Z Apple odchodzi główny projektant Jonathan Ive. Odpowiadał za wygląd iMaca, iPhone’a i iPada
Z koncernem Apple po ponad 20 latach pracy żegna się główny projektant Jonathan Ive. Zamierza ze wspólnikiem Markiem Newsonem zamierza uruchomić własną firmę. W Apple odpowiadał za design kluczowych produktów, m.in. kilku modeli komputerów Mac, iPoda, iPhone’a i iPada.
O odejściu Jonathana Ive’a Apple poinformowało w czwartek. W oświadczeniu koncern zaznaczył, że Ive pożegna się z firmą do końca br. Otworzy własną firmę zajmująca się designem, a Apple będzie jednym z jej pierwszych klientów. Dzięki temu Ive będzie nadal pracował dla koncernu przy szeregu projektów.
- John jest wyjątkową postacią w świecie designu, a jego rola w odrodzeniu Apple jest nie do przecenienia - od przełomowego iMaca z 1998 roku do bezprecedensowego Apple Parku, gdzie ostatnio wkładał tak wiele swojej energii i troski - skomentował Tim Cook, szef koncernu z Cupertino. - Apple nadal będzie korzystać z talentów Jony’ego, pracując z nim bezpośrednio przy projektach na wyłączność - zaznaczył.
- Po prawie 30 latach i niezliczonych projektach najbardziej jestem dumny z trwałych prac, które wykonaliśmy, żeby stworzyć zespół designu, procedury i kulturę w Apple, które nie mają sobie równych. Dziś jest silniejsze, intensywniejsze i bardziej utalentowane niż w kiedykolwiek w historii Apple - podkreślił Jonathan Ive.
Apple poinformowało, że zespołem designu w firmie będą teraz zarządzali Evans Hankey, wiceszef designu przemysłowego, i Alan Dye, wiceszef designu inferfejsu. Obaj będą podlegali chief operating officerowi Jeffowi Williamsowi. Tymczasem Jonathan Ive raportował bezpośrednio do Tima Cooka.
Według „Financial Timesa” nowa firma Ive’a będzie nosić nazwę LoveFrom. Odchodzący szef projektantów Apple ma w niej współpracować ze swoim wieloletnim przyjacielem Markiem Newsonem.
W zakończonym 30 marca 2019 r. drugim kwartale roku finansowego Apple zanotował spadek wpływów o 5 proc. do 58,02 mld dolarów oraz 11,56 mld dolarów zysku netto (wobec 13,82 mld dolarów rok wcześniej).
Ive stał za wyglądem Maców, iPhone’ów, iPodów i iPadów
Jonathan Ive był związany z Apple od połowy lat 90. W 1997 roku został wiceprezesem ds. wzornictwa przemysłowego, a potem przez wiele lat zarządzał zespołem projektantów przemysłowych. W 2012 roku objął dodatkowo funkcję szefa struktury Human Interface.
Zespół kierowany przez Ive’a odpowiadał za design wszystkich najważniejszych urządzeń Apple, począwszy od komputera iMac wprowadzonego do sprzedaży w 1998 roku. Potem były jeszcze m.in. komputer MacBooka Air, odtwarzacze iPod i iPod touch, kolejne iPhone’y, iPad i iPad mini oraz słuchawki AirPods. Zespół Ive’a zaprojektował też system iOS 7.
Wieloletni szef Apple Steve Jobs swojemu biografowi Walterowi Isaacsonowi powiedział o Jonathanie Ivie: „Ma większe uprawnienia niż jakakolwiek inna osoba w Apple, z wyjątkiem mnie samego”. Stwierdził też: „Jeśli miałbym wskazać mojego duchowego partnera w Apple, byłby nim Jony”.
To jeden z najwybitniejszych projektantów przemysłowych
Przez ostatnie dwie dekady Jonathan Ive był uznawany za jednego z najważniejszych projektantów przemysłowych. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Projektanta Roku przyznaną wtedy po raz pierwszy przez Design Museum w Londynie. Za pracę przy projektowaniu pierwszego modelu iPhone’a w 2007 roku dostał National Design Award w kategorii wzór produktu za projekt iPhone’a, a rok później - MDA Personal Achievement Award.
W 2009 Ive otrzymał doktorat honoris causa college’u Rhode Island School of Design i uniwersytetu Royal College of Art. W 2006 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi we wzornictwie przemysłowym, a sześć lat potem został Rycerzem Komandorem orderu za zasługi w projektowaniu i rzutkość.
Wielokrotnie był w czołówkach rankingów najbardziej kreatywnych i wpływowych osób w branżach designu i techniki.
Do 2011 roku zarejestrowano 596 patentów użytkowych i wzorniczych autorstwa Jonathana Ive’a.
Dołącz do dyskusji: Z Apple odchodzi główny projektant Jonathan Ive. Odpowiadał za wygląd iMaca, iPhone’a i iPada
Przykro mi bardzo.