SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” znów opisały spadek sprzedaży „Gazety Wyborczej”. „Wielka klapa, koło ratunkowe od samorządów”

W „Wiadomościach” kolejny raz w krytycznym tonie poinformowano o malejącej sprzedaży „Gazety Wyborczej” (Agora). Zasugerowano, że do dziennika i całej Agory nadal hojnie płyną pieniądze z tych samorządów, którymi nie kierują politycy PiS.

W poniedziałkowym wydaniu „Wiadomości” pokazano materiał Marcina Tulickiego zatytułowany „Wielka klapa ‘Gazety Wyborczej’”. Podkreślono w nim, że według wyników podanych przez ZKDP w zeszłym tygodniu „GW” w listopadzie ub.r. zanotowała procentowo największy wśród dzienników ogólnopolskich spadek średniej sprzedaży ogółem - o 17,36 proc. do 129 786 egz.

W materiale zilustrowano to scenką z saloniku prasowego w Białymstoku, gdzie „GW” prawie w ogóle nie jest kupowana, oraz opinią medioznawcy prof. Jacka Dąbały, według którego czytelnicy mają obecnie duży wybór treści, a część mediów mocno zaangażowała się w spór polityczny. W tym kontekście przypomniano udział czołowych dziennikarzy „GW”, m.in. Adam Michnika, w działaniach Komitetu Obrony Demokracji. Zaznaczono też, że w Agorze trwają obecnie zwolnienia grupowe obejmujące głównie zespół „GW”, w ramach których etatową pracę straci 190 osób. Zilustrowano to ujęciem z Renatą Grochal, dziennikarką polityczną zwolnioną z "GW" pod koniec ub.r.

- Sytuacji nie poprawia nawet koło ratunkowe, które rzuciła wydawcy „Wyborczej” prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - stwierdziła w zapowiedzi materiału Danuta Holecka. W relacji dodano, że w ub.r. stołeczny ratusz na działania marketingowe w mediach Agory wydał 178,8 tys. zł, a 3,1 mln zł zapłacił należącej do Agory spółce AMS za wyświetlanie reklam na nośnikach w metrze. - Nadzwyczaj hojne są niektóre samorządy, zwłaszcza te, którymi kierują politycy niechętnie PiS-owi - skomentował to Marcin Tulicki.

Według wypowiadającego się w materiale Dominika Zdorta, publicysty do niedawna związanego z „Rzeczpospolitą”, „GW” była do niedawna faworyzowana przez instytucje publiczne i samorządy przy zamawianiu prenumeraty i wykupywaniu reklam. -W rzeczywistości pozycja rynkowa prywatnej gazety od lat była wspierana publicznymi pieniędzmi - dodał Tulicki. Natomiast Jacek Karnowski, redaktor naczelny „W Sieci”, ocenił, że bez środków z samorządów „Wyborczej” „może zabraknąć tlenu”.

W zapowiedzi zaznaczono, że wydawca „Gazety Wyborczej” poinformował o rosnącej sprzedaży płatnego dostępu do jej serwisów internetowych. Wieczorem Agora podała, że taki dostęp na koniec ub.r. miało wykupionych prawie 100 tys. osób.

Poprzedni raz w „Wiadomościach” opisano spadek sprzedaży „Gazety Wyborczej” w grudniu, po tym jak opublikowano dane sprzedaży gazet z października, kiedy „GW” po raz pierwszy osiągnęła niższy wynik niż „Super Express”. Wcześniej program TVP1 o spadku sprzedaży „GW” informował pod koniec października, po tym jak w Agorze zaczęto zwolnienia grupowe.

W listopadzie Piotr Gursztyn, nowy dyrektor biura programowego Telewizji Polskiej, zapowiedział, że nadawca zleci produkcję filmu dokumentalnego o historii „Gazety Wyborczej”.

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” od roku w krytycznym tonie opisują działania TVP i wiele materiałów w jej programach informacyjnych i publicystycznych, m.in. w „Wiadomościach”. Na ten temat spierali się m.in. publicystka „GW” Agnieszka Kublik i reporter „Wiadomości” Jarosław Olechowski.

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” znów opisały spadek sprzedaży „Gazety Wyborczej”. „Wielka klapa, koło ratunkowe od samorządów”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
krytyk
Pewnie, lepiej przykryć zwolnienia w oświacie prywatną wojenką grupki zafiksowanych na jedno środowisko "dziennikarzyn".
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Potęga pislandu jest zaiste groteskowa skoro boją się jednej Gazety Wyborczej :D :D
odpowiedź
User
Wanda_S
ciekawe, czy w TVP boli porażka, że Kuchciński musiał ustąpić z tego jakże świetnego planu uregulowania i uporządkowania pracy dziennikarzy w Sejmie :D TVP miało by luz, nie przeszkadzali by im jacyś wichrzyciele obcych kapitałów :D
odpowiedź