"Spożycie władzy"
Program publicystyczny o władzy w TVP
21 lutego 2005 roku o 20.30 w TVP1 będzie można zobaczyć "Spożycie władzy" - program publicystyczny przygotowany przez Tomasza Ziółkowskiego we współpracy z Redakcją Sportową
Założeniem cyklu programów ukazujących się w tym paśmie raz w miesiącu (pierwszy program "Mały Szu, czyli o Adamie Małyszu" był poświęcony fenomenowi zjawiska małyszomanii) jest dokonanie oceny socjologiczno-psychologicznej ważnych zjawisk społecznych na przykładzie m.in. sportu.
"Spożycie władzy" to program o upajaniu się władzą, o ludziach sprawujących władzę i o ludziach "chorych" na władzę. Program prezentuje obraz działaczy sportowych w Polsce i ich zakres kompetencji. Będzie więc mowa zarówno o menadżerach wykonujących swoje obowiązki w sposób profesjonalny, jak i takich, którzy nieświadomie grają w kolejnej odsłonie "Rejsu" czy drugiej części "Misia" lub "Rozmów kontrolowanych". Stąd też podczas programu będą emitowane fragmenty tych kultowych filmów. Obserwacja działaczy sportowych w dużym stopniu będzie więc dokonana w aspekcie satyrycznym.
Program prowadzi Tomasz Ziółkowski, dziennikarz Telewizji Polskiej. Jego gośćmi będą m.in.: dr Stanisław Stefan Paszczyk - prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Kazimierz Kutz - senator i reżyser, Rafał Kubacki - wspaniały olimpijczyk, aktor, od niedawna także polityk oraz, dzięki połączeniu z Włochami, Zbigniew Boniek - znakomity piłkarz, działacz i biznesmen.
Ważną rolę w programie odgrywa także publiczność - studenci socjologii i psychologii uczelni warszawskich, którzy mogą się podzielić swoją, często kontrowersyjną oceną omawianych zjawisk społecznych.
Program uzupełnią dwa felietony przygotowane przez Magdalenę Skorupkę i Marcina Feddka. Jeden będzie mówił o rozstaniu się z władzą, o tym jak trudno wysiąść z przysłowiowej rządowej lancii. W drugim felietonie będzie pokazany profesjonalizm i ogromna pasja ludzi kochających sport: m.in. Czesława Langa (promującego kolarstwo), Mariana Woronina (promującego lekkoatletykę), Romana Koseckiego (piłka nożna) i Juliana Gozdowskiego (promotora biegów narciarskich, organizatora słynnego "Biegu Piastów"). Ten ostatni jest doskonałym przykładem, że profesjonalistami mogą być także ludzie starsi, jeśli potrafią działać w zmienionych, często trudniejszych dla sportu, warunkach społeczno-gospodarczych.
Dlaczego ten program warto zobaczyć? - Sport dotyczy nas wszystkich, bo to jest nasze zdrowie - podkreśla autor programu "Spożycie władzy" Tomasz Ziółkowski. Jedna złotówka zainwestowana w sport to sześć złotówek oszczędności na zdrowiu. Dlatego powinniśmy się interesować co się dzieje w tej dziedzinie życia. Ponadto jest to program, który pokazuje bezpośrednio obraz ludzi władzy, ich wiedzę lub zjawisko "urlopowania wiedzy" . Władza zawsze interesowała ludzi. Jest to program z udziałem osób doświadczonych, które mają prawo oceniać ludzi władzy.
Dołącz do dyskusji: "Spożycie władzy"