytuacji, powinniśmy realistycznie patrzeć na możliwości jakimi dysponujemy i wybrać tylko kluczowe kanały. Dopiero z czasem nasza promocja może ewoluować i rozszerzać się o dodatkowe pola.
2. Skupianie się na jednym aspekcie (np. social media)
Nie należy też zdecydowanie stawiać się w zupełnie odwrotnej niż ww. sytuacji. Nasi odbiorcy korzystają w Internecie z rozmaitych narzędzi i nie wystarczy próba dotarcia do nich za pomocą jednej platformy. Najwłaściwszym sposobem poruszania się w digital marketingu jest przede wszystkim analiza zachowań naszej grupy docelowej. Być może wcale nasi odbiorcy wcale nie angażują się w social media, a sporo czasu spędzają na forach internetowych? A może robią jedno i drugie? Dokładne przyjrzenie się przyzwyczajeniom konsumentów z pewnością pomoże nam dobrać odpowiednie sposoby dotarcia do nich, a tym samym przyczyni się do sukcesu w digital marketingu.
3. Rewolucjonizowanie zaplanowanej wcześniej strategii
Czasami nasze działania nie odnoszą na samym początku spodziewanych rezultatów, w wyniku czego niektórzy marketerzy wpadają w panikę i usiłują jak najszybciej naprawić dany stan rzeczy. Fakt, że Internet oferuje narzędzia umożliwiające działania ad hoc, sprawia że pokusa ta często staje się trudna do poskromienia. Niektórzy specjaliści nie pamiętają jednak przy tym, że można tym zrobić więcej szkody niż pożytku. Być może marka startuje z zupełnie nową komunikacją i odbiorcy muszą się po prostu przyzwyczaić do nowego języka, a być może zawiniły drobne parametry w doborze grupy docelowej. - komentuje Bartłomiej Pałacki, Social Media Manager GRUPA 365NET. - Strategia oczywiście nie jest sztywnym tworem i warto go modyfikować, jednak nagłe zmiany całego planu z pewnością się nam nie przysłuży. - dodaje.
4. Poświęcanie całej swojej uwagi na urzeczywistnianie strategii
„Jeśli chcesz, żeby coś było dobrze zrobione – zrób to sam”. To motto być może sprawdza się w wielu dziedzinach, jednak z pewnością nie należy do nich digital marketing. W tak rozległym obszarze, gdzie do dyspozycji mamy tak wiele narzędzi, zwyczajnie bez wsparcia kompetentnego zespołu nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu. Aby nasza marka była zauważona, należy zaufać specjalistom, którzy wprowadzą nową jakość do naszych działań.
dostarczył infoWire.pl